Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Centralne obchody Święta Straży Granicznej

infobus
03.06.2005 09:29

21.05.2005 r. odbyły się w Giżycku centralne obchody Święta Straży Granicznej. W uroczystościach uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Andrzej Brachmański oraz Komendant Główny Straży Granicznej, gen. dyw. Józef Klimowicz. Przybyli także przedstawiciele kierownictwa MSWiA, szefowie służb resortu spraw wewnętrznych i administracji, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji terenowej, wojska, duchowieństwa oraz mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Tegoroczne obchody Święta zorganizował Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, ochraniający odcinek granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską, wraz z Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Zwracając się do funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Andrzej Brachmański powiedział, że Straż Graniczna z powodzeniem wypełnia postawione przed nią zadania, wśród których wymienił odpowiedzialność za bezpieczeństwo granicy państwowej RP i granicy zewnętrznej Unii Europejskiej oraz właściwe funkcjonowanie przejść granicznych, skuteczną walkę ze zorganizowaną przestępczością transgraniczną, przemytem narkotyków, broni, niebezpiecznych materiałów i towarów objętych akcyzą. Minister podkreślił, że na forum międzynarodowym Straż Graniczna ma opinię formacji sprawnie zarządzanej i działającej w sposób bardzo efektywny, czego dowodem jest ulokowanie w Warszawie siedziby Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich UE. Komendant Główny Straży Granicznej, gen. dyw. Józef Klimowicz w swoim wystąpieniu podziękował Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za wsparcie rządu RP dla Straży Granicznej i powiedział między innymi: Polska Straż Graniczna może dziś dzielić się swoimi doświadczeniami ze służbami granicznymi innych państw, a nasze wyposażenie, organizacja służby i skuteczność w zwalczaniu przestępczości granicznej są wysoko oceniane przez unijne gremia. Nie mamy dziś – w gronie służb granicznych państw Unii Europejskiej – żadnych kompleksów. Jesteśmy nowoczesną, sprawną formacją graniczną. (…)

Aby realizować stojące przed nami zadania nie są już dzisiaj potrzebne żadne radykalne reformy i zmiany. Konieczne są – konsekwencja w realizacji przyjętych programów, racjonalne wykorzystanie kadr, rzetelne wypełnianie obowiązków na każdym stanowisku. (…) Jestem przekonany, że polska Straż Graniczna sprosta zadaniom skutecznej ochrony granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, że będzie także sprawnym ogniwem systemu służb granicznych Unii Europejskiej.

W trakcie uroczystości odbyło się także wręczenie odznaczeń państwowych oraz wyróżnień resortowych i Straży Granicznej, a także nominacji na wyższe stopnie. Uroczystość uświetnił pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz pokazy działań grup specjalnych Straży Granicznej i Policji. W liście skierowanym do funkcjonariuszy Straży Granicznej Prezes Rady Ministrów Marek Belka napisał: Obowiązki funkcjonariuszy Straży Granicznej to zadania wymagające odwagi i poświęcenia. Aby je należycie wypełniać niezbędne są odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Współczesne służby graniczne muszą sprostać także nowym, szybko zmieniającym się wyzwaniom cywilizacyjnym. Oznacza to dostęp do odpowiedniej infrastruktury informacyjnej i umiejętność posługiwania się najnowszymi technikami operacyjnymi.

W wyniku wejścia Polski do Unii Europejskiej nasza wschodnia granica stała się jednocześnie granicą Wspólnoty. Podnosi to rangę polskich służb, ale również wyznacza nową rolę we wzajemnej współpracy w zapewnianiu wspólnego bezpieczeństwa. Polska Straż Graniczna zawsze dzielnie i godnie strzegła naszych granic. W jej długoletniej historii nietrudno doszukać się kart przywołujących postawy bohaterskie, zwłaszcza z czasów ostatniej wojny.

Dzisiejsza Europa jest wolna od takich zagrożeń, jednak działania służb granicznych są stale doskonalone. Polska Straż Graniczna, jako pełnowartościowy i pełnoprawny partner pozostałych europejskich formacji granicznych ma do spełnienia szczególnie ważną rolę w przeciwdziałaniu i zwalczaniu wielonarodowej przestępczości zorganizowanej, której formy są coraz bardziej zróżnicowane. Poważnym zagrożeniem dla współczesnego świata jest zwłaszcza działalność grup przestępczych, zajmujących się handlem ludźmi, przemytem, praniem brudnych pieniędzy, handlem bronią i narkotykami. Wzmożona czujność straży granicznych skierowana jest przede wszystkim na wczesne rozpoznawanie zagrożeń związanych z atakami terrorystycznymi. Przeciwdziałanie podobnym zagrożeniom jest dzisiaj najważniejszym zadaniem państw i rządów w Europie i świecie. Polska wpisuje się w te działania, jako członek Unii Europejskiej, ale także z racji wyznawanych wartości – demokracji i tolerancji.

Święto Straży Granicznej jest szczególną okazją do podkreślenia tego faktu. Nadaje on bowiem pracy funkcjonariuszy tych służb dodatkową rangę, godną ich trudu i poświęcenia. Dziękując za Wasze zaangażowanie i profesjonalizm, raz jeszcze życzę Państwu wielu sukcesów i satysfakcji w pełnieniu tej zaszczytnej misji, której celem jest bezpieczeństwo europejskiego domu i jego mieszkańców.