Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Darmowa komunikacja miejska w Ząbkach

infobus
04.03.2013 19:19
Ząbki są dość młodym miastem, prawa miejskie zyskały w 1967 roku. Osada w tym miejscu powstała jednak znacznie wcześniej, w XVI wieku, do największego ożywienia gospodarczego i napływu ludności przysłużyła się natomiast uruchomiona w 1862 roku kolej żelazna z Warszawy do Petersburga. W początkach XX wieku realizowano projekt miasta-ogrodu, w 1903 roku uruchomiono funkcjonujący do dziś duży szpital psychiatryczny, w dwudziestoleciu międzywojennym wybudowano wiele willi, m. in. dla generałów Władysława Sikorskiego i Kazimierza Sosnkowskiego oraz ówczesnego wiceprezydenta Warszawy M. Jankowskiego. Z racji niewielkiej odległości od Warszawy, zaledwie 10 kilometrów od centrum stolicy, Ząbki największe sukcesy zaczęły odnosić jednak całkiem niedawno. Aktualna liczba mieszkańców zbliża się do 30 tysięcy, a to niemal dwa razy więcej niż piętnaście lat temu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Ząbki zajmują drugie miejsce w Polsce pod względem najwyższego wzrostu w okresie ostatnich kilkunastu lat. Przybywa mieszkańców, przybywa nowych osiedli. Nie pozostaje to bez wpływu na sieć transportu publicznego. Dla miasteczka najważniejsze jest sprawne połączenie z Warszawą. Jest ono realizowane głównie przez pociągi Kolei Mazowieckich, które drogę ze stacji Ząbki do Warszawy Wileńskiej pokonują w 8 minut i kursują z częstotliwością sięgającą 10 minut w szczycie w dni robocze oraz 30 minut poza szczytem i w dni wolne. Lokalne relacje zapewnia komunikacja autobusowa stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego –linie 145, 345, 199 oraz N62, a także linie przebiegające przez ulicę Radzymińską na pograniczu Marek i Ząbek (190, 718, 738, 740, 805, N61). W autobusach obowiązują bilety według taryfy miejskiej, w pociągach –bilety drugiej strefy ZTM.
Autosan H7-20 Solina PKS Grodzisk Mazowiecki na miejskiej linii Ząbki-1, fot. Mateusz Pieróg
Niezależnie od współpracy z ZTM, ząbkowski magistrat stara się zabezpieczyć lokalne potrzeby przewozowe mieszkańców własną komunikacją. W latach 2003-2007 istniały trzy linie zaczynające trasę na osiedlu Powstańców: A1 do Centrum Handlowego w Markach, A2 do Dworca Wileńskiego oraz A3 do Metra Ratusz Arsenał. W latach 2007-2012 funkcjonowała organizowana przez Urząd Miasta linia X łącząca Ząbki z Dworcem Wileńskim. We wrześniu 2011 roku uruchomiono linię „Ząbki-1”z Ząbek do Centrum Handlowego M1 w Markach, w marcu 2012 dołączyła do niej linia „Ząbki-2”, dowożąca pasażerów do stacji kolejowej w Rembertowie. Obie trasy, poza obsługą przewozów wewnątrz miasta, pełnią rolę dowozu do punktów umożliwiających przesiadkę w autobusy i pociągi zmierzające do Warszawy. Korzysta z nich także w codziennej drodze do szkół wielu miejscowych uczniów.
Scania OmniCity PKS Grodzisk Mazowiecki na linii Ząbki-2 łączącej Ząbki z Markami i stacją kolejową Warszawa Rembertów, fot. Mateusz Pieróg
Aktualnie funkcjonujące dwie linie komunikacji miejskiej „Ząbki-1”i „Ząbki-2”są częścią projektu pod nazwą „Jestem z Ząbek”. To kontynuacja wcześniejszej akcji „Zniżka za dowód”, która zainicjowała akcję promującą lokalną przedsiębiorczość oraz zachęcała mieszkańców do meldowania się w Ząbkach. Każda firma, która zgłosiła swój akces i zadeklarowała udzielenie zniżki dla klientów, jest promowana przez miasto. Ząbkowianie natomiast otrzymują zniżki od 2% do 30% na świadczone produkty i usługi, początkowo za okazaniem dowodu osobistego potwierdzającego meldunek, a obecnie dzięki specjalnej karcie mieszkańca, którą od stycznia 2012 roku mogą w Urzędzie Miasta wyrobić zameldowani mieszkańcy lub osoby odprowadzające podatek dochodowy na gminę Ząbki. Karta ta umożliwia także bezpłatne korzystanie z ząbkowskich linii autobusowych.
Jelcz 120M PKS Grodzisk Mazowiecki na istniejącej w latach 2007-2012 linii X z Ząbek do Dworca Wileńskiego w Warszawie, fot. Mateusz Pieróg
Dokonywane w ostatnich latach migracje ludności w okolice większych aglomeracji nie zawsze wiążą się z uregulowaniem prawnym stałego miejsca pobytu. W efekcie ciężko określić rzeczywistą liczbę ludności zamieszkującej prężnie rozwijające się obszary miejskie oraz zapewnić jej odpowiednie udogodnienia finansowane z samorządowego budżetu. Nie zawsze przyrost faktycznej liczby mieszkańców wiąże się ze zwiększonymi wpływami do budżetu, chociaż zamieszkujący teren korzystają w taki sam sposób m. in. z infrastruktury drogowej i komunikacji miejskiej. Dlatego zachęcenie do zmiany meldunku jest bardzo istotną dla samorządów kwestią. Programy wdrożone przez Ząbki są innowacyjne, być może wkrótce skorzystają z nich inne polskie miasteczka i gminy. Przy realizacji projektu „Jestem z Ząbek”, magistrat pozyskał partnera strategicznego – SK bank, który dofinansował pakiet startowy w postaci sprzętu umożliwiającego wdrożenie systemu kart mieszkańca. Wydano już 11200 takich kart.
Linie autobusowe „Ząbki-1”i „Ząbki-2”pełnią rolę uzupełniającą komunikację kolejową oraz ZTM. Planowany jest dwutorowy rozwój, oparty na poszerzaniu oferty linii lokalnych oraz rozwijaniu współpracy z ZTM, czego przykładem jest uruchomiona 11 lutego 2013 linia 345. Podziękowania dla pani Joanny Wysockiej z Biura Promocji Urzędu Miasta w Ząbkach za pomoc w przygotowaniu artykułu.