Co Bova myśli na temat polskiego rynku autokarów…?
Podczas tegorocznych targów GLOB w Katowicach mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami producentów autobusów na temat kondycji rynku, panujących tutaj tendencji i wprowadzonych zmian w ofercie skierowanej do polskich przewoźników autokarowych. W drugiej części naszego cyklu wywiadów z GLOB`u prezentujemy wypowiedź przedstawiciela Bova Polska – Macieja Góreckiego:
Jak ocenia Pan zeszłoroczny wzrost sprzedaży autobusów turystycznych w Polsce – co na niego wpłynęło?
Dokładnie rok temu – podczas ubiegłorocznych targów GLOB – również rozmawialiśmy na ten temat i można dzisiaj powiedzieć, że życie potwierdziło moją ówczesną opinię. Prawie zerowy poziom sprzedaży autokarów został osiągnięty w 2003 roku i w ubiegłym roku obserwowaliśmy powolne odradzanie się turystyki przewozowej. Wpływ na tę sytuację miało wejście Polski w struktury UE i związana z nim możliwość dofinansowania zakupów autokarowych z funduszy strukturalnych. Nie bez znaczenia był też zanotowany wzrost gospodarczy w naszym kraju.
Czy podobnego wzrostu sprzedaży autokarów możemy oczekiwać również w tym roku?
Rewolucji na rynku autobusów turystycznych spodziewać się nie należy. Uważam, że w bieżącym roku sprzedaż autokarów utrzymywać się będzie na poziomie ubiegłorocznym. Kolejnego znaczącego wzrostu w tym sektorze naszej gospodarki oczekuję w latach 2006-2009. Ilość autobusów turystycznych w stosunku do liczby mieszkańców jest w naszym kraju wciąż niższa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Nasi rodacy podróżują coraz więcej. Rośnie ilość obywateli innych krajów przybywających do Polski w celach turystycznych. Wszystko to sprawi, że wielu operatorów turystycznych nabierze wkrótce przekonania, iż sytuacja na rynku polskim jest na tyle stabilna, a zapotrzebowanie na usługi przewozowe na tyle wysokie, aby inwestować w zakup nowych autobusów turystycznych. Konsekwencją owej wiary będzie prawdziwy rozkwit rynku turystycznego w Polsce.
Jakie nowe konstrukcje z segmentu pojazdów turystycznych pojawiły się czy pojawią się w tym roku w ofercie Waszej firmy?
Nasze wejście do grupy VDL oznacza poszerzenie portfolio o nowe, dostosowane do wymagań polskich przewoźników produkty. Oferta VDL Bus & Coach, bo tak brzmi obecna nazwa Grupy Autobusowej VDL, jest bardzo szeroka. Stąd naszą strategią jest indywidualne rozpatrywanie potrzeb danego rynku i wprowadzanie produktów stanowiących optymalne dla niego rozwiązanie. Takie postępowanie daje możliwość dopasowania portfolio do potrzeb i oczekiwań polskich klientów, czego dowodem są wprowadzane obecnie na nasz rynek: piętrowy autokar Synergy i międzymiastowy autokar Lexio, na którego premierowy pokaz podczas tegorocznych targów TransExpo w Kielcach serdecznie zapraszam.
Dziękuję za rozmowę!