Czesi ozonują miejskie autobusy. Dezynfekcja na kilka dni
Praski przewoźnik DPPkontynuuje dezynfekcję ozonem swojego taboru. Po tramwajach przyszedł czas naautobusy.
10 marca firma rozpoczęła dezynfekcjęozonem wszystkich swoich autobusów. W pierwszej fazie dezynfekcją objęto taborw zajezdniach w Kačerovie i Řepach, stopniowo rozszerzając go na inne zajezdnie.DPP ten rodzaju dezynfekcji wdroży także w pociągach metra. Zdaniem DPP, tametoda skutecznie usuwa wirusy, bakterie, grzyby, substancje zapachowe i jestkilkakrotnie bardziej skuteczna niż dezynfekcja konwencjonalnymi chemikaliamiużywanymi przez DPP do codziennego czyszczenia.
Docelowo jednak DPP zamierzawprowadzić najnowszą technologię dezynfekcji nanopolimerowej, o czym napiszemyw osobnym artykule.
ABC ozonowania
-„Ozonujemy nasze autobusy chcemyprzyczynić się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa naszych pasażerów. Aktualnienegocjujemy tę usługę w zakresie czyszczenia pociągów metra. Naszym celem jestjednak stosowanie w przyszłości nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska,długoterminowych skutecznych procedur czyszczenia i dezynfekcji „- powiedziałPetr Witowski, prezes i dyrektor generalny DPP. –”Ozonowanie rozpoczęliśmy od autobusówstacjonujących w Kačerovie i w Řepach, gdzie mamy przede wszystkim autobusy kursującena / z lotniska im. Václava Havla w Pradze. W tej chwili jesteśmy w stanieozonować około 40 autobusów dziennie, w zależności od wymagań operacyjnych.”
Dezynfekcja jednego standardowego 12-metrowegoautobusu ozonem zajmuje co najmniej pół godziny. Wymagane są dwa generatory O3″aktywnego tlenu” z 7 g ozonu na godzinę na pojazd. Po zastosowaniu ozonu zewzględów bezpieczeństwa konieczne jest wietrzenie pojazdu przez co najmniej 30minut, aby stężenie aktywnego tlenu spadło do dopuszczalnego poziomu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ozon jest silnym utleniaczem iśrodkiem bakteriobójczym, który zabija nie tylko wszystkie mikroorganizmy, aletakże zapachy. Ze względu na stan gazowy dostaje się do każdej szczeliny, dowszystkich porów we wnętrzu pojazdu. Jego działanie jest kilkakrotnie wyższeniż zwykła dezynfekcja chemiczna. Podczas gdy skuteczność konwencjonalnychśrodków dezynfekujących, takich jak chlor, podawana jest w dziesiątkach minut,ozon ma kilkudniową skuteczność.
„