Bieszczadzki Związek Komunikacyjny anuluje liniowy przetarg. Coraz mniej czasu

infobus
11.12.2023 13:00

28 listopada Bieszczadzki Związek Komunikacyjny unieważnił przetarg nieograniczony na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na 25 liniach komunikacyjnych na terenie BZK.

Nastąpiło to jeszcze przed zaplanowanym otwarciem ofert. Umowa z wykonawcą lub wykonawcami miała obowiązywać przez okres 12 miesięcy począwszy od 1 stycznia 2024 r. O tym zamówieniu pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie.

Linie w czterech pakietach

Liniowy przetarg BZK był podzielony na cztery części, z czego:

  • część 1 – obejmuje świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na liniach komunikacyjnych nr: B1, B7, B9, B11, B12, B13, B14, B15, B17, B18, B19, B20. Praca przewozowa w okresie w obowiązywania umowy ma wynosić 1 597 723,30 wzkm,
  • część 2 – to świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na liniach komunikacyjnych nr B2, B10, B16, B21, B22, B24. Zamawiający planuje, że w okresie obowiązywania umowy wykonawca przejedzie 841 040 wzkm,
  • część 3 – polega na świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na liniach komunikacyjnych nr B5, B6, B8, B23. W tym przypadku do realizacji zaplanowano 805 567,7 wzkm,
  • część 4 - świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na liniach komunikacyjnych nr B3, B4, B25. Szacunkowa liczba wozokilometrów na w/w liniach w okresie obowiązywania umowy wynosi 311 552 wzkm.

W przypadku każdej części zamówienia, BZK zastrzegł sobie możliwość zmniejszenia albo zwiększenia szacunkowej liczby wozokilometrów o nie więcej niż 10%, w stosunku do szacunkowej liczby wozokilometrów.

Bieszczadzki Związek Komunikacyjny anuluje liniowy przetarg. Coraz mniej czasu
Bieszczadzki Związek Komunikacyjny anuluje liniowy przetarg. Coraz mniej czasu

Wymagania co do taboru

Przewozy miały być wykonywane autobusami i mikrobusami, które gwarantować miały podróżnym odpowiednie warunki bezpieczeństwa, higieny oraz wygody i należytej obsługi.

Do tego wykonawca byłby zobowiązany do zapewnienia podróżnym warunków bezpieczeństwa oraz higieny odpowiadających wymaganiom transportu autobusowego oraz standardu przewozu odpowiedniego dla tego transportu.

BZK chciał także, aby autobusy przeznaczone do obsługi linii posiadały sprawne urządzenia grzewcze, sprawne technicznie drzwi i okna oraz oświetlenie wewnętrzne.

Bieszczadzki Związek Komunikacyjny anuluje liniowy przetarg. Coraz mniej czasu

Przetarg unieważniony

Otwarcie ofert po przełożeniu terminu miało odbyć się w dniu 5 grudnia. Do tego jednak nie doszło. W dniu 28 listopada BZK poinformowało o unieważnieniu przetargu. Jako przyczynę wskazano wystąpienie okoliczności, powodujących, że dalsze prowadzenie postępowania byłoby nieuzasadnione. Zamawiający w toku trwania przetargu ustalił, że może jednak zawrzeć umowy z wykonawcami w trybie bezpośrednim, zgodnie z przepisami ustawy o PTZ. Według BZK, wartość każdej z umów jakie mają być zawarte z wykonawcami nie przekroczy sumy 1 000 000 euro. Co za tym idzie, zamawiający ma możliwość zawarcia umów z wykonawcami w trybie bezpośrednim. W tej sytuacji kontynuowanie przetargu okazało się nieuzasadnione.

Na koniec podajemy link do unieważnionego przetargu: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-16e032d4-7178-11ee-a60c-9ec5599dddc1