Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Debiut Urbino 8,6 w Tarnowie. Do centrum i na osiedla

infobus
04.11.2018 15:00

2 listopada MPK Tarnów zaprezentowało dziennikarzom swójnajnowszy autobus – Solaris Urbino 8,6, który już w najbliższych dniach wyruszyna ulice miasta. Przewoźnik wzbogaci się niebawem o łączne pięć takich midibusów.

W fabryce Solaris Bus & Coach w Bolechowie trwa właśnieodbiór techniczny ostatniej już serii pojazdów zakupionych w tym roku przez MPKTarnów. Pięć sztuk fabrycznie nowych Solarisów Urbino 8,6 zasili tarnowskitabor już początkiem listopada br. Pierwszy już jest i w najbliższych dniach wyruszy w trasę. Jego długośćto 8,6 m, dlatego doskonale sprawdzi się w centrum miasta oraz na drogachosiedlowych.

-„Niewielkie, ale bardzo komfortowe Solarisy Urbino 8,6 będąobsługiwały mniej obłożone trasy i kursy świąteczne, w czasie których pasażerówjest mniej. Zobaczymy je na czterech liniach – m.in. na osiedlu Zielonym i naosiedlu Jasna – zapowiada prezes MPK w Tarnowie, Jerzy Wiatr. – Autobusy mająekologiczny silnik Euro 6, dzięki czemu niemal nie zanieczyszczają powietrzaspalinami, co jest – oprócz ich małych rozmiarów – dodatkową zaletą w gęstozabudowanym centrum czy na osiedlach.”

Tarnowski standard

Pojazdy te, podobnie jak wszystkie zakupione do tej pory unijneautobusy, wyposażone są w ekologiczny silniki diesla Euro 6, automatyczne skrzyniebiegów, systemy EBS, całopojazdowe klimatyzacje, tablice LCD, monitoring,sterowniki sygnalizacji świetlnej oraz wszelkie udogodnienia dla pasażerów.

Jak już informowaliśmy. MPK Tarnów wzbogaci się w tym roku o pięćSolarisów Urbino 8,6. To kolejny etap zakupów nowego taboru dla tarnowskiego przewoźnika,w ramach których miasto kupiło łącznie 40 nowoczesnych, komfortowych iekologicznych autobusów. W ten sposób połowa taboru miejskiego przewoźnikazostała wymieniona na nowe pojazdy i to renomowanych marek, takich jak Solaris,Scania i MAN. Koszt autobusowych zakupów to 40 milionów złotych, w tym 33miliony pochodziły z Unii Europejskiej.

– Dobrze wykorzystaliśmy fundusze europejskie, a pasażerowiezauważają nową jakość – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Nie tylko autobusy

Zmiany w miejskim transporcie obejmują nie tylko zakupautobusów, ale również Integrację Transportu Publicznego w Tarnowie. Jednym zelementów tego projektu, który również służy już pasażerom, są elektronicznetablice świetlne na przystankach, informujące o realnym czasie odjazduposzczególnych autobusów. W całym mieście jest ich obecnie 10, trwa montażkolejnych, a do połowy przyszłego roku będzie ich w Tarnowie 50. Systempomyślnie przeszedł testy, tablice działają poprawnie.

-Tablice umieszczamy w miejscach, w których jest najwięcejpasażerów, nie tylko w centrum miasta, ale też między innymi przy nowymszpitalu czy w Mościcach, które są ważnym punktem przesiadkowym – mówiKrzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji.

Tablice są też wyposażone w komunikaty głosowe dla osóbniedowidzących. Po wciśnięciu umieszczonego na słupie przycisku podająinformacje o nadjeżdżającym autobusie. Tarnów uzyskał na ten projekt ponad 17,5miliona złotych unijnego dofinansowania, całość kosztów to 25,5 miliona. W jegoramach Tarnów uruchomił również miejską wypożyczalnię rowerów, projekt obejmujetakże między innymi stworzenie centrum zarządzania ruchem. Dzięki temu przejazdprzez miasto będzie łatwiejszy i bardziej płynny.