Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Białystok sprzedaje stare i odbiera nowe

infobus
07.12.2011 22:07
Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Białymstoku wystawiło na sprzedaż aż 26 autobusów, w tym m.in. modele MAN NG 272, MAN NL 202, Mercedes-Bez O 405, Jelcz 120MM i Jelcz M121. O szczegółach tego przetargu można przeczytać tutaj . Skąd taka masowa wyprzedaż taboru? –„To efekt dostaw nowych Solarisów (16 sztuk) oraz wycięcia przez BKM dziesięciu dziennych brygad –mówi Marcin Moskwa, wiceprezes zarządu KPKM. Białystok eksploatuje już nowe autobusy Solarisa z tegorocznego zamóweinia. A pierwsza transza 35. białostockich autobusów, w tym 20 szt. Urbino 12 i 15 szt. Urbino 18 została podzielona w następujący sposób:
– KPKM Białystok –10 szt. Urbino 12 i 6 szt. Urbino 18 (razem 16 autobusów),
– KPK Białystok –6 szt. Urbino 18
– KZK Białystok –10 szt. Urbino 12 i 3 szt. Urbino 18 (razem 13 autobusów)
O tym podziale, nowych autobusach, jak i o innych sprawach związanych z komunikacją miejską w Białymstoku rozmawialiśmy z Bogusławem Prokopem, dyrektorem zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Oto co nam powiedział:
InfoBus.pl: Nowe Solarisy już jeżdżą. Kiedy odbędzie się oficjalna prezentacja pojazdów mieszkańcom miasta?
Bogusław Prokop, dyrektor zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej: Zgadza się. Jeżdżą. Prezentację planujemy zorganizować w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
InfoBus.pl: Pojawiają się głosy, że podział transzy 35 sztuk nowych Solarisów nie był sprawiedliwy: 16 sztuk dla KPKM, 13 sztuk dla KZK, a tylko 6 sztuk dla KPK.
Bogusław Prokop: Nie zgadzam się z tym. KPK tyle chciało. Zresztą płacimy dodatkowo za wystawienie do ruchu autobusów nie starszych, jak z roku 2004. Gdyby dostali więcej nowych autobusów, to przy obecnym poziomie zamawiania, te z 2004 roku stałyby na zajezdni. A nam nie o to chodzi.
Tester systemu karty BKM Tester systemu karty BKM Tester systemu karty BKM
InfoBus.pl: Proszę doprecyzować, jaki jest podział tego ostatniego kontraktu na 70 autobusów? Pierwotnie mówiło się, iż zostanie zakupionych 35 autobusów krótkich i 35 przegubowców. Ostatecznie jest 30 przegubów i 40 krótkich. Jak udało się to proceduralnie i finansowo „ogarnąć”?
Bogusław Prokop: Pierwotnie miało być 75 autobusów, w tym 40 krótkich i 35 długich. Te pięć długich pochłonął koszt klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, której wcześniej miało nie być.
InfoBus.pl: Od podpisania umowy Solaris miał w zasadzie miesiąc na dostarczenie pierwszej partii. Nie za krótko?
Bogusław Prokop: To była duża transakcja, więc firmy walczyły o kontrakt do końca. Solaris podjął ryzyko i zaczął produkować autobusy dużo wcześniej, niż podpisał umowę. Jednocześnie otrzymaliśmy na nie pięcioletnią gwarancję. Za każdy autobus, który stoi z powodu awarii Solaris musi płacić kary umowne. Więc czym tu się martwić?
InfoBus.pl: Montaż osprzętu w autobusach powierzono debiutującej w tym zakresie firmie Biatel, znanej dotychczas z rozwiązań sieciowych. Jak Pan ocenia jej fachowość?
Bogusław Prokop: Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z firmą Biatel. Zresztą to ich zasługa, iż systemy działają poprawnie.
InfoBus.pl: Przedstawiciele spółek komunikacyjnych twierdzą, iż nie mieli wpływu na kształt specyfikacji przetargowej. Nikt się z nimi nie konsultował w tej sprawie.
