Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autosan jedzie do Islandii!

infobus
13.05.2010 21:55
Na początku maja 2010 r. Autosan wyeksportował pierwszy autobus do Islandii. To miejski, niskowejściowy model M09LE SANCITY, którego równolegle trzy egzemplarze odebrał także szwedzki przedstawiciel polskiego producenta. Islandzki kontakt to efekt obecności firmy na zeszłorocznych targach Busworld w Kortrijk, gdzie sanocka fabryka po raz pierwszy zaprezentowała swoje wyroby. Jak widać na efekty nie trzeba było długo czekać. Pierwszy „Islandczyk”to niskowejściowy autobus przeznaczony do komunikacji miejskiej M09LE SANCITY 9. Pojazd jest wyposażony w silnik Cummins EURO 5 oraz automatyczną skrzynię biegów Allison. Na swój pokład może zabrać 53 pasażerów, w tym 20 na wysokich, sztywnych fotelach i 33 na miejscach stojących. Autobus przystosowany jest do przewozu jednej osoby na wózku inwalidzkim. Autosan „nie zasypuje gruszek w popiele”i prowadzi dalsze rozmowy oraz negocjacje handlowe z partnerem z Islandii, dotyczące eksportu również innych modeli autobusów, produkowanych w sanockiej fabryce. Dodajmy, że równolegle firma wysłała do Szwecji kolejne trzy modele M09LE SANCITY. Wszystkie pojazdy występuje w identycznym niebieskim kolorze, natomiast „wyspiarski”egzemplarz wyróżnia brak klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej. Dla przypomnienie to nie pierwszy model SANCITY, który rozpoznaje nowy kierunek eksportowy –w listopadzie 2009 R. na targach w Weronie to właśnie M09 LE po raz pierwszy reprezentował barwy Autosana na włoskim rynku (pisaliśmy o tym tutaj). Kończąc temat SANCITY warto podkreślić, że ta rodzina przeżywa obecnie burzliwy rozwój –już w przyszłym tygodniu na targach SilesiaKomunikacja (20-21.05) w Sosnowcu zobaczymy premierowy model Sancity M12LF –w 100% niskopodłogowy. O jego niskowejściowym bracie, pokazanym po raz pierwszy na tragach w Kielcach pisaliśmy tutaj. Kiedy przyjdzie czas na wersję przegubową? Na razie nie wiadomo.
Szwedzki egzemplarz M09LE SANCITY. Pierwszy egzemplarz dla Islandii był identyczny, ale bez klimatyzacji przestrzeni pasażerskiejSzwedzki egzemplarz M09LE SANCITY. Pierwszy egzemplarz dla Islandii był identyczny, ale bez klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej
O szczegółach islandzkiego kontraktu rozmawialiśmy z Katarzyną Hydzik, kierownikiem Biura Handlu i Marketingu w Autosanie. Oto co nam powiedziała:
InfoBus: Kto jest pierwszym odbiorcą Autosana? Czy można podać jego nazwę? Czy jest to przewoźnik, czy też diler?
Katarzyna Hydzik: Pierwszym odbiorcą autobusu Autosan jest przewoźnik, mający siedzibę w pobliżu stolicy. Kontakt został nawiązany na jesiennych targach BUSWORLD 2009 w Kortrijk, gdzie delegacja z Islandii miała sposobność zapoznania się z autobusami Eurolider 13LE i SanCity 12LE, poztytwnie oceniając ich zaawansowanie techniczne, design i jakość wykonawstwa. Rozległe Targi w Kortrijk umożliwiają porównanie osiągnięć wszystkich liczących się w Europie dostawców autobusów, stąd zwrócenie przez klientów uwagi na autobusy mniej znanej marki Autosan jest tym bardziej godne podkreślenia.
InfoBus: Jakimi autobusami Autosana zainteresowani są Islandczycy? Czy tylko miejskimi? Czy jest szansa na eksport w tym kierunku autobusów międzymiastowych?
Katarzyna Hydzik: Pierwotnie rozmowy z klientem koncentrowały się wokół nowej rodziny autobusów międzymiastowych EUROLIDER, głównie A12.12C Eurolider 12, ale ostatecznie zdecydowano się na zakup mniejszego autobusu M09LE SanCity 9. Jest to dla sanockiej fabryki okazja do zaprezentowania na nowym rynku autobusu mogącego zainteresować lokalne firmy organizujące transport miejski, regulowany systemem przetargów publicznych.
InfoBus: Czy już wiadomo, do jakich celów autobus będzie wykorzystywany na Islandii?
Katarzyna Hydzik: Autobus M09LE będzie wykorzystywany do nieregularnych przewozów podmiejskich.
InfoBus: Czy prowadzone są rozmowy dt. uruchomienia serwisu Autosana na Islandii?
Katarzyna Hydzik: AUTOSAN zdaje sobie spraw z ważności zapewnienia opieki technicznej nad sprzedanym pojazdem. Znaczna odległość pomiędzy Polską i Islandią stanowi nie lada wyzwanie, któremu należało sprostać, korzystając z doświadczeń zdobytych na trudnym rynku szwedzkim. Dla jednej sztuki na danym rynku nie jest ekonomicznie uzasadnione uruchamianie pełnego serwisu fabrycznego. Dlatego też kierowcy-mechanicy klienta zostali przeszkoleni w Sanoku i wyposażeni w dokumentację techniczno-ruchową i naprawczą pojazdu oraz oprogramowanie diagnostyczne, umożliwiające samodzielne diagnozowanie usterek i poprzez elektroniczną komunikację z serwisem AUTOSAN ich usuwanie. Jest to technicznie możliwe, gdyż autobusy rodziny SanCity wyposażone są w najnowszej generacji urządzenia elektroniczne.
InfoBus:  Jak wyglądała podróż Autosana na Wyspę? Ile zabrało to czasu? Z jakiego portu wypłynął autobus?
Katarzyna Hydzik: Autobus na miejsce dotarł po pięciu dniach od wyjazdu z Sanoka, jadąc na własnych kołach do Danii, a dalej drogą morską.