Autosan A11-12T Ramzes na podwozu MAN jedzie na Olimpiadę
W tym roku Igrzyska Olimpijskie powracają do kraju swoich narodzin, do Aten – miasta w którym w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Organizatorzy spodziewają się, że w lipcu Olimpiadę obejrzą miliony turystów, którzy przy okazji będą zwiedzać również starożytne greckie zabytki. Do ich transportu przygotowują się liczne greckie przedsiębiorstwa transportowe, które w tym okresie wakacji będą przeżywały prawdziwy boom. W związku z tym na tamtejszym rynku występuje zwiększone zainteresowanie zakupem autokarów turystycznych, na którym korzystają europejscy producenci autobusów.
Ramzes jedzie na Olimpiadę
Jeden z greckich przewoźników złożył zapytanie ofertowe do firmy Polskie Autobusy, w sprawie możliwości produkcji i sprzedaży autobusów turystycznych na greckim rynku. Polska spółka wyraziła jak największe zainteresowanie tą propozycją (jak wiadomo, już od dłuższego czasu trwają poszukiwania eksportowych rynków dla autobusów z Autosana i Jelcza) i na zamówienie Polskich Autobusów Autosan przygotował specjalną odmianę autobusu turystycznego A11-12T Ramzes. Model ten wytwarzany od 2001 roku, został wyposażony w nowoczesne podwozie MAN 18.410HOCL, które niemiecka firma dostarczyła do Sanoka jeszcze w lipcu 2003 roku. Ta tylnosilnikowa, 12-metrowa platforma przeznaczona zarówno do autobusów miejskich, jak i turystycznych, charakteryzuje się szerokim zakresem mocy oferowanych sześciocylindrowych silników od 191 kW (260 KM) do 338 kW (460 KM). W wersji dla greckiego klienta wybrano podwozie z jednostką napędową D2866 LOH 29 Euro 3 o pojemności 11 967 cm3, mocy 301 kW (410 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 1850Nm przy 900-1300 obr./min, współpracującą z manualną skrzynią biegów ZF 8S180 z intarderem. Podwozie wyposażone jest w niezależne zawieszenie osi przedniej oraz hamulce tarczowe, współpracujące z systemami ABS i ASR.
Na bazie podwozia MAN konstruktorzy z Autosana zaprojektowali nadwozie autobusu, które zostało wykonane w oparciu o szkielet ze stali nierdzewnej, pokryty elementami z tworzyw sztucznych i blachą chromoniklową, mocowanymi za pomocą klejenia. Warto podkreślić krótki czas przygotowania pojazdu przez Autosana – od momentu złożenia formalnej oferty przez greckiego klienta do pierwszej jazdy testowej prototypu upłynęło zaledwie dziewięć miesięcy. Kolejna sprawa to duża elastyczność producenta na liczne modyfikacje i uzgodnienia techniczne proponowane przez klienta, które przedstawiamy poniżej.
Grecki Ramzes przeznaczony jest do obsługi ruchu turystycznego na krótszych trasach. W jego przestrzeni pasażerskiej zainstalowano 49 foteli z uchylnymi oparciami, regulowanymi podnóżkami i pasami bezpieczeństwa. Dodatkowo we wnętrzu zamontowano składany fotel pilota, system audio-video z dwoma monitorami ( 21″ i 14″) i odtwarzaczem DVD. W ramach dostosowania pojazdu do panujących upałów w Grecji w okresie letnim wprowadzono klimatyzację Webasto typ CC350 o zwiększonej wydajności (tropikalna), z której nawiew powietrza poprowadzony jest indywidualnymi nadmuchami oraz zasłony przeciwsłoneczne dla kierowcy i pilota, a podwójne szyby boczne są termoizolacyjne, barwione, nie otwierane.
Ponadto zwiększono szerokość przejścia wewnątrz przestrzeni pasażerskiej zgodnie z regulaminem 36 EKG ONZ dla klasy II pojazdów (co m.in. uniemożliwia zastosowanie bocznego rozsuwania foteli) oraz wprowadzono wzdłuż ścian bocznych kaloryfery z obudową posiadającą otwory zarówno w górnej, jak i dolnej ścianie, co służy dobrej wymianie ciepła oraz swobodnemu przelotowi śmieci.. Ich wydajność grzewczą obniżono do 23 kW.
Pozostając jeszcze w temacie wprowadzonych modyfikacji warto zauważyć, że zewnętrzne lampy gabarytowe (przednie i tylne) umieszczono we wnękach bliżej szyb, co ma je zabezpieczyć w razie kolizji z niskimi gałęziami drzew. Nowe reflektory soczewkowe zostały dostarczone przez firmę Hella.
Pierwszy egzemplarz autobusu został wyeksportowany do Grecji w lutym 2004 r. Zdaniem przedstawicieli spółki Polskie Autobusy, jego promocja na rynku greckim otworzy drogę do dalszej jego sprzedaży, której wielkość jest przewidywana na poziomie kilkunastu sztuk kwartalnie (w różnych odmianach wyposażeniowych nadwozia). Obok Ramzesa, spółka zamierza także sprzedawać w Grecji midibusy Autosan Gemini oraz autobusy miejskie marki Jelcz. Tak trzymać!