Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Citea rozwija skrzydła

infobus
01.06.2011 23:13
Holenderski koncern VDL–uskrzydlony tytułem „Bus of the Year 2011”–wprowadza kolejne wersje miejskiego autobusu Citea. Mamy już pierwsze sprzedane hybrydowe egzemplarze tego modelu i to na niemieckim rynku. Przypomnijmy, że firma realizuje projekt Citea SLF-120/hybrid”wspólnie z niemieckim przedsiębiorstwem Vossloh Kiepe, która dostarcza tutaj szeregowy układ hybrydowy (czyli podobnie jak w modelu Solaris Urbino 18). Jego sercem jest generator (zasilany poprzez 4-cylindrowy silnik Diesla firmy Cummins), który wytwarza energię elektryczną. Jest ona przechowywana w superkondensatorach do późniejszego wykorzystania lub bezpośrednio zasila dwa silniki elektryczne zainstalowane na środku tylnej osi produkcji ZF. Dodatkowo ultracapsy są zasilane poprzez energią powstającą podczas procesu hamowania pojazdu (rekuperacja). Autobus może być wyposażony w system Start &Stop, który m.in. umożliwia wyłączenie silnika Diesla na przystanku i włączenie się do ruchu tylko na zasilaniu elektrycznym. W efekcie daje to możliwość pokonania części trasy bezesmisyjnie. Dodatkowo, co także nie jest bez znaczenia dla środowiska naturalnego, znacznie został zmniejszony emitowany poziom hałasu.
VDL Citea SLF-120/hybridVDL Citea SLF-120/hybrid
I teraz dochodzimy do najciekawszego momentu. VDL oferuje trzy warianty hybrydowego wyposażenia, co jest jak na razie wyjątkiem wśród autobusowych producentów. I tak mamy następujące pakiety:
– Citea SLF-120/hybrid „Basic Hybrid”
– Citea SLF-120/hybrid „Zero Emission Hybrid’ –z system Start &Stop.
– Citea SLF-120/hybrid “Zero Emission Advanced Hybrid’ –z system Start &Stop + dodatkowe superkondensatory, umożliwiające pokonanie części tras wyłącznie z napędem elektrycznym.
Natomiast wszystkie hybrydowe wersje spełniają dwa postulaty VDL: – koncepcja systemu hybrydowego jest identyczna dla wszystkich wersji gabarytowych;- zastosowany układ hybrydowy nie ma żadnego negatywnego wpływu na komfort pasażerów. Mamy taką samą liczbę miejsc jak w wersji tradycyjnej, a liczba elementów napędu została ograniczona do absolutnego minimum w celu uzyskania jeszcze większej redukcji hałasu.
Citea SLF-120/hybrid dla MOBILO HEAGCitea SLF-120/hybrid dla MOBILO HEAG
Jedne z pierwszych hybryd, jakie opuściły fabrykę VDL w Valkenswaard to trzy egzemplarze Citea SLF-120/hybrid przeznaczone dla firmy MOBILO HEAG w Darmstadt (Niemcy). Przekazane w kwietniu br. pojazdy są elementem projektu 'Green Move’, realizowanego przez przewoźnika oraz Darmstadt University of Technology, Vossloh Kiepe i VDL Bus &Coach. Projekt został zainicjowany, jako element polityki państwa wspierającej rozwój transportu elektrycznego w regionie Rhein-Main. Celem projektu jest udoskonalenie technologii hybrydowej, aby uzyskać optymalne oszczędności w zakresie transportu autobusowego. Chodzi tutaj o ograniczenie zużycia paliwa oraz emisji CO2, cząstek stałych i NOx. Warto dodać, że po dostarczeniu hybrydowych pojazdów, wszyscy kierowcy firmy MOBILO HEAG zostali odpowiednio przeszkoleni, ponieważ ich styl jazdy ma duży wpływ na umiejętne wykorzystanie energii elektrycznej. Dopiero po zakończeniu treningu autobusy zostały wprowadzone do eksploatacji. Dodajmy, że MOBILO HEAG jest wiodącym przewoźnikiem w Südhessen (południowy region w niemieckiej Hesji). Działalność firmy obejmuje transport autobusowy i tramwajowy, a także całościowe zarządzaniem transportem publicznym.
Citea CLE-120 pomalowana w żółte i czerwone walońskie barwy TEC (Transport En Commun),
I na koniec informacja o najnowszych, miejskich kontraktach VDL. Pod koniec marca br. producent wydał pierwszy niskowejściowy egzemplarz Citea dla przewoźnika autobusowego Veolia Transport-Yprabus w Belgii. Model Citea CLE-120 o długości 12-metrów oferuje 37 miejsc siedzących oraz 53 miejsca stojące. Firma Transport-Yprabus obsługuje linie międzymiastowe w Walonii i między Komen a Moeskroen. I właśnie na tej trasie będzie można spotkać najnowszy autobus. To także pierwsza Citea spod znaku Low Entry sprzedana na belgijskim rynku. Veolia Transport-Yprabus jest spółką-córką koncernu Veolia Transport Belgium, który z kolei jest jednym z największym prywatnym operatorów transportu publicznego w Belgii. Firma prowadzi zarówno przewozy miejskie, jak i szkolne, podmiejskie, a także jest właścicielem trzech biur podróży. Na koniec dodajmy, że niskowejściowa Citea jest pomalowana w żółte i czerwone barwy. To właśnie ta firma (jako lider konsorcjum konsorcjum S.R.W.T. – SociétéRegionale Wallonne du Transport) w 2010 r. zakupiła aż 223 autobusów VDL Citea CLF. Przewoźnik odebrał już 50 szt., ok. 107 ostanie przekazanych w 2011 r., a 66 szt. dojedzie w 2012 r. TEC posiada łącznie pięć firm transportu publicznego w Belgii-Walonii. To TEC Brabant-Wallon, TEC Charleroi, TECHeinaut, TEC Liège-Verviers i TEC Namur-Luxembourg.