Coraz głośniej o PKP Autobus. Kolejarze: Badamy zasoby
Podczas wrześniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że sposobem na likwidację wykluczenia komunikacyjnego może być powołanie nowej spółki PKP Autobus.
Pomysł ten podjęły w ostatnim czasie ogólnopolskie media. Dlatego o aktualny stan tego projektu dopytał Michał Wypij, poseł Porozumienia. W ramach interpelacji zapytał on Andrzeja Adamczyka oraz szefa resortu aktywów państwowych Jacka Sasina, kiedy spółka PKP Autobus miałaby rozpocząć działalność i na jakich trasach jeździłyby jej pojazdy. Polityk był też ciekaw, czy przygotowywany jest biznesplan nowego podmiotu.
pięć pytań
Cytując ministra infrastruktury, spółka Polskie Koleje Państwowe Autobus ma być „nadzieją na ostatnią milę, na likwidację wykluczenia komunikacyjnego poprzez połączenie przewozów kolejowych z przewozami pasażerskimi”.Plan ciekawy, dlatego poseł Wypij zadał pięć pytań dookreślających ten projekt:
- Na jakim etapie jest powołanie spółki PKP Autobus?
- Czy przygotowany jest model biznesowy oraz biznesplan PKP Autobus?
- Jaki miałby być kapitał zakładowy spółki PKP Autobus?
- Czy nowa spółka PKP Autobus weszłaby w skład grupy kapitałowej PKP?
- Kiedy spółka PKP Autobus rozpoczęłaby działalność? Jaką działalność by prowadziła? Na jakich trasach uruchamiałaby połączenia? Czy uczestniczyłaby w ofercie „Wspólny Bilet”?
rządowa odpowiedź
Na te pytania odpowiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. Potwierdził, że trwają prace nad powołaniem autobusowo-kolejowego przedsięwzięcia pod szyldem PKP.
W wielkim skrócie – z autobusów PKP Autobus mieli by korzystać pasażerowie z miejscowości, do których nie doprowadzono szlaków kolejowych lub są one nieużywane np. ze względu na zły stan techniczny. Używane w tym celu pojazdy pochodziłyby np. z istniejących obecnie przedsiębiorstw komunikacji samochodowej, nad którymi pieczę sprawuje PKP S.A. w ramach "akcji i udziałów Skarbu Państwa".
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-„W związku ze sprawowaniem przez Ministra Aktywów Państwowych nadzoru właścicielskiego nad Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. (dalej: PKP S.A lub Spółka), Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło się do spółki z prośbą o przekazanie informacji, które pozwoliłyby na udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w interpelacji Pana Posła – napisał w wyjaśnieniu Maciej Małecki. - PKP S.A. poinformowała, że obecnie trwa analiza wybranych spółek, prowadzących przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej, w stosunku do których PKP S.A. wykonuje prawa z akcji i udziałów Skarbu Państwa, Przeprowadzone badanie due dilligence pozwoli ocenić stan tych przedsiębiorstw, możliwości wykorzystania ich potencjału oraz posłuży do określenia strategii ich dalszego funkcjonowania, m.in. z uwzględnieniem ewentualnego wykorzystania ich zasobów do zapewniania transportu pasażerów podróżujących koleją do celu ich podróży, jeżeli leży on poza szlakiem kolejowym. Po zakończeniu tych analiz, PKP S.A. wypracuje i przedstawi Ministrowi Aktywów Państwowych ostateczną koncepcję, dotyczącą optymalnego zagospodarowania zasobów spółek, prowadzących przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej.”
Wcześniejsze próby
Generalnie pomysł powołania do życia klejowych autobusów nie jest nowy. W zeszłym roku o "dywizji autobusowej" mówił Rafał Zgorzelski z zarządu PKP S.A. Jak wówczas wyjaśniał, te połączenia stanowiłyby "transport pierwszej i ostatniej mili". Ich celem byłoby więc skomunikowanie np. małej wsi z najbliższym większym ośrodkiem, gdzie zatrzymują się dalekobieżne albo lokalne pociągi.
O podobne współpracy myśli też Polregio. W lipcu br. spółka ogłosiła, że jeśli Polska uzyska środki z unijnego Funduszu Odbudowy, zakupi 27 eklektycznych autobusów do wożenia podróżnych z miejscowości do najbliższych stacji. Pilotażowy program wystartowałby w województwie świętokrzyskim.
Natomiast obok tych kolejowych planów mamy pierwsze faktyczne działania. W tym roku Małopolskie Koleje zamówiły dwa autobusy Iveco Crossway do realizowania zadań z zakresu Aglomeracyjnych Linii Dowozowych. Pojazdy mają przyjechać w przyszłym roku, a w planach są kolejne zakupy.