Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Co słychać nie tylko w autobusie, czyli wiosenne marzenia o luksusie…

infobus
13.07.2004 18:28

Co słychać w autobusie? I nie chodzi nam o popularny zwrot grzecznościowy. Co rzeczywiście słychać w autobusie? Po pierwsze silnik, po drugie rozmowy współpasażerów, a zdarza się, że kierowca ma włączone radio. Co do zawartości dźwięku – tutaj trudno o konsensus. W autobusie spotykają się ludzie w najprzeróżniejszym wieku i o najprzeróżniejszych gustach. W autobusach turystycznych jakość instalacji audio-video jest coraz wyższa i często dorównuje samochodom osobowym. Jednak przeciętny pasażer, kierowca, czy też miłośnik autobusów zdany jest na dźwięk nieco mniej perfekcyjny. Wtedy, gdy dobiegają odgłosy odbiornika radiowego, wymieszane z dźwiękami silnika i rozmowami towarzyszy podróży, pozostaje pomarzyć o luksusach, jakie mogą sobie zafundować posiadacze samochodów osobowych.

Poniżej przedstawiamy najnowsze osiągnięcia samochodowej techniki audio-video przeznaczone do samochodów osobowych. Czemu więc mówimy o nich na stronach poświęconych autobusom? Współczesne miejsce pracy kierowcy autobusu (czy ciężarówki) jest coraz wygodniejsze. Oferowane rozwiązania przypominają te stosowane w samochodach osobowych, czy wręcz je przewyższają. Nawet bardzo zapracowany czy zapalony kierowca samochodu osobowego nie spędza za kierownicą tyle czasu, co zawodowy. Także pasażerowie są coraz bardziej wymagający. Chcą dotrzeć do miejsca przeznaczenia nie tylko bezpiecznie i szybko, ale także komfortowo. Nie można również zapominać o estetyce. Dlatego ważną rolę w autobusach odgrywają również systemy audio – video. Powinny to być systemy profesjonalne. Podstawową cechą takich urządzeń musi być niezawodność, a następnie funkcjonalność. Kierowca z pięćdziesięcioma pasażerami na pokładzie, jeśli chce się trochę zrelaksować przy muzyce, nie może słuchać denerwujących trzasków, przeszukiwać fal czy szukać gdzieś ukrytego na panelu radiootwarzacza przełącznika. W czasie postoju dla odpoczynku nie będzie sprawdzał, dlaczego pasażerowie np. źle słyszą radio. Urządzenia dla autobusów i ciężarówek podlegają wyższym kryteriom oceny. Są bardziej konserwatywne, mniej w nich nowinek technicznych, więcej rozwiązań sprawdzonych. Które z nowych rozwiązań spełniają kryteria sprzętu profesjonalnego? Te, które sprawdziły się przez dwa, trzy lata w samochodach osobowych, a dodatkowo są niezawodne. Na taką ocenę pozwala eksploatacja w samochodach osobowych i uwagi użytkowników. Dostarczanie na rynek odbiorców indywidualnych większej liczby urządzeń pozwala na ocenę, które ze stosowanych rozwiązań czy materiałów są najwłaściwsze. Patrząc z pozycji autobusów i ciężarówek, samochody osobowe są poligonem do testowania sprzętu audio-video. Na kokpity autobusów i do kabin traków trafią tylko niektóre z nowinek opisanych powyżej. Otrzymają wówczas elitarną etykietkę „sprzęt profesjonalny”. I wtedy napiszemy o nich w InfoBusie ponownie.

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

NOWE RADIOODTWARZACZE

Radia o przystępnej cenie

Nowa seria radioodtwarzaczy Blaupunkta z najniższej półki cenowej obejmuje 9 modeli. Seria dzieli się na dwa nurty, każdy z nich dodatkowo na różne wersje kolorystyczne zarówno materiału przedniego panelu jak i wyświetlacza. Wyświetlacz typu punktowego (DOT Matrix) mieści do dziewięciu znaków i jest podświetlany diodami LED. Odtwarzacze CD i MP3 charakteryzują się brakiem bezpośredniego dostępu do szczeliny na płytę, dzięki czemu zwiększa się użyteczną powierzchnię panelu, przycisków i wyświetlacza. Każdy model posiada m. in. możliwość sterowania poprzez pilota bezprzewodowego, współpracuje ze zmieniaczem płyt CD i telefonicznym zestawem głośnomówiącym, nie wspominając o podstawowych funkcjach, jak RDS czy X-BASS. Radioodtwarzacze CD czytają również płyty CD-R jak i CD-RW.

