Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Budimex przebuduje dworzec autobusowy w Kielcach

infobus
27.07.2018 12:00

W drugim podejściu udało się wyłonić firmę,która przebuduje słynny dworzec autobusowy w Kielcach. Miasto znalazłododatkowe pieniądze i dziś, 27 lipca wybrało ofertę przedstawioną przezBudimex. Spółka za realizację zlecenia zainkasuje nieco ponad 68,7 mln PLNbrutto.

Przypomnijmy, że kielecki Zarząd TransportuMiejskiego, który jest właścicielem dworcadwa razy musiał szukać firmy, która zajmie się przebudowącharakterystycznego obiektu. W pierwszym przetargu nie to się nie udało.Otrzymane przez miasto oferty były powyżej przyjętych szacunków. W nowympostępowaniu dokonano kilku zmian, które miały wpłynąć na obniżenie ceny.

Do nowego przetargu stanęły dwie firmy.Tańszy był Budimex, który zaoferował swoje usługi budowlane za 68 717 839,26PLN brutto. Konkurencyjną ofertę przedstawiła firma Anna-Bud z Morawicy podKielcami. Ta propozycja opiewała na 74 561 000 PLN brutto. Dalej było topowyżej szacunków miasta, które miało przygotowane na remont 39 002 346 PLNbrutto.

Pozostawało czekać na ruch ZTM. Trzytygodnie zajęło znalezienie dodatkowych środków i sprawdzenie otrzymanychofert. Dziś urzędnicy oficjalnie poinformowali od wyborze Budimexu. Jeżeli niebędzie odwołania jego konkurenta to na w pierwszej połowie sierpnia zostaniepodpisana umowa z wykonawcą. Nowy dworzec ma być gotowy w czerwcu 2020 roku.

Historia kieleckiego dworca
Budowę rozpoczęto w 1975 roku, budynek oddano do użytku 20 lipca 1984. Docelowow założeniu miał obsługiwać 1500 autobusów i 24 000 pasażerów w ciągu doby.

Budynek ma 14 m wysokości i trzykondygnacje. Ruch pasażerski i kołowy odbywa się na nim prawie bezkolizyjnie,tzn. autobusyjeżdżą dookoła budynku, a zatrzymują się na bocznym pasie,natomiast pasażerowie dostają się do niego korytarzami umieszczonymi pod tymipasami (przejścia podziemne). Perony przykryte są wiatą o średnicy 80 m,zawierają 15 stanowisk dla autobusów. Do niedawna podróżni mieli równieżmożliwość oczekiwać na przyjazd autobusu nie wychodząc z budynku, jednak widokna stanowiska został zasłonięty małymi sklepikami i punktami gastronomicznymi.

Budynek został wpisany na listę zabytków.Świętokrzyski konserwator zabytków oznajmił: „wzniesiony w latach 1975–1984budynek dworcowy m.in. stanowi unikalny i nowatorski przykład architektury PRL,uznawany za jedną z cenniejszych realizacji architektonicznych w Polsce wlatach 70. i 80. XX wieku, i materialny dokument epoki.”

W marcu 2013 roku właścicielem obiektustała się spółka PKS 2. Pod koniec marca 2016 roku miasto odkupiło dworzec za 20mln PLN.