Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusy zasilane etanolem w Polsce

infobus
29.08.2012 21:12
Od 2006 roku są eksploatowane w Polsce, w MZK Słupsk, pierwsze autobusy napędzane etanolem. Scania, jako producent etanolowych autobusów, podjęła się promowania w Polsce tego alternatywnego paliwa.

Etanol jest paliwem produkcji roślinnej, powstaje on na bazie buraków cukrowych, trzciny cukrowej, zbóż lub odpadków roślinnych. Paliwo E95, stosowane do napędzania autobusów, składa się w 92-95% z etanolu, pozostałą część stanowią zaś aktywator zapłonu, eter MTBE, izobutanol i inhibitor korozji. Charakteryzuje się ono niemal dwukrotnie mniejszą niż olej napędowy wartością opałową (27 MJ/kg). Producenci deklarują ekologiczność paliwa polegającą na tym, iż dwutlenek węgla produkowany podczas jego spalania jest absorbowany przez rośliny, które służą do jego wytworzenia.

3_760_760

Eksploatacja autobusów etanolowych w Słupsku miała początkowo miejsce pod nadzorem producenta i Politechniki Gdańskiej. Uzyskane w rocznej eksploatacji zużycie paliwa wyniosło 78 litrów na 100 km, co nie było wynikiem satysfakcjonującym. Etanolowy pojazd wymaga częstszego serwisowania, a niższa od oleju napędowego cena litra paliwa (które notabene trzeba sprowadzać ze Szwecji) nie rekompensuje dwukrotnie wyższego spalania. Obniżka kosztów eksploatacji nie była możliwa, gdyż nie zmniejszono stawki akcyzy na to paliwo. W skali makroekonomicznej, istotnym jest też wpływ produkcji tego paliwa na wzrost cen żywności. Etanol produkuje się bowiem z surowców rolnych i konieczne jest zasiewanie pól uprawnych, które mogłyby być w innym wypadku wykorzystane do produkcji żywności. Istotnym jest, iż autobus zasilany etanolem nie wymaga dodatkowej infrastruktury, poza montażem oddzielnego dystrybutora do tankowania. Jak ważna jest to cecha, przekonać się można porównując autobus etanolowy do gazowego.

Scania Omnicity E95 wyposażona jest w rzędowy, 5-cylindrowy, 8,9-litrowy silnik DC9 E02 270 o mocy 199 kW, który maksymalny moment obrotowy 1200 Nm osiąga w zakresie 1100-1400 obr/min. W autobusie zastosowano układ recyrkulacji spalin EGR, norma czystości spalin EEV jest osiągana bez wykorzystania płynu AdBlue. Cechą pozytywną zastosowania etanolu, w porównaniu do innych paliw, jest niższa jednostkowa cena oraz brak konieczności ponoszenia nakładów na rozbudowaną infrastrukturę, jak w wypadku autobusów napędzanych gazem. Wadą jest zaś wysokie spalanie, sięgające 72-78 litrów na 100 kilometrów, a także większa o 10% jednostkowa cena autobusu.

5 Scanii zakupionych w 2006 roku do słupskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji to do dziś jedyne autobusy w Polsce zasilane tym paliwem.