Nowością jest funkcja zapamiętywania ustawień związanych z brzmieniem dla każdego źródła oddzielnie, pozwalająca na dopasowanie dźwięku do indywidualnych upodobań. Korzystając z dodatkowych źródeł dźwięku, jak np. przenośne odtwarzacze MD czy odtwarzacze DVD, można podłączać je do wejścia sygnału zewnętrznego, kierując dźwięki bezpośrednio do głośników systemu samochodowego. Ponadto radiootwarzacze są wyposażone w co najmniej jedną, a w niektórych modelach nawet dwie pary wyjść sygnału przedwzmacniacza o napięciu wartości 3V.

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

Radioodtwarzacze MP3

Na środkowej półce znalazły się cztery modele wyróżniające się wzornictwem i jakością brzmienia płyt CD-audio oraz utworów w formacie MP3. Płyta czołowa jest w nich stylizowana przy pomocy indywidualnych akcentów – duży wyświetlacz, podświetlenie urządzenia, podświetlenie nocne i precyzyjnie zaprojektowane przyciski. Radioodtwarzacze Sevilla, Modena, Casablanca i Acapulco wyposażone są w uchylny panel, za którym znajduje się napęd CD. Panel jest zdejmowany, co zabezpiecza przed kradzieżą.

Modele nowej serii zostały wyposażone w zintegrowany dekoder MP3. Napęd CD odtwarza, oprócz tradycyjnych płyt CD-audio, także płyty CD-R/RW z utworami zapisanymi w formacie MP3. Na wyświetlaczu urządzenia możliwy jest także odczyt zapisanych z plikiem MP3 informacji tekstowych, np. nazwy wykonawcy lub tytułu utworu. Z formatu MP3 korzystają najczęściej użytkownicy Internetu oraz kierowcy zainteresowani nowinkami ze świata muzyki i techniki.

Dzięki technikom Codem III+ lub DigiCeiver tunery nowej serii umożliwiają szybkie i precyzyjne przełączanie się na najkorzystniejszą częstotliwość. Radia odbierają fale ultrakrótkie (UKF), a także średnie i długie. Oferują 30 miejsc w pamięci oraz wysoką moc wyjściową 4 x 45 lub 4 x 50 W. Wyjście TMC (Traffic Message Channel) umożliwia, w połączeniu z systemem nawigacyjnym, dynamiczną nawigację z funkcją rozpoznawania utrudnień w ruchu (np. korków) oraz obliczania alternatywnej trasy przejazdu. Nowe radioodtwarzacze dysponują także funkcją DSM (Disc Management System), czyli możliwością sterowania dodatkową zmieniarką płyt CD. Są przystosowane do podłączenia zestawu głośnomówiącego dla telefonu komórkowego. Za pośrednictwem 4-kanałowego wyjścia na wzmacniacz można podłączyć oddzielne końcówki mocy.

Modele CD/MP3 Sevilla MP54 i Modena MP54, oprócz możliwości ustawienia barwy brzmienia w zależności od źródła dźwięku, oferują za naciśnięciem przycisku zdefiniowane krzywe brzmienia (Sound Presets). Dzięki temu można korzystać ze zdefiniowanych filtrów brzmienia dla poszczególnych gatunków muzyki (pop, rock, jazz i muzyka klasyczna).

Modele Casablanca MP54 i Acapulco MP54 dysponują możliwością automatycznego dopasowania głośności w zależności od prędkości jazdy samochodu oraz są wyposażone w 5-pasmowy korektor DEQ Max. Dzięki cyfrowemu korektorowi istnieje możliwość ręcznego ustawienia pięciu parametrycznych pasm w celu wyrównania brzmienia i dopasowania go do indywidualnych upodobań słuchacza. Model Acapulco MP54 oferuje też możliwość przeprowadzenia automatycznej korekcji brzmienia.

