Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Bezpieczne Wakacje 2018. Gdzie zgłosić kontrolę autokaru?

infobus
22.06.2018 11:00

22 czerwca policja i ITD rozpoczęły akcję „Bezpieczne wakacje”. Potrwa ona do 2 września. Funkcjonariusze prowadzą wzmożone kontrole głównie na drogach do miejscowości wypoczynkowych.

-„Nie jest to obława. Nie jesteśmy po to, aby kontrolami utrudniać życie kierowcom. Jesteśmy po to, aby zadbać o bezpieczeństwo osób udających się na wypoczynek” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w piątek w Warszawie nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

W przypadku wyjazdów zorganizowanych kontrolom będąpoddawane autokary i prowadzący je kierowcy. Nadkom. Kobryś przypomniał, że nastronach internetowych policji znajdują się informacje o tym, gdzie i w jakisposób kontrolowane są autobusy turystyczne. W celu przeprowadzenia kontroliautokaru przez policję wystarczy również telefon do komisariatu. Kobryśzaapelował również, aby podczas podróży autokarem zapinać pasy bezpieczeństwa.

Czas na Inspekcję

Jak poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur kontrola autokarów przez ITD zacznie się już w piątek, 22 czerwca. Autokary będą sprawdzane na wyznaczonych punktach kontrolnych, na drogach, a także w miejscach odjazdu po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym i osobistym opiekunów.

Lista stałych punktów kontrolnych znajduje się TUTAJ

-„Mam prośbę o zgłaszanie pojazdów do kontroli na kilka dni przed planowanym wyjazdem, żeby inspektorzy mogli zaplanować pracę” – powiedział Gajadhur.

Poinformował, że sprawdzany będzie przede wszystkim stan techniczny pojazdów, sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, stan opon, oświetlenie, a także czas pracy i trzeźwość kierowców.

-„To bardzo ważne, by kierowca był wypoczęty. Przemęczony kierowca może być na drodze równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu” – zaznaczył.

Przypomniał, że w ciągu dnia kierowca może spędzić za kierownicą maksymalnie 10 godzin i to tylko dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni maksymalnie 9 godzin, by tygodniowy czas jazdy nie przekroczył 56 godzin. Jeżeli czas podróży jest dłuższy, np. w przypadku wyjazdów zagranicznych, powinno być dwóch kierowców, którzy w ciągu doby mogą prowadzić autokar przez 20 godzin.

„Bezpieczny autokar” to flagowa kampania prowadzona przez ITD od 2003 r. Jak podaje Inspekcja, podczas ubiegłorocznych wakacji inspektorzy przeprowadzili ponad 2 tys. kontroli – o niemal pół tysiąca więcej niż w wakacje 2016 r. Wykazały one, że nie wszystkie autokary były bezpieczne. Inspektorzy nałożyli ponad 600 mandatów, zatrzymali 105 dowodów rejestracyjnych. W 26 przypadkach konieczny był zakaz dalszej jazdy

Gajadhur przypomniał także, że w czasie wakacji w weekendy (od przyszłego piątku) będą obowiązywały ograniczenia w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, czyli samochodów ciężarowych. W każdy piątek od godziny 18 do 22, w soboty – od 8 do 14, a w niedziele – od 8 do 22. Pojazd łamiący ten przepis będzie zatrzymany na parkingu do końca obowiązywania zakazu, a kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości od 200 do 500 zł.

„Pamiętajmy jednak o jednym – to nie jest tak, że nagle wszystkie ciężarówki znikną w weekendy z polskich dróg. Jeździć będą mogły pojazdy przewożące żywe zwierzęta, ładunki pocztowe, artykuły spożywcze, towary niebezpieczne” – podkreślił Gajadhur.

Gdzie sprawdzić autokar?

Po pierwsze Bezpieczny Autobus. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca dokontrolowania stanu autobusów przed feriami poprzez www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może tozrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu. Dziękibezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

Jeśli stan techniczny pojazdu lub kondycjakierowcy nadal budzi wątpliwości, należy poprosić o kontrolę Policję lubInspekcję Transportu Drogowego. Usługa Bezpieczny Autobus została uruchomiona 23czerwca 2014 roku

Po drugie ITD

Kontrole inspektorów odbywają się w miejscach odjazdu autokarów lub na wyznaczonych przez wojewódzkie inspektoraty stałych punktach kontroli, na które autokar może podjechać przed wyjazdem. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z właściwym Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.

Numery telefonów do WITD dostępne są na stronie internetowej: www.gitd.gov.pl/kontakt/witd

Uruchomiona zostanie też infolinia akcji (22 22 043 00) w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać informacje dotyczące akcji „Bezpieczny Autokar – ferie 2016”.

Po trzecie Policja

W całej Polsce można sprawdzić stan techniczny autokarów. Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Sposób zgłoszenia kontroli autokaru: Telefoniczne zgłoszenie dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji. Uzgodnione przez organizatora wycieczki miejsca, w którym ma być przeprowadzona kontrola pojazdu, przewoźnika oraz liczba przewożonych osób.