Autokarowa synergia VDL na targach IAA 2010
Na to czekaliśmy od dawna. Holenderski koncern VDL przystąpił ostatecznie do uporządkowania i ograniczenia swojej szerokiej oferty w zakresie autobusów turystycznych. Przypomnijmy, że autobusowy rodowód VDL sięga roku 1998 r., kiedy ten przemysłowy koncern przejął firmę Berkhof-Jonckheere Groep (holenderski Berkhof z kolei przejął belgijską firmę Jonckheere w 1994 r.) Kolejny ważny moment w historii holdingu to rok 2003 r., kiedy koncern wykupił markę Bova. I od tego mniej więcej roku mamy w autokarowej ofercie VDL prawdziwą klęskę urodzaju. Równolegle rozwijane są rodziny Berkhofa: Axial 50, 70, 100;Bovy –rodziny Futura, Magiq i Synergy;a dodatkowo Jonckheere –obok modeli Arrow 30, 50, 70 oraz Mistral 30, 50, 70 wprowadza na rynek nowa rodzinę SHV. Jak na europejski kryzys w tym segmencie i powszechne dążenie do optymalizacji produkcji, oferta VDL cały czas wyróżnia się swoim bogactwem i pielęgnowaniem tradycji wszystkich marek. I w końcu postawiono z tym skończyć.
Na wrześniowych targach IAA 2010 w Hanowerze zostanie zaprezentowany nowy model, który połączy i zintegruje turystyczną ofertę VDL. Będzie to pierwszy wspólny produkt, który w zasadzie powinien nosić nazwę Synergy (niestety już wykorzystaną przez pozostający cały czas w cieniu dwupokładowy autobus produkowany przez Bovę w Eindhoven). Podsumowując, na dziś wiemy, że:
– premiera to początek modularnej produkcji autobusów turystycznych przez VDL;
– nowa rodzina będzie charakteryzować się nowym wyglądem (aczkolwiek po zdjęciu przekazanym prasie można spodziewać się stylistyki podobnej do modelu Jonckheere JSV) – tak czy inaczej wygląda to ciekawie;
– w Hanowerze zostanie zaprezentowana cała rodzina nowych pojazdów, a nie tylko jeden prototyp, co świadczy o zaawansowaniu całego programu integracji.
Gdzie te pojazdy będą produkowane, jak się będą nazywały i jak szybko zastąpią dotychczasowe modele (i czy wszystkie) w ofercie VDL –tego nie wiemy, ale pewno dowiemy się 22 września podczas targowej konferencji prasowej. Oprócz nowych autobusów zaprezentowane zostanie także nowo logo, które od tego momentu będzie montowane na wszystkich pojazdach grupy. To oznacza początek końca indywidualności i tradycji poszczególnych marek w ramach holenderskiej grupy. Patrząc na równolegle przeprowadzane fuzje w Niemczech to zachowanie w zasadzie osobnych ofert produkcyjnych przez Berkhofa, Jonckheere oraz Bove w ramach VDL i tak trwała bardzo długo. Zeszłoroczny kryzys wystawił zapewne słony rachunek za to i stąd tegoroczne zmiany.