Branża o szkoleniach w Radiu Truck
10 września br. wejdą w życie postanowienia europejskiej dyrektywy o obowiązkowych szkoleniach kierowców. I właśnie temu zagadnieniu była poświęcona audycja „Radio Truck”, która ukazała się 9 sierpnia br. na antenie Programu 1. Polskiego Radia. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Iwona Masłowska z Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych oraz Eugeniusz Szymonik z firmy Mobilis. Poniżej prezentujemy jego wypowiedź, najbardziej dosadną i chyba najlepiej oddającą emocje, jakie te szkolenia budzą w branży transportu publicznego.
Eugeniusz Szymonik, firma Mobilis: Obecnie wykonujemy przewozy w Warszawie, Krakowie i Bydgoszczy. W tej chwili kierowców nam wystarcza, ale tylko dzięki temu, że ciągle prowadzimy szkolenie. Od praktycznie półtora roku non stop współpracujemy z jednym z ośrodków na terenie Warszawy. Co miesiąc rekrutowaliśmy około 20 kandydatów. Dzięki temu liczba kierowców, jaką dysponujemy, wystarcza nam do bieżącej kontraktów.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wszelkiego rodzaju szkolenia, zwłaszcza szkolenia kierowców są rzeczą piękną, potrzebną i bezsporną. Natomiast tryb wdrażania tych szkoleń jest rzeczą szokującą. Nie można przecież z dnia na dzień postanowić o rozpoczęciu szkoleń i zablokować dopływ do zawodu nowych kandydatów, myślę przez najbliższy rok co najmniej. Nie ma trybu, sposobu, środków, metody wykonywania i realizowania szkoleń na terenie Polski. Nikt nie potrafi tego zrobić, powtarzam nikt nie potrafi tego zrobić! Więc jak można wprowadzać rzecz niemożliwą, jako obowiązujące prawo. Przecież nawet kodeks cywilny mówi o tym, że żądanie przez prawo rzeczy niemożliwych, niewykonalnych, staje się pewnego rodzaju rzeczą nieobowiązującą. Ja tutaj gorąco apeluję do ministerstwa transportu –Panowie dlaczego odłożyliście ten problem jeżeli chodzi o ciężarówki, a dlaczego nie odłożyliście w stosunku do autobusów?!
W tej chwili wyszkolenie kierowcy kosztuje kilka tysięcy złotych. Jest to koszt około 5 tysięcy złotych –wyszkolenie jednego kierowcy autobusowego. My jesteśmy obecnie gotowi ten koszt ponieść Obecnie świadectwo kwalifikacji w tym koszcie stanowi około 700 złotych. W tym nowym systemie koszt tego nowego świadectwa kwalifikacji będzie 8 tys. zł.!
To pierwszy głos branży prezentowany na łamach TransInfo. W kolejnych wydaniach zaprezentujemy wypowiedź Mariana Osucha z OZPTS oraz Marcina Żabickiego z IGKM.