Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Częstochowa: Kierowcy nadal sprzedają bilety

infobus
19.03.2006 20:29
Kierowcy autobusów miejskich jednak sprzedają bilety. Jednak, bo po orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o zakazie pobierania dodatkowych opłat MPK chciało zrezygnować z tej formy sprzedaży.
Sprawa budziła kontrowersje. Kupując bilet u kierowcy trzeba było dopłacić 30 groszy. Pobieranie dodatkowych opłat przy sprzedaży biletów przez kierowców autobusów miejskich jest niezgodnie z prawem, orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
WSA stwierdził, że Rada Miasta dopuszczając, uchwałą taką możliwość przekroczyła prawo. Uchwałę zaskarżył wojewoda.
Powołując się na przepisy z 1990 r. o samorządzie gminnym wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach domagając się stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Częstochowy z 29 grudnia 2003 roku w części dotyczącej cen biletów kupowanych w autobusach. Wojewoda stwierdził, że podstawą do podjęcia takiej uchwały przez radę gminy jest art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach. Jednak opłaty ustanowione w ten sposób stanowią ceny urzędowe, które –stosownie do art. 9 tej ustawy –mają charakter cen maksymalnych i nie mogą być w sposób dowolny zmieniane. Tak, więc ceny biletów zakupionych w pojeździe nie mogą być wyższe od cen biletów zakupionych w sieci handlowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił stanowisko wojewody. Ponadto WSA w uzasadnieniu do wyroku stwierdził, że Rada Gminy ustalając ceny urzędowe za usługi przewozowe transportem zbiorowym na terenie gminy robi to w drodze aktu prawa miejscowego o charakterze powszechnym, dotyczącym wszystkich podmiotów świadczących na jej terenie usługi przewozowe transportu zbiorowego. Sąd uznał, że zaskarżona uchwała Rady Miasta nie spełnia tego warunku, nie wprowadza cen urzędowych za usługi przewozowe transportu zbiorowego na terenie Gminy Częstochowa, a jedynie ceny za usługi przewozowe wykonywane przez wskazany konkretny podmiot tj. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Bez znaczenia, zdaniem sądu pozostaje fakt, iż w momencie podejmowania zaskarżonej uchwały, był to jedyny podmiot świadczący na terenie Gminy tego rodzaju usługi.
–Jeśli kierowcy nie mogą sprzedawać biletów z marżą będziemy musieli zrezygnować z tej usługi –twierdził Krzysztof Nabrdalik, prezes MPK. –Dlatego, że znacznie więcej pasażerów niż dotychczas chciałoby kupować bilety w autobusie. Z tego powodu postoje na przystankach znacznie by się wydłużyły.
A jednak kierowcy sprzedają bilety bez marży. Chodzi przecież o pasażera, aby miał jak najmniej powodów do narzekań na komunikację miejską.