Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusy w wojsku: przetarg na kolejne autobusy

infobus
23.02.2015 08:03

Jednostka Wojskowa nr 4226 z Warszawy ogłosiła przetarg na dostawę samochodów małej ładowności i wysokiej mobilności oraz autobusów. Postępowanie jest kilkuetapowe i na chwile obecną wiadomo tylko, ile pojazdów chcą kupić żołnierze. A oto podstawowe parametry zamówienia: 

Zadanie Nr 1 / Dostawa samochodów małej ładowności wysokiej mobilności do 3,5 t w ilości 40 szt., w tym:

?Zamówienie gwarantowane w ilości 30 szt.

?Zamówienie opcjonalne w ilości 10 szt.

Zadanie Nr 2 / Dostawa autobusów pasażerskich w ilości 5 szt., w tym:

?Zamówienie gwarantowane w ilości 3 szt.

?Zamówienie opcjonalne w ilości 2 szt.

Szczegółowa charakterystyka przedmiotu zamówienia zostanie zawarta w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, którą wojsko przekaże zaproszonym do składania ofert wykonawcom, którzy spełniają warunki określone w ogłoszeniu o zamówieniu. Na skutek pytań od potencjalnych oferentów, termin przyjmowania wniosków został przesunięty na dzień 16.03.2015 r. Jednocześnie zamawiający wymaga, aby dostawa została zrealizowana w terminie do 30.11.2015. Zastosowane przez Jednostkę nr 4226

kryteria oceny ofert w w autobusowym zadaniu są następujące: – Cena (Cn) ? Waga 88%- Zużycie energii (ZE) ?Waga 2%- Emisja dwutlenku wegla (ECO2) ? Waga 2%- Emisja zanieczyszczeń (EZ): tlenków azotu, cząstek stałych,węglowodorów ? Waga 2- Moc silnika( (KM) – Waga 6%W ostatnich 10 latach Wojsko Polskie zakupiło ponad 220 fabrycznie nowych autobusów różnej klasy i wielkości. Najlepszy pod względem ilości był rok 2013 w którym zakupionych zostało 60 sztuk turystycznych Scania Irizar New Century 12.35. Rok wcześniej MON pozyskał 30 autobusów, w tym 27 sztuk Mercedesów Tourismo i 3 sztuki MAN Lion?s Coach. W zeszłym roku zakupione zostały jeden autobus MAN Lion?s Coach. Znacznie lepiej wyglądają zakupy Wojska Polskiego w zakresie minibusów, których praktycznie każdego roku do służby trafia kilkadziesiąt sztuk. Najczęściej są to w zakresie mniejszych pojazdów (około 9 osobowych)Fiaty Ducato i w zakresie większych (około 17-19 osobowe) Volkswagen Crafter. Dodatkowo prawie każdego roku wojsko kieruje do remontu kapitalnego najstarsze Autosany i Jelcze które otrzymują praktycznie nowe nadwozia lakier i zregenerowane główne podzespoły. Ostatnie 5 lat pokazały jak zmieniają się trendy zakupowe w Wojsku Polskim. O ile do 2010 roku były kupowane głównie autobusy międzymiastowe klasy II, o tyle w ostatnich latach kupowane są praktycznie tylko autobusy turystyczne klasy III z wysokim standardem wyposażenia i bardzo pojemnymi lukami bagażowymi. Czy w ślad za deklaracjami polskiego Rządu i Ministerstwa Obrony Narodowej o zwiększeniu wydatków na uzbrojenie polskiej Armii pójdą również większe zakupy nowych autokarów ?czas pokaże.