Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusy z dwóch epok: „gniot” i „ogórek”. Na turystycznych liniach Wrocławia

infobus
30.07.2022 11:00

Ostatni weekend lipca niewątpliwie należeć będzie do zabytkowych tramwajów i autobusów.

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaprasza na kolejne dodatkowe atrakcje, które urozmaicą Wrocławskie Linie Turystyczne. W sobotę będziemy mieć okazję jeździć przegubowym tramwajem przez całą noc, a w niedzielę na turystycznej linii autobusowej A pojawi się popularny Jelcz ogórek.

Dwie generacje

W  niedzielę (31 lipca) na autobusową linię turystyczną A wyjadą dwa autobusy, dzięki czemu będzie ona obsługiwana dwa razy częściej. Na linii pojawią się dwa pojazdy marki Jelcz przedstawiające dwie skrajne epoki. Jelcz M121MB (wśród miłośników otrzymał przydomek „gniot”) to najnowszy zabytek, bo pochodzi z 1996 r. Należy do pierwszej generacji autobusów częściowo niskopodłogowych wyprodukowanych w Polsce. Wówczas określano je jako niskowejściowe, bo niska podłoga znajdowała się w pierwszych i drugich drzwiach. Na owe czasy była to dość nowoczesna konstrukcja. Z dzisiejszej perspektywy pojazd nabiera już cech zabytku. – To atrakcja nie tylko dla miłośników. Każdy może powspominać, jak kiedyś podróżowało się po Wrocławiu – mówi Krzysztof Kołodziejczyk.

Dodatkowo na trasę wyjedzie należący do Centrum Historii Zajezdnia Jelcz 043. – To wersja podmiejska popularnego ogórka, symbolu rewolucji motoryzacyjnej w Polsce lat 60. Pamiętajmy, że to nasz miejscowy produkt, dzieło podwrocławskiej fabryki – Jelczańskich Zakładów Samochodowych, podobnie jak wspomniany Jelcz M121MB – zaznacza historyk Tomasz Sielicki. Na turystycznej linii A poznamy w najbliższą niedzielę początkową i końcową fazę rozwoju tej fabryki.

Odjazdy z przystanku muzealnego na pl. Teatralnym w kierunku Centrum Historii Zajezdnia będą miały miejsce o godzinie 11:15, 12:15, 12:45, 13:45, 14:15, 15:15, 15:45, 16:45, 17:15, 18:15. Autobusy na linii turystycznej A wykonują ósemkę: z pl. Teatralnego jadą przez ul. Powstańców Śląskich i ul. Kruczą do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, następnie wracają przez pl. Legionów w kierunku pl. Teatralnego, skąd jadą przez ul. Szewską, most Uniwersytecki, ul. Sienkiewicza, most Pokoju i ul. Na Grobli do Hydropolis, po czym przez ul. Na Niskich Łąkach i ul. Traugutta dojeżdżają z powrotem na pl. Teatralny.

Na Wrocławskich Liniach Turystycznych obowiązuje taryfa miejska. Bilety można także kupić u konduktorów. Więcej na: https://kstm.pl/pl/aktualnosci.html?k=139