Bratysława przetestuje autobus wodorowy Solarisa. Do 27 grudnia

infobus
20.12.2022 18:02

Firma Dopravný podnik Bratislava (DPB) przygotowuje się do odbioru pierwszych autobusów miejskich napędzanych wodorem na Słowacji.

Dlatego teraz  – a dokładniej od 16 do  27 grudnia – sprawdza dokładnie taki tego sam model autobusu wodorowego, jaki zamówiła w firmie Solaris Bus & Coach. Takie pojazdy pojawią się we flicie DPB już w przyszłym roku - o czym pisaliśmy już w InfoBusie.

niebiesko-biały Solaris

Demonstracyjny autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen w niebiesko-białych barwach będzie jeszcze przez 7 dni kursował z pasażerami w rzeczywistych warunkach liniowych. Jest to autobus napędzany silnikami elektrycznymi w tylnej osi oraz małą baterią trakcyjną, do której energii elektrycznej dostarcza wodorowe ogniwo paliwowe. Autobus wodorowy będzie kursował od 16.12.2022 do 27.12.2022 w dni powszednie, głównie na trasach 50, 65, 74 i 87. Prowadzenie tego pojazdu będzie dla pasażerów bezpłatne.

-„Zrównoważony, wydajny, niezawodny i ekologiczny transport publiczny jest tym, do czego dążymy razem ze spółką  Dopravný podniki Bratislava. Autobus wodorowy jest rozwiązaniem ekologicznym i przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin. Cieszę się, że testujemy pojazd napędzany wodorem na ulicach Bratysławy i uzyskamy zestaw danych. Już w przyszłym roku nasza flota zostanie wzbogacona o cztery takie autobusy wodorowe” – powiedziała Tatiana Kratochvílová, zastępca burmistrza Bratysławy

Jak podkreśla stolica Słowacji - pojazd ten nie jest prototypem i jest już eksploatowany w kilku europejskich miastach.

-„Testując autobus wodorowy, pozyskujemy cenne dane niezbędne do eksploatacji pojazdów z tego typu napędem. Chcemy sprawdzić, jak autobus zachowuje się w różnych warunkach i na tej podstawie w przyszłości planować jego efektywne wykorzystanie na liniach komunikacji miejskiej. Sam jestem ciekaw tych efektów i mam nadzieję, że nasi pasażerowie szybko przyzwyczają się do komfortu i cichej pracy tego pojazdu. Dbamy o zrównoważony i ekologiczny transport, a wodór postrzegamy jako racjonalne rozwiązanie pozwalające na redukcję śladu emisyjnego bez ograniczeń operacyjnych” – dodał Martin Rybanský, prezes zarządu DPB a.s.

fot. DPB

Cztery wodorowce

Cztery identyczne pojazdy, już w barwach Bratysławy i wyposażone w najnowocześniejsze technologie, pojawią się w zajezdni DPB w przyszłym roku. Firma zamówiła je w tym roku dzięki bezzwrotnemu wkładowi finansowemu z funduszy europejskich, na które zawarła umowę z Ministerstwem Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Republiki Słowackiej (MIRRI SR). Krok ten poprzedził przetarg na dostawcę, którego wyniki ogłoszono pod koniec ubiegłego roku.

Technologia wodorowa wnosi nową perspektywę do planowania miejskiego transportu publicznego w przyszłości. W porównaniu do autobusów elektrycznych, zaletą tych pojazdów jest większy zasięg, ale i szybsze tankowanie. Autobus napędzany wodorem może przejechać na jednym tankowaniu ponad 350 km, dzięki czemu jest w stanie w pełni zastąpić zwykłe autobusy w całodziennej eksploatacji.