Autosan z inwestorem! Kto to? Nie wiadomo?

infobus
22.12.2015 14:37

Będąca w upadłości fabryka Autosan z Sanoka będzieprawdopodobnie sprzedana. Jak poinformował dziś syndyk Ludwik Noworolski,przyjął on jedną z ofert. ? ?Teraz musi ją jeszcze zatwierdzić sędzia komisarznadzorujący upadłość? – dodał.

Mówi syndyk

Noworolski nie zdradził, czyją ofertę zaakceptował. Wprzesłanym mediom komunikacie napisał, że jeśli sędzia komisarz zatwierdzi ofertę,będzie to zakończenie dwuletnich działań ze skutkiem nad wyrazoczekiwanym przez wierzycieli, bo uzyskane środki będą służyły ichzaspokojeniu”.

Syndyk zaznaczył, że inwestor, którego oferta zostaławybrana, deklaruje m.in. kontynuację produkcji autobusów, przejęcie załogi orazutrzymanie dotychczasowej działalności w sferze produkcji koncesjonowanej iinnych usług.

-„Informując o powyższym załogę, życzyłem radości,zdrowia i z nowym entuzjazmem powrotu do pracy, uznając, że trzeba dać siępoznać nabywcy od najlepszej strony, jako całość i każdy z osobna” -napisał Noworolski.

Mówią związkowcy

Przewodniczący zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ”Solidarność” Tadeusz Majchrowicz powiedział, że to dobra informacjanie tylko dla załogi, ale również dla miasta i całego województwa. – W ostatnimczasie wiele się działo wokół Autosanu. Wiem, że przewodniczący SolidarnościPiotr Duda napisał list ws. zakładu do ministra skarbu i w Warszawie odbyło sięspotkanie w tej sprawie. Ta dzisiejsza wiadomość to chyba efekt tych działań -dodał.

Natomiast przewodnicząca „S” w Autosanie EwaLatusek powiedziała, że sędzia komisarz ma podjąć decyzję, czy przyjmie ofertępo świętach. – Pan syndyk spotkał się dziś z załogą, poinformował o ofercie,nie powiedział, kto za nią stoi. Czekamy na decyzję sędziego – dodała. Latusekzaznaczyła, że zgodnie z decyzją sędziego komisarza, Autosan nie może byćsprzedany za mniej niż 19 mln zł.

Ostatnio głośno było o Autosanie przed tegorocznymi wyboramiparlamentarnymi. W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej ofertę kupna zakładuzłożyło konsorcjum firm: Huta Stalowa Wola, PIT-Radwar (obie z Polskiej GrupyZbrojeniowej) oraz prywatna spółka SKB Drive Tech. Po wyborach ofertakonsorcjum została wycofana.

PGZ z nowym kierownictwem

Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobne jest przejęcieAutosanu przez Polską Grupę Zbrojeniową. Pamiętajmy, że 25 września sanocka fabrykęodwiedziła wówczas jeszcze kandydatka na premiera ? Beta Szydło. Podczas wizytywyraziła nadzieję, że uda się przezwyciężyć trudności jakich aktualniedoświadcza Spółka. Stwierdziła wówczas: -?Autosan jest najlepszym przykłademdoskonałej marki, tylko potrzeba dobrej woli, aby zakład mógł nadalfunkcjonować?. Podkreśliła również, że o takie polskie marki z tradycjami jak Autosannależy walczyć.?

I walczy. Po wyborach, MON przejęło w imieniu Skarbu Państwanadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi, a udziałowcami PGZ sąMinisterstwo Skarbu Państwa oraz dwa państwowe podmioty – Agencja RozwojuPrzemysłu i Polski Holding Obronny (dawna Grupa Bumar).

9 grudnia Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowejodwołała dotychczasowy zarząd spółki i powołała nowy. Prezesem został ArkadiuszSiwko, a członkami zarządu Maciej Lew-Mirski i Radosław Obolewski. Nowy prezes PGZ Arkadiusz Siwko to wieloletniwspółpracownik obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Był m.in. szefem jegogabinetu, gdy Macierewicz kierował MSW (1991-92). Za czasów poprzedniego rząduPiS Siwko był prezesem Naftobaz.