Autokar dla niepełnosprawanych
Jak to jest na Zachodzie…
Od lat autobusy turystyczne są na życzenie klientów wyposażane w specjalne urządzenia ułatwiające korzystanie z autobusów osobom niepełnosprawnym. Są to różnego rodzaju windy dla wózków inwalidzkich, platformy wjazdowe czy też specjalne elementy wyposażenia, jak np. przyciski informujące kierowcę o konieczności pomocy przy wsiadaniu lub wysiadaniu oraz systemy bezpieczeństwa. Jednak od momentu wejścia w życie Dyrektywy 2001/85/WE, firma notuje znacznie zwiększone zainteresowanie autobusami turystycznymi i międzymiastowymi wyposażonymi w tego typu rozwiązania. –„Obecnie nasze możliwości są prawie nieograniczone”–mówi Andreas Arnold, dyrektor działu zamówień specjalnych EvoBus –„W większości przypadków, klienci życzą sobie zamontowania windy oraz miejsca do kotwiczenia dwóch wózków inwalidzkich. Takie zmiany oczywiście mają znaczny wpływ na konstrukcję pojazdu.”–dodaje Arnold. Jednak ma to także wpływ na parametry ekonomiczne. –„Miejsce przystosowane do kotwiczenia wózków, wraz z całym wyposażeniem, zajmuje powierzchnię równą ok. 4 miejscom siedzącym.”–zaznacza Arnold. Sposobem na zaoszczędzenie miejsca może być montaż windy chowającej się automatycznie w stopniach wejściowych. To jednak jest możliwe tylko w dużych autobusach, gdzie drzwi mają co najmniej 1380 mm szerokości. –„Jednak takie przekonstruowanie autobusu jest i tak łatwiejsze, niż przystosowanie go do montażu windy na końcu pojazdu, co powoduje konieczność usunięcia jednej szyby bocznej.”–mówi Andreas Arnold. To rozwiązanie ma także zalety z punktu widzenia aranżacji wnętrza: wygospodarowanie specjalnego stanowiska do parkowania wózków zapewnia niepełnosprawnym pasażerom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
… a jak to wygląda w Polsce
– „To temat zupełnie nowy w naszym kraju”- mówi Tomasz Talarek, dyrektor działu autobusów używanych EvoBus Polska. –Dlatego dopiero w listopadzie br. dostarczyliśmy pierwszy autokar wyposażony w windę dla osób niepełnosprawnych. Została ona zainstalowana w turystycznym modelu Mercedes-Benz O 404, który w ramach zamówienia na 12 pojazdów używanych dostarczyliśmy do PKS Kraków. Moim zdaniem to początek rozwoju tego niszowego rynku w Polsce. W miarę postępującej specjalizacji w transporcie osób, będziemy sprzedawali więcej konstrukcji tego typu”–ocenia Tomasz Talarek.
Firma EvoBusa Polska dostarczała już wcześniej nowe minibusy Mercedes Sprinter wyposażone w rampy wjazdowe i windy, natomiast dopiero w tym roku pojawił się pierwszy klient zainteresowany pojazdem standardowym, który byłby dostosowany do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. –„Mieliśmy wiele zapytań o tego typu autobusy, dlatego przy okazji poszerzania naszej floty od razu zdecydowaliśmy się na zakup specjalnego Mercedesa O 404 –mówi Jan Popiołek, dyrektor PKS Kraków. –Wiemy, że w naszym kraju jest duży problem z dostępem do takich pojazdów, co szczególnie widać przy organizacji imprez sportowych dla osób niepełnosprawnych. Dlatego jesteśmy pewni, że ten autokar będzie cieszył się dużym zainteresowaniem klientów –przede wszystkim stowarzyszeń skupiających osoby niepełnosprawne. Nastawiamy się również na obsługę grup zagranicznych, które coraz częściej odwiedzają Kraków –dodaje Jan Popiołek. Nowy nabytek PKS Kraków jest doskonale wyposażony. Oprócz windy zainstalowanej na przeciw środkowych drzwi, w Mercedesie znajduje się także druga winda, która została zamontowana w suficie. Umożliwia ona transport osób niepełnosprawnych do toalety umieszczonej w tylnej części autokaru. –„Tego typu rozwiązania stosowane są rzadko nawet w Europie Zachodniej. Dzięki nim niepełnosprawni pasażerowie czują się bardziej komfortowo, a podróż przebiega znaczniej szybciej. Poza tym taki autobus jest w pełni uniwersalny i może być on wykorzystywany również do obsługi regularnych linii”–zapewnia Tomasz Talarek.