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

Radioodtwarzacze samochodowe z najwyższej półki

W klasie produktów z najwyższej półki Blaupunkt oferuje trzy nowe radioodtwarzacze. Modele Bremen, Los Angeles i Seattle dostępne są w nowej szacie stylistycznej z dużymi, wysokiej rozdzielczości wyświetlaczami oraz zmiennym podświetleniem przycisków. Urządzenia łączą w sobie koncepcje tunerów, technikę dekodowania MP3 oraz znacznie rozszerzone funkcje korekcji barwy dźwięku. W celu rozszerzenia funkcjonalności systemu audio, do radioodtwarzaczy można podłączyć zmieniarkę CD, urządzenie głośnomówiące do telefonu komórkowego, głosową nawigację, pilota zdalnego sterowania na kierownicę, mikrofon pomiarowy lub np. dodatkowe wzmacniacze i subwoofery.

Urządzenia charakteryzuje mała liczba elementów obsługowych, metalowe profile z matowanego lub polerowanego aluminium i duży wyświetlacz graficzny o wysokim kontraście. Płaski, zdejmowany panel przedni urządzeń wyposażony jest w elektryczny mechanizm uchylny. Możliwość zdejmowania panelu obsługowego stanowi ponadto zabezpieczenie przed kradzieżą. Metalowe klawisze Softkey, regulator głośności i joysticki umożliwiają intuicyjną obsługę radioodtwarzacza. Po trzy przyciski Softkey znajdujące się po prawej i po lewej stronie od wyświetlacza wskazują, której stacji lub funkcji przyporządkowany jest aktualnie dany klawisz. Ułatwiają tym samym dostęp do stacji bądź płyty i poprawiają ergonomię urządzenia. Liczne funkcje można zaprogramować indywidualnie, co pozwala dopasować urządzenia do potrzeb i upodobań użytkownika.

Klawisze funkcyjne nowych radioodtwarzaczy są indywidualnie podświetlane. Kolor wyświetlacza w modelach Los Angeles MP74 i Bremen MP74 można wybrać spośród ponad 4000 różnych odcieni. Pozwala to optymalnie zintegrować radioodtwarzacz z tablicą rozdzielczą wielu typów pojazdów.

Wszystkie trzy nowe radioodtwarzacze mają możliwość odtwarzania utworów muzycznych zapisanych w bardzo popularnym obecnie formacie MP3. Tuner DigiCeiver zastosowany w radioodtwarzaczach Seattle MP74 i Los Angeles MP74 gwarantuje potwierdzoną w wielu testach wysoką jakość odbioru oraz udostępnia szereg praktycznych funkcji systemu RDS działającego w zakresie UKF. Oprócz fal ultrakrótkich radioodtwarzacze odbierają także fale średnie i długie, posiadają funkcję dopasowania głośności w zależności od prędkości jazdy, końcówki mocy 4 x 50 W (moc maksymalna) gwarantujące wyraziste brzmienie oraz korektor DEQ Max EX z funkcją samoregulacji. Dzięki temu w pełni parametrycznemu 5-pasmowemu korektorowi można dopasować barwę brzmienia do właściwości akustycznych pojazdu.

Najbardziej zaawansowanym modelem nowej serii jest radioodtwarzacz Bremen MP74. Dzięki zastosowaniu w nim tunera TwinCeiver gwarantuje on wyjątkową jakość odbioru. Ten najnowocześniejszy na świecie, podwójny tuner oraz specjalnie zaprojektowana antena zespolona DDA (Digital Directional Antenna) bezustannie analizują przetworzone cyfrowo sygnały, łącząc je w silny sygnał. Pozwala to niemal całkowicie wyeliminować zakłócenia spowodowane odbiorem wielotorowym oraz odbierać sygnały z daleko położonych nadajników. Oprócz fal ultrakrótkich radio odbiera fale średnie i długie oraz stacje nadające na falach krótkich w paśmie 49 m, co przydaje się szczególnie podczas podróży zagranicznych.

Radioodtwarzacz Bremen MP74 oferuje także szereg opcji w zakresie regulacji parametrów brzmienia. Dzięki innowacyjnemu korektorowi DSA Max (Digital Sound Adjustment) z funkcją samoregulacji możliwe jest wyrównanie brzmienia i dopasowanie indywidualnych ustawień. Wyrównanie opóźnień (Time Alignment) odbywa się teraz w skokach co centymetr, pozwalając na jak najlepsze dopasowanie ustawień do warunków akustycznych pojazdu. Filtry górnoprzepustowe przednich i tylnych kanałów można dobierać indywidualnie, podobnie jak indywidualnie można dopasować wyjście subwoofera.

