Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Cena CNG wzrośnie o 10%? Dzięki FDS

infobus
13.07.2017 10:48

W opinii Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnychprojektowana ustawa o Funduszu DrógSamorządowych (FDS), jest kolejnym przejawem niezrozumiałegomarginalizowania niskoemisyjnych paliw gazowych.

CNG i LNG powinny zostać wyłączone z ustawy o Funduszu DrógSamorządowych (FDS), której pierwsze czytanie odbyło się 12 lipca w Sejmie,ponieważ w przeciwnym razie ich cena wzrośnie nawet o 10%, wynika z opiniiPolskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

-„Zahamuje to rozwój infrastruktury i uderzy w polskiesamorządy, które zainwestowały w ekologiczną komunikację miejską, aprojektowane zmiany są też sprzeczne z celami określonymi w innych rządowychdokumentach. W opinii PSPA, projektowana ustawa jest kolejnym przejawemniezrozumiałego marginalizowania niskoemisyjnych paliw gazowych, co w obliczunawet projektowanej ustawy o elektromobilności i paliw alternatywnych, jestdziałaniem kontrproduktywnym. Jeśli bowiem zgadzamy się, że są to paliwaniskoemisyjne, to nie możemy robić wszystkiego, by ich znaczenie zmarginalizować”- powiedział Maciej Mazur z PSPA cytowany w komunikacie.

Debatę publiczną zdominowała informacja o dodatkowej opłaciedla indywidualnych użytkowników, całkowicie pomijając inny ważny obszar, jakimjest transport publiczny oparty o paliwa gazowe, podano także.

-„Jak bowiem czytamy w art. 32 ust. 1.3 projektu Ustawy,stawka w przypadku paliw gazowych wynosić ma 369,69 zł za 1000 kg gazów iinnych wyrobów, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 4 i 5” – czytamyrównież.

PSPA postuluje, by ustawodawca zrewidował podejście do paliwgazowych. Opłata drogowa nie powinna dotyczyć sprężonego gazu ziemnego (CNG)oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG), które również służą do napędzaniapojazdów silnikowych. Miałoby to podwójny sens – stymulowałoby rozwój tychpaliw względem droższych i bardziej emisyjnych, podano także.

-„W obecnej formie, przedsiębiorstwa komunikacjimiejskiej, które zainwestowały w niskoemisyjne autobusy, po raz kolejny stająsię poszkodowane. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych równieżtraktuje je po macoszemu” – dodał Mazur.

Tabor komunikacji miejskiej na CNG, użytkowany przez polskiesamorządy liczy 500 pojazdów, a punktów tankowania jest 27, podało zaObserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych Stowarzyszenie.

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych przewidujeutworzenie Funduszu, zasady jego działania, a także ustalenie zasadwspółfinansowania ze środków publicznych zadań na drogach publicznychzarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Według projektu ustawy,który trafił pod obrady Sejmu, opłata paliwowa wzrośnie o 20 groszy na litrzepaliwa. Projektodawcy szacują, że będzie to 4-5 mld zł rocznie, z czego połowatrafi do FDS. (ISB news)