Autobusy w czerwonej strefie. Jak sobie z tym radzić?

infobus
28.09.2020 09:00

GIS co tydzień ogłasza skład czerwonych i żółtych powiatów.Wejście danego regionu do tej pierwszej strefy oznacza m.in. powrót do restrykcyjnychzasad w transporcie publicznym.

Sprawdzamy, jak to wygląda w praktyce naprzykładzie powiatu kartuskiego i przewoźnika autobusowego PA Gryf. Wcześniej o doświadczeniach MPK Nowy Sącz w tym zakresie pisaliśmy TUTAJ.

Czerwona strefa – powrót „bis”

W związku zzakwalifikowaniem powiatu kartuskiego do strefy „czerwonej” w związku zzagrożeniem epidemicznym, maksymalna liczba osób mogąca jednocześnie podróżowaćśrodkami publicznego transportu zbiorowego na liniach, których trasa niewykracza poza granice powiatu kartuskiego wynosi 30% łącznej liczby miejsc siedzącychi stojących. Obowiązek zakrywania nosa i ust wymagany jest bezwzględnie iobowiązuje zarówno w pojazdach (podczas całego przejazdu), jak i w przestrzenipublicznej (na przystankach, w drodze do i z autobusu).

-„Od poniedziałku – 28 września – uruchomimy kilkanaście dodatkowychautobusów na liniach w granicach powiatu kartuskiego – równolegle doregularnych połączeń w stałym rozkładzie jazdy. Autobusy w formule tzw. autobusudodatkowego „bis” pojadą jeden za drugim na najbardziej obciążonychfragmentach tras linii 2, 4, 5, 11 i 12 w godzinach porannego i popołudniowegoszczytu przewozowego do i z Kartuz. Dodatkowo, do obsługi linii 7 skierowanyzostanie autobus wielkopojemny, przegubowy. Wprowadza się pierwszeństwoprzejazdu dla podróżnych z biletami miesięcznymi. Osoby niezakrywające nosa iust nie będą mogły skorzystać z przejazdów” – informuje Bartosz Milczarczyk zespółki Przewozy Autobusowe GRYF.

Poza strefę

Zaznaczyć należy, że dodatkowe ograniczenia w liczbiedostępnych miejsc dotyczą wyłącznie połączeń organizowanych na liniach, którychtrasa nie wykracza poza granice powiatu objętego strefą „czerwoną”. Wzwiązku z tym na organizowanych przez Gryf liniach autobusowych numer: 3 – doNowej Wsi Przywidzkiej, 4 – do Lęborka i Lini, 801 i 810 – do Gdańska oraz 11 -do Łebieńskiej Huty w powiecie wejherowskim – podtrzymane zostajądotychczasowe, zakładające większą aniżeli wyłącznie w strefie”czerwonej” dopuszczalną liczbę osób na pokładzie autobusów.

-„Wszystkie uruchamiane przez nas autobusy są zasobamiograniczonymi, tak samo jak liczba kierowców obsługujących te autobusy. Musimy dawaćsobie zatem sprawę, że zasoby te nie są nieograniczone, a na uwadze mieć takżechociażby przepisy nadrzędne stanowiące ustawą o czasie pracy kierowców, czyprzede wszystkim niemały koszt uruchomienia każdego dodatkowego autobusu.Zwyczajnie też nie jesteśmy w stanie bezzwłocznie w każdym miejscu naszej siecikomunikacyjnej zapewnić dodatkowy autobus w wyniku niespodziewanego zapotrzebowania.Chcąc uniknąć niespodziewanych sytuacji związanych z zatłoczeniem autobusówzwłaszcza w godzinach porannego szczytu przewozowego w dojazdach do szkół przedgodziną ósmą – bardzo prosimy już dzisiaj o zaplanowanie przejazdów zzachowaniem marginesu ewentualnego opóźnienia i w miarę możliwości wybórwcześniejszych połączeń przewidzianych w obowiązujących rozkładach jazdynaszych autobusów na dojazd do pracy, czy szkoły. – czytamy w oficjalnym komunikaciespółki przewozowej.

Kto za to zapłaci?

-„Podkreślenia wymaga fakt, że Gryf jest przedsiębiorstwem prywatnym, a wszystkiekosztowne, podejmowane przez nas aktualnie działania nie mają żadnego wsparciaoraz finansowania zewnętrznego – zaznacza Bartosz Milczarczyk. – Organizacjapublicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu kartuskiego objętegostrefą „czerwoną” od soboty 26 września br. ponownie nie była bowiemprzedmiotem rozmów centrum zarządzania kryzysowego powiatu kartuskiego, a samzarząd powiatu nie wyraził woli zminimalizowania ewentualnych skutków związanychz brakiem możliwości skorzystania z transportu w codziennych podróżach dopracy, czy szkoły, jakie mogą mieć miejsce w związku z koniecznościąlimitowania miejsc w pojazdach” – dodaje Milczarczyk.

Dodajmy, że spółka od samego początku pandemii codzienniegruntownie sprząta i dezynfekuje autobusy, a w czasie dłuższych przerw ipostojów dodatkowo są one wietrzone.

-„Na nowy rok szkolny przygotowane zostały korekty wrozkładach jazdy autobusów zakładające równomierne rozłożenie zapełnień iwprowadzenie atrakcyjnego dla podróżnych rytmicznego taktu odjazdów na najbardziej obciążonych ciągach komunikacyjnych. Przez wszystkie dninowego roku szkolnego prowadzone były obserwacje zapełnień autobusów, które pozwoliływypracować doraźne działania wspomagające, które będą miały zastosowanie odnajbliższego poniedziałku, kiedy w strefie „czerwonej”, w jakiejznalazł się powiat kartuski ponownie jako spółka będziemy musieli zmierzyć sięz dodatkowo nałożonymi obostrzeniami. Sytuację będziemy również monitorować wkolejnych dniach. Prosimy wszystkich podróżnych o wyrozumiałość i jednocześnieapelujemy o rozsądek i zachowanie przyjętych zasad bezpieczeństwa – apeluje Gryf na facebooku.