Bogusław Prokop: Trudno jest uwzględniać w specyfikacji sugestie spółek w przypadku, gdy każda z nich chce innego wyposażenia autobusu. Musiał być zachowany jakiś kompromis.
InfoBus.pl: Oprócz budowy dróg realizacja unijnego projektu „Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku –etap III”idzie wam jak „po grudzie”. Najgorzej jest z kartą miejską. Pomysł każdorazowego logowania się po wejściu do autobusu natrafia na opór społeczny. Doszło do akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały Rady Miejskiej Białegostoku wprowadzającej w przypadku biletu okresowego jednokrotne logowanie na czas ważności biletu w celu aktywacji (tak, jak np. w Warszawie). Dlaczego?
Bogusław Prokop: Problem w tym, że to wypacza nam trochę samą ideę funkcjonowania naszej karty. Klikanie miało służyć w dalszej perspektywie jednak wygodzie pasażerów. Poza tym mielibyśmy informacje odnośnie liczby pasażerów wsiadających na danym przystanku, korzystających z danej linii. Wtedy mógłbym radnym pokazać informacje odnośnie zapotrzebowania na kursy i może uzyskać większą ilość środków na komunikację. A tak ucinają ile mogą.
InfoBus.pl: No tak, ale funkcjonowanie karty jest dalekie od doskonałości. Są problemy z logowaniem. Pasażerowie przyzwyczailiby się do „klikania”, byleby to funkcjonowało sprawnie. A tak, raz karta się zaloguje, a raz nie…
Bogusław Prokop: Sam system już działa sprawnie, wszystkie błędy zostały wyeliminowane. Problemem jest czynnik ludzki. Kierowca musi się sam zalogować do systemu, wprowadzić odpowiedni kierunek. Jeśli tego nie zrobi, to system nie będzie działał w jego autobusie. Może to w skrajnych sytuacjach doprowadzić do tego, iż system będzie z elektronicznej portmonetki pobierał za dużo środków. W takich przypadkach będziemy karać spółki.
InfoBus.pl: Do tego dochodzi wadliwy system dystrybucji kart. Dwa punkty na całe miasto to trochę za mało. Nie można było tego załatwić przez pocztę?
Bogusław Prokop: Liczba punktów dystrybucji jest wystarczająca. Nie liczę tu oczywiście przypadków ekstremalnych, kiedy wszyscy rzucili się jednocześnie do odbioru kart i były kolejki. W tej chwili nie ma tłoku. Nawiasem dodam, iż wyprodukowaliśmy już ponad 85 tys. kart, a miesięcznych biletów imiennych sprzedawaliśmy zwykle ok. 50 tys. Czyli system się rozwija.
InfoBus.pl: System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej też nie najlepiej działa. Wyświetlane są czasy odjazdów autobusów z rozkładu, a nie rzeczywiste.
Bogusław Prokop: System działa już poprawnie, oczywiście gdy autobus jest zalogowany w systemie. Jeśli nie, to będzie widoczna informacja rozkładowa. Wszystkie autobusy mają zamontowany system GPS, problemy transmisji też są rozwiązane, wszystko w rękach przewoźników. Jako uzupełnienie uruchomiliśmy funkcję „Wirtualnego Monitora”, gdzie poprzez Internet pasażer może zobaczyć dokładny czas odjazdu autobusu z dowolnego przystanku.
InfoBus.pl: Ile w przyszłorocznym budżecie Miasto Białystok zamierza przeznaczyć środków finansowych na funkcjonowanie komunikacji miejskiej?
Bogusław Prokop: 28 mln zł. Będę musiał od 1 stycznia wyciąć trzy brygady.
InfoBus.pl: Kiedy rusza linia 111 do Supraśla?
Bogusław Prokop: Jeśli uda nam się załatwić wszystkie formalności to od 1 lutego 2012 r.
InfoBus.pl: I pytanie o przyszłość – czy w przyszłym roku miasto zamierza ogłosić nowy przetarg na autobusy?
Bogusław Prokop: Póki co nie planujemy nowego przetargu. Chyba, że uda nam się pozyskać jakieś dodatkowe środki z UE.
InfoBus.pl: Dziękujemy za rozmowę