Nowością oferowaną przez nowe radioodtwarzacze jest możliwość ustawienia wszystkich parametrów z poziomu laptopa za pomocą złącza szeregowego. Odpowiednie programy służące do tego celu oraz kable są dostępne w sklepach specjalistycznych.

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

GŁOŚNIKI

Przezroczyste głośniki samochodowe

Seria TS to system obejmujący 13 różnych typów głośników, od głośników współosiowych i trójosiowych, poprzez dwudrożne zestawy komponentów aż po subwoofery.

Przezroczyste ramy, przezroczyste pokrywy, a nawet przezroczyste membrany to znaki szczególne nowej klasy głośników samochodowych. Wysokotemperaturowy poliwęglan, z którego wykonane są membrany, odznacza się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi i akustycznymi, zachowując stabilność formy i gwarantując skuteczność tłumienia. Najbardziej charakterystycznym elementem nowych głośników jest wzornictwo. Dzięki przezroczystym obudowom nadają się do efektownej ekspozycji z wykorzystaniem podświetlenia.

Pod względem technicznym dysponują właściwościami, które gwarantują im wytrzymałość oraz wysoką jakość odtwarzania dźwięku. Przezroczysta obudowa głośnika wykonana z poliwęglanu nie przenosi drgań, w przeciwieństwie do obudów metalowych. Pozwala to wyeliminować zakłócenia akustyczne powstające na skutek wibracji. Dzięki nowemu materiałowi obudowy nie ma także konieczności stosowania dodatkowej warstwy tłumiącej.

Membrany wykonane z wytłaczanego, przezroczystego poliwęglanu (TPC-Transparent Polycarbonate Cone) oferują odpowiednie warunki przenoszenia dźwięku wysokiej jakości. Łączą w sobie niewielki ciężar z wysoką sztywnością, umożliwiając uzyskanie dużej głośności przy stosunkowo niskiej mocy wejściowej. Ruch masy powietrza odbywa się przy tym niemal całkowicie liniowo, czego efektem jest czyste brzmienie bez zniekształceń. Magnesy głośników zapewniają dobrą jakość brzmienia nawet przy szczytowych obciążeniach. Dzięki specjalnej technologii produkcji stosowanej w głośnikach serii TS magnes znajduje się w oprawie poliwęglanowej, a właściwości termiczne tego materiału pozwalają na skuteczne odprowadzanie ciepła. Dzięki takiej konstrukcji głośniki są zabezpieczone przed wilgocią, która zawsze stanowi problem przy montażu głośników w drzwiach samochodu. Dlatego można je stosować również na jachtach.

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

fot. Blaupunktfot. Blaupunktfot. Blaupunkt

Płaskie głośniki

Seria głośników OD obejmuje piętnaście modeli w różnych średnicach. Urządzenia są przeznaczone do indywidualnego montażu. Wbudowanie magnesu neodymowego „odwrotnie”, a więc z przodu i w głębi cewki drgającej, pozwoliło na zmniejszenie głębokości montażu głośników o ponad 30% oraz znaczne zredukowanie wysokości montażowej systemów współosiowych. Dzięki temu głośniki można stosować również tam, gdzie dotychczas konieczne były pracochłonne przeróbki lub gdzie możliwe było wyłącznie zastosowanie rozwiązań kompromisowych. Potrzebują zdecydowanie mniejszej powierzchni montażowej, niż modele o konwencjonalnej konstrukcji.

Magnesy neodymowe gwarantują głośnikom moc i optymalną dynamikę w zakresie przenoszenia wysokich tonów. Są także lżejsze od standardowo stosowanych magnesów ferrytowych. W głośnikach zastosowano włókno szklane PWF (Platinum Woven Fiber), które gwarantuje membranom stabilność i żywotność oraz umożliwia uzyskanie optymalnej charakterystyki częstotliwości wyróżniającej się wyrazistymi basami i doskonałym tłumieniem wewnętrznym. Kopułka głośnika wysokotonowego, głośników współosiowych i trójosiowych wykonana jest z tytanu o wysokiej sztywności. W systemach komponentów stosowane są kopułki jedwabne impregnowane specjalnym lakierem. Wydłuża to żywotność głośników wysokotonowych oraz podwyższa skuteczność tłumienia wewnętrznego. Wszystkie komponenty wysokotonowe odznaczają się wiernym, a przy tym ciepłym przenoszeniem wysokich tonów.

fot. Blaupunktfot. Blaupunktfot. Blaupunkt

Velocity – duża moc

Nowe głośniki będą tylko w dwóch rozmiarach : 130 mm i 165 mm, oba jako zestaw oddzielnych komponentów. Sekcja niskotonowa, czyli subwoofery obejmuje trzy masywne głośniki: od średnicy od 300 mm, poprzez 380 mm aż po 460 mm.

