Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Citaro FuelCELL-Hybrid w projekcie CHIC

infobus
17.11.2010 19:38

4 listopada br. wystartował projekt CHIC (Clean Hydrogen in European Cities/Sauberer Wasserstoff für europäische Städte / Czysty Wodór dla Miast Europejskich). Projekt ten współfinansowany przez Unię Europejską umożliwi włączenie 26 autobusów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi do codziennej eksploatacji na miejskich liniach komunikacyjnych. Co najmniej trzech producentów – Mercedes-Benz, Van Hool (pisaliśmy już w InfoBusie o kontrakcie dla Ruter A/S Oslo) i Wrightbus –dostarczy na potrzeby tego projektu pojazdy z napędem hybrydowym z zastosowaniem ogniw paliwowych, które będą użytkowane w rozmaitych miastach w Europie.
Projekt zakłada stopniowe upowszechnianie autobusów napędzanych wodorem z zastosowaniem technologii ogniw paliwowych, a jego docelowym zadaniem jest budowa flot wyposażonych w pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi wraz z niezbędną infrastrukturą. Pojazdy będą eksploatowane w Aarau, Bolzano, Mediolanie, Londynie i Oslo. Natomiast miasta Berlin, Hamburg, Kolonia i Whistler (Kanada) przekażą swoje doświadczenia zdobyte w toku zrealizowanych już projektów. Przypomnijmy, że wraz z innymi metropoliami uczestniczyły one w poprzednich projektach CUTE i HyFLEET:CUTE, które pomyślnie zakończono w latach 2003 – 2009. Zgromadzone w trakcie realizacji projektu doświadczenia posłużą następnie 14 regionom w Europie do tworzenia flot pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi i odpowiedniej infrastruktury.

Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid

Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid III generacji zadebiutował w listopadzie ubiegłego roku w Hamburgu. Autobus z napędem hybrydowym z zastosowaniem ogniw paliwowych najnowszej generacji wyróżnia się maksymalną nieszkodliwością dla środowiska naturalnego: nie emituje substancji szkodliwych i porusza się niemal bezgłośnie. W związku z tym doskonale sprawdza się w eksploatacji w zatłoczonych centrach miast i w metropoliach. Dzięki udoskonaleniu komponentów ogniw paliwowych i zastosowaniu baterii litowo-jonowych Citaro FuelCELL-Hybrid może się poszczycić 50-procentową oszczędnością wodoru w porównaniu z autobusami poprzedniej generacji. Zasięg autobusu zasilanego ogniwami paliwowymi wynosi 250 kilometrów.
Citaro FuelCELL-Hybrid uczestniczy w zakrojonym na szeroką skalę teście flotowym, przeprowadzanym w ramach projektu CHIC. Koncern Daimler nawiązuje tym samym do projektów CUTE i HyFLEET:CUTE współfinansowanych przez Unię Europejską, pomyślnie zrealizowanych w latach 2003 – 2009. Wówczas 36 autobusów Mercedes-Benz Citaro II generacji zasilanych ogniwami paliwowymi drugiej generacji było testowanych przez 12 przedsiębiorstw komunikacyjnych na 3 kontynentach. Eksploatowane przez ponad 140.000 godzin na dystansie przeszło 2,2 mln kilometrów, autobusy Mercedes-Benz dowiodły przydatności ekologicznego napędu wykorzystującego ogniwa paliwowe do zastosowania w praktyce. Zobaczymy jakie teraz będą efekty programu CHIC.

Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid Mercedes-Benz Citaro FuelCELL-Hybrid