Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Białystok z umową na 18 autobusów

infobus
23.03.2018 12:48

Miasto Białystok podpisało w piątek, 23 marca, umowę ze spółką EvoBus Polska, reprezentującą m.in. markę Mercedes-Benz, na dostawę osiemnastu autobusów dla komunikacji miejskiej. Samorząd zapłaci za nie niecałe 30 mln zł brutto; na ulice Białegostoku autobusy trafią jesienią.

EvoBus Polska był jedynym dostawcą, który złożył ofertę w przetargu. Według umowy, ma do końca października dostarczyć miastu piętnaście autobusów przegubowych i trzy jednoczłonowe marki Mercedes-Benz.

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński mówił po podpisaniu umowy, że miasto sukcesywnie, ze względów nie tylko ekonomicznych ale i ekologicznych, zmienia tabor wykorzystywany przez miejskie spółki komunikacyjne. „Będziemy mogli wymienić te nasze najstarsze autobusy, które spełniają niższe normy, Euro II czy Euro III” – powiedział.

Zakup nowego taboru, to część unijnego projektu poprawy dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej. Jak informował wcześniej magistrat, do 2021 roku miasto planuje zakup co najmniej 72 nowych autobusów. Zakupy będą współfinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Trzy komunalne spółki komunikacyjne w Białymstoku mają w sumie ok. 240 autobusów, średni wiek tych pojazdów to 6,5 roku. „Generalnie stan taboru jest dobry, ale zależy nam na tym, żeby po tej (unijnej) perspektywie finansowej wyeliminować wszystkie pojazdy z niższymi normami ekologicznymi oraz te, które z racji zużycia osiągają np. przebieg rzędu miliona wozokilometrów, wiek przeszło 10, 12 czy 15 lat” – mówił Poliński.

Prezes EvoBus Polska, Artur Konarski zapewniał, że model autobusu, który otrzyma Białystok jest „idealnym połączeniem ekologii i ekonomii”. „Silnik spełnia wszystkie obecne normy” – mówił. Na zmniejszenie zużycia paliwa i mniejsze zanieczyszczenie powietrza będą też wpływały tzw. moduły rekuperacyjne (wykorzystujące energię hamowania) zamontowane w zamówionych autobusach.

W ramach projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, samorząd otrzymał także dofinansowanie m.in. przebudowy kilku ulic, kampanii promocji komunikacji miejskiej, wprowadzania systemu informacyjnego dla obsługi przewozów osób niepełnosprawnych, czy zakupu biletomatów do użytku na przystankach i w autobusach. (PAP)