Nowe głośniki zostały zbudowane z naturalnych materiałów zapewniających jak najwierniejsze przetwarzanie dźwięków. Membrany powstały z włókien szklano-węglowych lub jedwabiu (głośniki wysokotonowe), zawieszenia z naturalnej gumy kauczukowej, kosze odlano ze stopu aluminium, drut na cewki wyciągnięto z miedzi, a zaciski przewodów poniklowano. Zwrotnice, które mają za zadanie dzielić sygnał głośnikowy pomiędzy poszczególne elementy, powstały w oparciu o podzespoły, których konstrukcja pozwala na uniknięcie wpływu zakłóceń. Zestawy mają moc nominalną poczynając od 100 W (maksymalnie 360 W), natomiast subwoofery rozpoczynają od 600 W mocy nominalnej RMS i kończą na 900 W RMS. Moc głośników niskotonowych dotyczy jednej cewki, a głośniki są dwucewkowe

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

Velocity eXtra Sound

Seria obejmuje trzy głośniki niskotonowe, różniące się średnicą i zakresem mocy, zarówno w obudowach zamkniętych, jak i wentylowanych, również w obudowach pasmowo -przepustowych. Ich parametry wskazują na dość uniwersalne możliwości zabudowy ze wskazaniem na niewielkie obudowy zamknięte, zajmujące niewiele przestrzeni w bagażniku. W nowych subwooferach zastosowano technikę podwójnej, czterowarstwowej cewki, która daje większą elastyczność podczas podłączania oraz gwarantuje możliwość uzyskania wysokiego ciśnienia akustycznego. Cewki nawinięto na odpornym na wysokie temperatury karkasie kaptonowo – poliamidowym, co daje trwałość głośnika, nawet przy jego maksymalnym obciążeniu. Wykonane w technologii ceramicznej duże magnesy strontowo-ferrytowe zapewniają wysoką energię napędową dla cewek i maksymalne, liniowe wychylenie membrany, a szerokie zawieszenie z gumy butylowej wydłuża żywotność głośnika i minimalizuje rezonanse membrany. Pełne i czyste przenoszenie basów umożliwia niezwykle lekka i sztywna membrana aluminiowa (SAC – Spun Aluminium Cone).

fot. Blaupunktfot. Blaupunktfot. Blaupunkt

WZMACNIACZE

Cyfrowa technika w przezroczystych obudowach

Nowa seria wzmacniaczy TSA obejmuje cztery cyfrowe wzmacniacze, niewiele większe od kieszonkowego wydania książki, ale kryjące w sobie potężne rezerwy mocy. Urządzenia odznaczają się kompaktową konstrukcją. Wzmacniacze wykonane w technologii Class – D, które cały zakres częstotliwości obsługują przy pomocy jednego układu cyfrowego. Zalety akustyczne tradycyjnej techniki analogowej łączą się w przypadku tych wzmacniaczy z wysoką skutecznością techniki cyfrowej. Zamiast 60% jak w tradycyjnych wzmacniaczach, sprawność w pełni cyfrowych wzmacniaczy osiąga nawet 95%. Niższy pobór prądu przy takiej samej mocy wyjściowej jest w lepszy sposób dopasowany do wymogów zasilania, parametru bardzo krytycznego w obecnie produkowanych pojazdach. Kolejnym atutem jest niewielka ilość wytwarzanego ciepła podczas pracy, co pozwala umieścić wzmacniacz w plastikowej obudowie, bez konieczności stosowania żebrowania chłodzącego, jak w przypadku standardowych wzmacniaczy.

