Czy doszło do zmowy w liniowych przetargach ZTM? UOKiK sprawdza
21 lipca pracownicy UOKiK w asyście policji przeszukali siedziby ośmiu podmiotów biorących udział w przetargach na świadczeniu przewozów autobusowych w sieci Zarząd Transportu Metropolitalnego.
Jak przekazano - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogło dojść do zmowy przetargowej przedsiębiorców zajmujących się obsługa komunikacji miejskiej w woj. śląskim, organizowanej przez ZTM.
postępowanie wyjaśniające
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające, które ma ustalić czy świadczenie usług przewozów autobusowych w ramach komunikacji miejskiej na Śląsku odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji.
-„Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania, które za zgodą sądu przeprowadzili pracownicy Urzędu przy wsparciu funkcjonariuszy policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał dowodowy” - powiedział prezes Chróstny.
W związku z postępowaniem wyjaśniającym pracownicy UOKiK w asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach ośmiu przedsiębiorców zajmujących się przewozami autobusowymi.
-„Z informacji Urzędu wynika, że ci przedsiębiorcy wspólnie z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową. Potencjalne porozumienie dotyczyło postępowań przetargowych na świadczenie usług autobusowego publicznego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji śląskiej organizowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach” - podał UOKiK.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W szczególności - jak dodają przedstawiciele Urzędu - chodzi o przetarg ogłoszony 27 lipca 2021 r., dotyczący wykonywania przewozów autobusowych na terenie całej aglomeracji w latach 2022-2029. Łączna wartość zamówienia przekraczała 1,3 mld zł.
w sprawie
UOKiK zaznacza, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.
Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i największym organizatorem transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz kilkunastu kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków.