Autobusy zastępcze na ratunek warszawskim pociągom WKD. Od 3 września
Od 3 września obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Pasażerowie dojadą nimi jedynie do stacji Warszawa Reduta Ordona.
Dalej do centrum miasta dotrą zastępczymi autobusami Warszawskiego Transportu Publicznego. Gwarantuje to nowe porozumienie o komunikacji zastępczej, które - po protestach mieszkańców i podwarszawskich samorządów, zawarto w ostatniej chwili.
do lipca 2024 roku
Od 3 września pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie jeżdżą do stacji Warszawa Zachodnia, a w związku z tym również do Śródmieścia. W ostatniej chwili, po protestach mieszkańców i podwarszawskich samorządów, zawarto z WTP (Warszawski Transport Publiczny) nowe porozumienie o komunikacji zastępczej.
Utrudnienia związane są z remontem peronu WKD na dworcu Warszawa Zachodnia i mają potrwać aż do lipca 2024 roku.
Pociągi WKD będą kursowały w następujących relacjach: Grodzisk Mazowiecki Radońska – Warszawa Reduta Ordona oraz Podkowa Leśna Główna – Warszawa Reduta Ordona.
WKD informuje, że pasażerowie na stacjach Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona będą mogli przesiąść się do pociągów Kolei Mazowieckich i komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Miejskiego.
"Na przystankach osobowych Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona zostaną zorganizowane punkty przesiadkowe pomiędzy pociągami WKD oraz pojazdami ZTM i pociągami KM" - wyjaśnił przewoźnik.
Po masowych protestach mieszkańców i podwarszawskich samorządów, którzy uznali proponowane rozwiązanie za niewystraczające, Warszawska Kolej Dojazdowa opublikowała wykaz linii i odcinków tras środków transportu zbiorowego, pełniących funkcję komunikacji zastępczej w zamian za wycofane pociągi WKD.
Komunikacja zastępcza
Od poniedziałku uruchomiona zostaje nowa linia autobusowa ZA1 kursująca pomiędzy stacjami i przystankami, z których wycofane zostają pociągi WKD.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Linia ZA1 zostaje uruchomiona na trasie PKP WKD Aleje Jerozolimskie - Dworzec Centralny. Przystanek początkowy zlokalizowany ma być w Alejach Jerozolimskich, nad stacją Warszawa Śródmieście WKD, za rondem Czterdziestolatka w kierunku placu Zawiszy. Linia będzie kursować wyłącznie w dni powszednie, czyli od poniedziałku, w godzinach szczytu porannego i popołudniowego, tj. 5.00-9.30 i 14.30-19.00, co ok. 20 minut.
Autobus 158 w dni powszednie w godzinach porannego szczytu przewozowego, tj. 6.00-9.00, w wydłużonych kursach spod CH Reduta podjedzie na przystanek przesiadkowy PKP WKD Aleje Jerozolimskie, skąd zabierze pasażerów w kierunku Dworca Centralnego, wspomagając linię 127.
honorowanie biletów WKD w komunikacji miejskiej.
Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów WKD w komunikacji miejskiej. Obowiązuje ono na liniach 127, 517, N35, N85: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny; 717, 817: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Zachodni; 158: na odcinku CH Reduta – Dworzec Centralny; 178: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Rondo Zesłańców Syberyjskich; 187: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Wawelska oraz 191: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Plac Narutowicza. Na mocy najnowszego porozumienia z WTP, także na linii 220, wyruszającej z terenu Gminy Michałowice w kierunku dzielnicy Warszawa Ursus; honorowanie obowiązuje na odcinku WKD Opacz - Ursus-Ratusz.
Honorowanie biletów WKD w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej obowiązywać będzie także na całym odcinku Pruszków - Warszawa Śródmieście/Warszawa Centralna.
Bilet WKD będzie również obowiązywał w tramwajach linii 1: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Plac Zawiszy oraz 7, 9, 25: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Dworzec Centralny. A także w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście.
Przewoźnik poinformował, że dodatkowo tylko bilety okresowe WKD, honorowane są w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście.
Niestety, będzie zamieszanie z biletami. W związku z brakiem możliwości skasowania jednorazowego biletu WKD w autobusie, tramwaju i w pociągach SKM/KM – pasażerowie rozpoczynający podróż w tych pojazdach zobowiązani są skasować odręcznie bilet jednorazowy w miejscu przeznaczonym na odcisk datownika wpisując, w sposób trwały, datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu.
W pociągach KM muszą wsiąść pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu. Więcej na https://www.wtp.waw.pl/newsy/2023/09/01/zmiany-w-kursowaniu-wkd-autobusowa-linia-zastepcza-za1-od-4-wrzesnia/