Przezroczyste obudowy wykonane są ze stabilnego poliwęglanu. Ważną cechą techniki cyfrowej jest stabilność pracy nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia. Stanowi to duży plus przy montażu wzmacniacza wewnątrz kabiny pojazdu. Charakterystykę brzmienia określa przejrzysty i wierny oryginałowi dźwięk z mocnymi, dynamicznymi basami. Zwrotnica częstotliwości z regulacją w zakresie 50-250 Hz oferuje dużo miejsca, zapewniając elastyczność montażu. Stabilność przy obciążeniach wynosząca minimum 2 omy (tryb bez mostkowania) gwarantuje wysoką moc wyjściową przy równoległej konfiguracji głośników.

Wzmacniacze serii TSA posiadają dodatkowe funkcje wyposażenia w zakresie tonów niskich. Przełączany Bass Boost wydobywa najniższe tony ze stosunkowo małych obudów głośników niskotonowych. Przy podłączonym subwooferze przełączany filtr Subsonic chroni głośnik przed przeciążeniami mechanicznymi spowodowanymi częstotliwościami spoza zakresu słyszalności. Podnosi to stopień wykorzystania mocy wzmacniaczy, a jednocześnie zwiększa subiektywne ciśnienie akustyczne subwoofera.

fot. Blaupunktfot. Blaupunkt

fot. Blaupunktfot. Blaupunktfot. Blaupunkt

VIDEO

Rozrywka w samochodzie

Urządzenia In Car Video pozwalają na uprzyjemnienie nużącej podróży, a także na dostęp np. do telewizyjnych serwisów informacyjnych. Jedną z nowości In Car Video jest elektrycznie wysuwany monitor Chicago IVDM-7002. 7-calowy wyświetlacz w formacie 16:9 pasuje do znormalizowanej wnęki na desce rozdzielczej i posiada wbudowany odtwarzacz DVD obsługujący wszystkie popularne formaty płyt audio i wideo oraz płyty CD z plikami w formacie MP3. W dołączonym, oddzielnie montowanym module znajduje się dodatkowo tuner FM-AM z systemem RDS, 5-kanałowy wzmacniacz, dekoder dźwięku Surround (Dolby Digital) oraz trzy wejścia zewnętrznego sygnału audio/wideo.

Drugi monitor Sydney IVCM-7002 posiada wbudowany napęd CD/MP3 oraz dodatkowy moduł z radiem RDS i 4-kanałowym wzmacniaczem. Oba modele monitorów umożliwiają podłączenie komputera nawigacyjnego Blaupunkt w wersji DX-V. Monitory można obsługiwać za pomocą panelu na urządzeniu lub pilota zdalnego sterowania na podczerwień znajdującego się w wyposażeniu standardowym.

Możliwe są również inne konfiguracje komponentów multimedialnych. I tak np. można zamontować 6,5-calowy monitor ciekłokrystaliczny TFT w formacie 16:9 w zagłówku przedniego fotela i podłączyć go do odtwarzacza DVD IVDP-01. Odtwarzacz dekoduje wszystkie popularne formaty płyt, podobnie jak samodzielnie wypalane płyty CD-R i CD-RW, płyty VCD oraz oczywiście płyty DVD. Wielogodzinną jazdę samochodem dodatkowo uprzyjemni odtwarzanie płyt CD z utworami w formacie MP3.

Jeśli kierowca pragnie zapewnić kilku pasażerom indywidualny dostęp do możliwości oferowanych przez system In Car Video konieczne jest zastosowanie konwertera sygnału jako jednostki sterującej całym zestawem. Dzięki popularnemu na rynku standardowi transmisji sygnały audio/wideo pochodzące z maksymalnie czterech źródeł są rozsyłane do czterech podłączonych do systemu monitorów. Źródłami sygnału mogą być odtwarzacz DVD, tuner TV firmy Blaupunkt, tradycyjny odtwarzacz wideo lub konsola do gier. Wyboru źródła dokonuje sam użytkownik za pomocą przycisków obsługowych umieszczonych na monitorze lub za pomocą pilota zdalnego sterowania. Sygnał audio odbierany jest przez słuchawki, a do wejścia wideo w przedniej części monitorów można dodatkowo podłączyć konsolę gier lub kamerę. System In Car Video umożliwia oczywiście podłączenie standardowego zestawu car audio, podobnie jak odbiór wskazań systemu nawigacyjnego.

W artykule wykorzystano materiały firmy Blaupunkt.