Co z pomocą dla miejskich autobusów?
Informowaliśmy Was już o tragicznej sytuacji w przewozów autokarowych i krokach podjętych przez PSPA. Czas na miejski sektor i apel Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznego, który zrzesza operatorów oraz organizatorów komunikacji miejskiej.
PZPTP zaapelował do rządu o wsparcie dla komunikacji publicznej w związku z pandemią koronawirusa. Prezes MPK Lublin, Tomasz Fulara i jednocześnie przewodniczący Komisji Rewizyjnej PZPTP zwrócił się w imieniu członków Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznego, do premiera Mateusza Morawieckiego. List ten trafił też do Ministra Rozwoju i Ministra Infrastruktury.
Miejski obraz
Pandemia koronawirusa, która spowodowała wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, uderzyła szczególnie mocno w transport publiczny i komunikację miejską, gdzie zauważamy obecnie wyraźnie zmniejszony popyt na usługi. Większość miast w Polsce zmuszona została do okrojenia rozkładów jazdy, co z kolei przekłada się na poważny spadek przychodów naszych przedsiębiorstw. Nie ma też żadnych wątpliwości, że to dopiero początek spadków.
Dlatego zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznego miejski transporty powinien być uwzględniony w rządowym pakiecie pomocowym.
-„Zdecydowanie jest to czas na szczególne rozwiązania, które powinny być skierowane do wszystkich przedsiębiorców – czytamy w apelu PZPTP.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Pakiet pomocowy
W tekście wysłanym do rządu, PZPTP apeluje o wdrożenie nadzwyczajnych środków, które pozwolą branży komunikacyjnej na przetrwanie tego trudnego czasu.
-„Zwracamy się z prośbą o uwzględnienie sektora komunikacji miejskiej w opracowywanym przez państwo pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców oraz gospodarki, w związku ze skutkami pandemii koronawirusa. Każde z naszych przedsiębiorstw, dla zapewnienia podstawowych potrzeb komunikacyjnych mieszkańców, zatrudnia wielu pracowników, przede wszystkim kierowców, którzy w obecnym czasie pracują w okrojonym składzie. Tymczasem naszym priorytetem jest utrzymanie zespołów pracowniczych i uniknięcie zwolnień. Już teraz otrzymujemy szereg zapytań ze strony pracowników, którzy boją się o swoją przyszłość. Dlatego apelujemy o wdrożenie nadzwyczajnych środków, które pozwolą branży komunikacyjnej na przetrwanie tego trudnego czasu. Ufamy, że przy pomocy państwa, nasz sektor może zminimalizować straty. Jednocześnie cieszymy się, że rząd widzi potrzebę pomocy przedsiębiorcom i podejmuje działania” – apeluje PZPTP.
„