Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Bosch – najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo w Niemczech w 2001 roku

infobus
08.12.2002 13:23

Według liczby patentów Bosch był w 2001 najbardziej innowacyjnym przedsiębiorstwem na rynku niemieckim. Koncern zgłosił w ubiegłym roku blisko 2100 patentów. Na każdy dzień roboczy przypadało średnio 10 wynalazków.
Wydatki Boscha na działalność badawczo-rozwojową wyniosły w ubiegłym roku ok. 7% obrotów, czyli 2,3 mld EUR. W dziale Techniki Motoryzacyjnej wydatki te wyniosły, podobnie, jak w poprzednich latach, nawet 8%, co odpowiada blisko 1,9 mld EUR.
Na początku roku 2002 w działach badawczo-rozwojowych Boscha na całym świecie nad nowymi rozwiązaniami technicznymi pracowało ok. 18 500 naukowców, inżynierów i techników. Liczba zatrudnienia wzrasta tu niezmiennie od kilku lat. W roku 2000 zatrudnionych zostało ok. 1 650 inżynierów i naukowców, zaś w roku 2001 było ich już ponad 1 800. Bosch czyni także starania, aby pozyskać dla siebie młodych ludzi o wykształceniu wyższym technicznym: koncern rokrocznie funduje 50 stypendiów dla przyszłych inżynierów, bierze udział w wirtualnych targach pracy w Internecie. Firma zatrudnia także ponad 100 doktorantów, którzy po zakończeniu przewodu doktorskiego niemal bez wyjątku zostają w Boschu.
Inwestycje Boscha w badania i rozwój, a także w doskonale wyszkolony zespół naukowców, przynoszą efekt w postaci średnio 10 wynalazków na dzień roboczy. Patenty zgłaszane przez inżynierów Boscha dotyczą wszystkich dziedzin, w których firma jest obecna, a więc elektronarzędzi, techniki grzewczej, artykułów gospodarstwa domowego, automatyki. Jednakże największa ilość wynalazków dotyczy techniki motoryzacyjnej. Jako przykład można wymienić tutaj najbardziej spektakularną z innowacji minionego roku: elektrohydrauliczny hamulec zaprojektowany wspólnie z koncernem DaimlerChrysler, a zastosowany pod nazwą Sensotronic Brake Control (SBC) po raz pierwszy przez Mercedesa w modelu SL, a teraz również w nowej klasie E. Wyłącznie na ten produkt Bosch przeznaczył dotychczas ponad 150 mln EUR na koszty rozwojowe oraz inwestycyjne.
Kolejnym ważnym wynalazkiem z dziedziny motoryzacji jest nowoczesna architektura systemowa Cartronic. Jeżeli w przyszłości najróżniejsze funkcje w pojeździe coraz częściej będą realizowane w zgodzie z myśleniem systemowym, trzeba będzie poradzić sobie z większym stopniem kompleksowości takich systemów. To z kolei wymaga stworzenia nadrzędnej organizacji projektu. Jednak nawet w tego typu współpracy nad projektem jasno muszą zostać zdefiniowane granice działania poszczególnych podzespołów elektronicznych. Bazą dla tego jest właśnie opracowana przez Boscha nowoczesna architektura systemowa Cartronic, dzięki której zyskują wszyscy uczestnicy danego projektu, ponieważ baza ta otwarta jest również dla integracji podzespołów różnych kooperantów. Cartronic to nie tylko platforma dla systemu auta przyszłości, umożliwia ona ponadto uporządkowaną wymianę oprogramowania pomiędzy kooperantami a ich klientami. Przy pomocy swoich części oprogramowania producenci samochodów definiują to, co świadczy o wartościowości i wyjątkowości każdego pojazdu: funkcje jezdne – np. jak pojazd ma przyspieszać, hamować czy wykonywać manewry. Pierwsze elementy architektury Cartronic już zostały zrealizowane w nowym sterowniku do silników diesla Bosch EDC 16. Nowa koncepcja rozwinie się w pełni prawdopodobnie w drugiej połowie tej dekady.