Bielany zamykają pierwszego Kangura. 3:1 dla Solarisa

12 października miało miejsce podpisanie umowy na zakup szkolnegoautobusu elektrycznego podpisana przez Gminę Bielany.
Mazowieckie Bielany podpisały 12 października umowę z firmą SolarisBus & Coach na dostawę nowego elektrycznego autobusu szkolnego. Wartośćumowy to kwota 2.702.310,00 zł brutto. Aż 90% wartości tej kwoty to dotacjaotrzymana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramachprogramu Kangur 1.0. „Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły.
Elektryczne Bielany
-„Zgodnie z deklaracją producenta nowy elektryk po drogachnaszej gminy będzie jeździł już z początkiem 2021 r. Jego podstawowym zadaniembędzie dowożenie dzieci do Zespołu Oświatowego im św. Królowej Jadwigi wBielanach Jarosławach. Pojazd będzie miał 41 miejsc siedzących i 10 miejscstojących, przystosowany będzie do przewozu osób niepełnosprawnych. Tak jakjego wysłużony poprzednik będzie koloru pomarańczowego – powiedział wójtZbigniew Woźniak.
Gmina czekamy z niecierpliwością na nowy autobus szkolny znapędem elektrycznym. Tylko cztery gminy w Polsce będą miały tak nowoczesnytabor.
-„Gratulujemy Bielanom skorzystania z programu Kangur. To jedna z czterech gmin w Polsce, która będzie posiadać bateryjne autobusy szkolne. Transport elektrobusem będzie na pewno bardziejekologiczny i ekonomiczny niż dotychczasowym taborem, a dla dzieci zapowiada się niezłafrajda – dodał Rafał Zajas, dyrektorem sprzedaży Region Południe w Solaris Bus& Coach.
Cztery gminy
Umowa z Bielanami tym samym zamyka pierwszy, pilotażowy program zakupuelektrycznych autobusów szkolnych przez polskie gminy. W jego ramach pierwsze wPolsce autobusy szkolne z napędem elektrycznym zakupiły gminy:
-
łódzki Godzianów model Solaris Urbino 12 electric + ładowarkaza sumę, 2.517.195 PLN brutto;
-
małopolski Gręboszów model Solaris Urbino 12 electric +ładowarka za sumę 2.444.010 PLN brutto;
-
mazowieckie Bielany model Solaris Urbino 12 electric +ładowarka za sumę 2.702.310,00 PLN brutto;
-
i małopolska Bobowa, która jako jedyna postawiła na klasęMIDI i chińskiego producenta Yutong, którego w Polsce reprezentuje firma BusNex.Gmina odbierze model E8 z ładowarką wcenie 1.963.029,57 PLN brutto.
Na koniec przypomnijmy, że „Kangur – Bezpieczna iekologiczna droga do szkoły” to projekt Narodowego Funduszu OchronyŚrodowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach którego miejscowości wPolsce otrzymują dofinansowanie zakupu bateryjnych autobusów szkolnych. Wramach Kangura 1.0 zakupione zostaną 4 elektrobusy, a w ramach kolejnej edycji- Kangura 2.0 – już 44! O najnowszej edycji programu pisaliśmy w InfoBusie m.in.TUTAJ