Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Blokady alkoholowe za drogie dla PKM Gliwice. Trzeci przetarg

infobus
07.09.2022 17:00

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach już po raz trzeci próbuje znaleźć dostawę urządzeń do kontroli trzeźwości.

Chodzi o tzw. blokady alkoholowe do autobusów. Wszystkie ogłoszone do tej pory, postępowania przetargowe kończyły się unieważnieniem.

Przetargowa historia

Za pierwszym razem do zamawiającego wpłynęła tylko jedna oferta, lecz przekraczała ona możliwości finansowe zamawiającego i przetarg skończył się unieważnieniem. Ostatnim razem zamawiający otrzymał dwie oferty:

  • od Drager Polska sp. z o.o. z ceną 694 089,00 PLN brutto
  • od Systemy Autobusowe sp. z o.o. z cenami odpowiednio 613 477,26 PLN brutto.

Dla PKM ceny ofert były w dalszym ciągu za wysokie. Budżet PKM na alkolocki wynosił 492 000,00 PLN brutto. W tej sytuacji przewoźnik unieważnił również drugi przetarg. W tym momencie mamy trzecie podejście. Jeśli uda się wybrać wykonawcę, to urządzenia będą zamontowane w autobusach do 30 listopada.

fot. PKM Gliwice

Zakres zamówienia

Wykonanie przedmiotu zamówienia obejmuje:

  • dostawę i montaż urządzeń systemów kontroli trzeźwości dla 99 autobusów komunikacji miejskiej,
  • przeprowadzenie przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela montażu i pierwszej kalibracji urządzeń systemu kontroli trzeźwości w 99 autobusach komunikacji miejskiej oraz wystawienie dokumentów potwierdzających kalibrację każdego z tych urządzeń w każdym autobusie,
  • udzielenie gwarancji w okresie wynoszącym od 2 do 5 lat,
  • nieodpłatne udzielenie upoważnienia do dokonywania kalibracji zainstalowanych urządzeń systemu kontroli trzeźwości co najmniej 2 pracownikom zamawiającego, po uprzednim nieodpłatnym przeprowadzeniu procedury szkolenia, sprawdzenia oraz dostarczeniu do siedziby zamawiającego odpowiedniego sprzętu i materiałów (preparatów do kalibracji) wystarczających do przeprowadzania kalibracji wszystkich zainstalowanych urządzeń systemu kontroli trzeźwości przez okres trwania gwarancji na te urządzenia,
  • nieodpłatne przeprowadzenie szkoleń pracowników PKM w zakresie wymaganym do bieżącej obsługi zainstalowanych urządzeń systemu,
  • nieodpłatne dostarczenie PKM i zapewnienie korzystania przez niego z oprogramowania, umożliwiającego analizę zarejestrowanych danych lub dostęp do tych danych przez strony www przez okres nie krótszy niż 15 lat,
  • dostawę ustników: w czasie trwania czynności odbiorowych - 19 500 szt., a także w pierwszym miesiącu każdego rozpoczętego roku trwania gwarancji - 19 500 szt.
fot. PKM Gliwice

Działanie blokad

Urządzenie systemu kontroli trzeźwości zainstalowane w pojeździe powinno uniemożliwiać uruchomienie silnika autobusu przez kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu (tzn. w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3) i w tym celu powinno być wyposażone w analizator wydechu i immobiliser wraz z możliwością dostosowania wybranych parametrów, np. czasu na uruchomienie i czasu ponownego uruchomienia pojazdu bez konieczności wykonywania testu.

Każde uruchomienie silnika autobusu (z wyłączeniem przerw pomiędzy poszczególnymi uruchomieniami silnika, trwającymi krócej niż 15 minut - z możliwością zmiany tego czasu przez upoważnionego pracownika PKM) musi być poprzedzone wykonaniem testu kontroli trzeźwości - gdy test ten wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3, silnik autobusu nie może zostać uruchomiony, a urządzenie musi zarejestrować to zdarzenie. Kontrola trzeźwości kierowcy odbywać się musi poprzez zainstalowanie w kabinie kierowcy urządzenia, a proces kontroli polegać ma na wdmuchaniu przez kierującego odpowiedniej ilości powietrza.

Wdmuchanie powietrza do systemu kontroli trzeźwości musi być równomierne z naturalną dla człowieka intensywnością tak, aby uniemożliwiło to próbę oszukania alkomatu poprzez podanie powietrza ze źródeł zewnętrznych, np. z pompki, balonu lub sprężonego powietrza z pojemnika. Każde wyłączenie wyłącznika głównego systemu elektrycznego pojazdu i powtórne jego załączenie skutkować ma aktywacją urządzenia systemu kontroli trzeźwości tego pojazdu.

Warunki przetargu

PKM Gliwice czeka na oferty od wykonawcy do dnia 9 września. Oceniane będą dwa kryteria: cena (85%), okres gwarancji (15%).