Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Delphi i Departament Energii USA przełamują barierę kosztową ogniwa paliwowego z tlenkami w fazie stałej

infobus
08.03.2003 15:40


Na organizowanej przez Departament Energii uroczystości Delphi zaprezentował pomocniczy zespół napędowy drugiej generacji oparty na technologii ogniwa paliwowego z tlenkami w fazie stałej Prezes Battenberg twierdzi, że współpraca pomiędzy przemysłem motoryzacyjnym a rządem USA jest „bardzo istotna” dla wprowadzenia na rynek alternatywnych źródeł energii. Funkcjonujący pod egidą Departamentu Energii Sojusz dla Przemiany Energii z Nośników Stałych (Solid State Energy Conversion Alliance – SECA) oraz Narodowe Laboratorium Technologii Energetycznych (National Energy Technology Laboratory – NETL), część Biura Energii z Paliw Kopalnych (Office of Fossil Energy), już uprzednio uznały Delphi za lidera w tej dziedzinie. W roku 2001, Departament Energii oraz Delphi wraz ze swoim partnerem Battelle rozpoczęły realizację 10-letniego, wspólnie finansowanego programu badawczego o wartości 138 milionów USD mającego na celu opracowanie i przetestowanie taniego w produkcji pomocniczego zespołu napędowego (APU) do zastosowań cywilnych i wojskowych. Program jest finansowany wspólnie przez Delphi i rząd USA. Wysoki rangą członek zespołu badawczego Departamentu Energii odpowiedzialnego za koordynację techniczną SECA stwierdził, że Delphi odgrywa wiodącą rolę w opracowaniu ogniwa SOFC. – Prace wykonane przez Delphi miały krytyczne znaczenie dla narodowego programu ogniwa paliwowego – powiedział Dr Gary McVay, zastępca dyrektora laboratorium w Dziale Energii Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) w Richland w stanie Waszyngton. – Firma Delphi jest liderem w działaniach mających na celu przystosowanie technologii ogniwa paliwowego z tlenkami w fazie stałej do wymagań rynku – stwierdził McVay. – Inne firmy próbowały wcześniej opracować ten rodzaj ogniwa paliwowego, lecz żadne z opracowań nie weszło na rynek z powodu wysokich kosztów.
Delphi pracuje nad technologią ogniwa paliwowego z tlenkami w fazie stałej od 10 lat. Oparty na tej technologii Pomocniczy Zespół Napędowy drugiej generacji, który zostanie zaprezentowany na uroczystości Departamentu Energii waży 70 kilogramów i posiada objętość 44 litrów. – W porównaniu z zespołem pierwszej generacji, nasza nowa technologia oznacza zmniejszenie wagi i objętości o 75%, co zwiększa możliwości jej praktycznego wykorzystania – powiedział Rodney O ’Neal, prezes sektora Dynamics, Propulsion & Thermal w Delphi. Technologia została opracowana, aby stanowić dodatkowe źródło energii elektrycznej dla samochodów osobowych i ciężarowych, urządzeń woskowych oraz dla pełnienia funkcji stacjonarnego zespołu napędowego. Zespół będzie generował 5 kW mocy, co wystarczy na zaspokojenie podstawowych potrzeb w wielu zastosowaniach. – Potencjał tej technologii jest przeogromny – twierdzi Guy C. Hachey, prezes działu Delphi Energy & Chassis Systems. – W samochodach osobowych, może ona napędzać systemy ogrzewania i klimatyzacji, a także inne akcesoria, dzięki czemu w pojeździe będzie można zainstalować mniejszy silnik spalinowy. W wojsku, można będzie ją wykorzystać jako dodatkowy napęd pojazdów bojowych i bezpieczeństwa. W samochodach ciężarowych, może dostarczać energię dla klimatyzacji, ogrzewania, telewizji, komputera i innych urządzeń elektronicznych podczas odpoczynku kierowcy, co ograniczy zużycie oleju napędowego i zmniejszy emisję zanieczyszczeń. Ogniwa paliwowe z tlenkami w fazie stałej mogą także dostarczać energię dla budynków mieszkalnych i biurowych. Technologia ta może stać się ważnym elementem ogólnej strategii samowystarczalności energetycznej USA.
Opracowane przez Delphi ogniwo paliwowym z tlenkami w fazie stałej (SOFC) to urządzenie produkujące energię elektryczną z elektrochemicznego wiązania wodoru i tlenku węgla z paliwa oraz tlenu z powietrza. – Zespół produkuje energię elektryczna w sposób wysoce wydajny i prawie bez emisji zanieczyszczeń – stwierdził dr Jean Botti, główny technolog w sektorze Delphi Dynamics, Propulsion & Thermal. Mówiąc bardziej technicznym językiem, ogniwo paliwowe z tlenkami w fazie stałej składa się z anody i katody oddzielonych elektrolitem w fazie stałej. Energia elektryczna tworzona jest poprzez elektrochemiczne wiązanie paliwa i tlenu na przewodzącej jony membranie ceramicznej. Aby zespół napędowy SOFC mógł stanowić dodatkowe źródło energii dla konsumentów, musi on pracować niezależnie od silnika czy sieci energetycznej. W celu dostarczenia producentom maksymalnej elastyczności w projektowaniu pojazdów, odbywający się w zespole wodoru może zostać zintegrowany z silnikiem spalinowym, co przyczyni się do redukcji ilości spalin. Delphi jest największym na świecie dostawcą technologii motoryzacyjnych, o rocznej sprzedaży wynoszącej ponad 27,4 miliarda USD. Firma zatrudnia na całym świecie ponad 16 tysięcy inżynierów specjalizujących się w integracji systemów i elektronice. W ciągu swojej stuletniej historii, firma stała się uznanym liderem w kwestiach zarządzania energią pracy silnika. Dwa przełomowe produkty Delphi w tej dziedzinie to: pierwszy silnik z samoczynnym zapłonem oraz pierwszy na świecie katalizator spalin.
Więcej informacji na temat Delphi i firm zależnych można uzyskać w Wirtualnym Centrum Prasowym Delphi pod adresem www.delphi.com/vpr.