Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Czas na obowiązkowe dzienne światła

infobus
21.09.2012 20:12
Począwszy od 1. listopada wszystkie nowo homologowane autobusy powyżej 3,5 t DMC będą musiały być standardowo wyposażone w system uruchamiania świateł dziennych (DRL). Powszechny obowiązek ich stosowania we wszystkich nowych pojazdach wejdzie w życie 2014 r. System DRL sam wyłącza się po uruchomieniu silnika. Jak oczekuje Komisja Europejska, jazda z włączonymi światłami w dzień przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, bowiem pojazdy będą lepiej widoczne. Dowodzą tego statystyki z krajów, w których wprowadzono już obowiązkową jazdę w dzień na światłach.  W roku 2009 r. na drogach europejskich śmierć poniosło ponad 35 tysięcy osób. Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że używanie świateł do jazdy dziennej zwiększa widoczność samochodu na drodze i pozwala uniknąć do 2 tys. wypadków rocznie.. W ubiegłym roku przepis nakazujący montowanie świateł do jazdy dziennej DRL (2008/89/WE), zaczął obowiązywać w nowych modelach samochodów osobowych, produkowanych od 2011 roku.
Dzienne światła w autobusach Setra S 500
Światła do jazdy dziennej służą temu, żeby samochód był dobrze widoczny w dzień. W odróżnieniu od świateł mijania są one wyposażone w mocne diody LED, dzięki czemu samochód jest lepiej zauważalny przez innych użytkowników ruchu. Na dodatek światła te są tak skonstruowane, że nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Zapalają się automatycznie po uruchomieniu silnika, lecz można na nich jeździć tylko w ciągu dnia. Gdy robi się ciemno należy włączyć światła mijania, co skutkuje automatycznym wyłączeniem DRL. Kolejną zaletą świateł do jazdy dziennej jest ich energooszczędność. Zużywają zaledwie 10 proc. energii wymaganej przez standardowe światła mijania. Ma to duży wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa, ponieważ jeden moduł pobiera 6,8W energii, czyli cały zestaw niecałe 14W. Dla porównania jedna żarówka halogenowa w światłach mijania pobiera ok. 60W, czyli ponad osiem razy więcej. Na dodatek światła do jazdy dziennej są niezwykle żywotne, bo działają przez 10 tys. godzin, co odpowiada 500 tys. km przejechanym z prędkością 50 km/h. Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Antonio Tajaniego, DRL ma nawet przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, bowiem wyeliminuje jazdę na światłach mijania.  Podkreślmy, że ta Rozporządzenie nr 661/2009 nie wymaga modernizacji starszych pojazdów, ale oczywiście mogą być one „dozbrojone”w tego typu układ przez właścicieli.
W Polsce całoroczny nakaz używania w trakcie jazdy świateł mijania lub świateł do jazdy dzien­nej obowiązuje od 2007 roku. Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania w czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Czym różnią się te dwa rodzaje oświetlenia samochodowego? Zgodnie z przepisami światła do jazdy dziennej:
1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znaj­duje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika
2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przery­wanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,
3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli wystę­pują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej)