Autobusy Volvo jadą na Wschód
Panie Dyrektorze, Volvo Buses otrzymało zamówienie na 90 nowych autobusów miejskich ze stolicy Litwy. Którzy pozostali producenci wystartowali w tym przetargu i co zadecydowało o wyborze właśnie autobusów Volvo?
Konkurencja była ogromna, praktycznie wszyscy liczący się na rynku Europejskim producenci byli obecni w Wilnie. Ostatecznie, w finale, ofertę złożyły trzy firmy: Volvo Bus Corporation, Neoman i Karosa. Stawiane wymagania były bardzo wysokie, zarówno w zakresie serwisu pojazdów, ich kompletacji, a także wymogów formalnych (certyfikatów, wiarygodności dostawcy, etc.)
Jak obecnie wygląda stan taboru UAB Vilniaus Autobusai? I czy w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się jeszcze dodatkowych zamówień autobusów?
Trudno mi się wypowiadać co do planów inwestycyjnych Wileńskiego przewoźnika. Na pewno takie potrzeby są – gdyż stan taboru nie odbiega od poziomu znanego nam z Polski. Dostarczane przez nas 90 autobusów nie pojawi się jednocześnie – dostawy są rozłożone na trzy lata.
Czy w zamówionych autobusach (60 klasy maxi i 30 klasy mega) zostaną wprowadzone jakieś nietypowe, charakterystyczne dla wileńskiej komunikacji elementy? Czy zostaną w nich zamontowane urządzenia pokładowe polskich producentów?
Na pewno niestandardowym wymaganiem jest pełna klimatyzacja wnętrza każdego z autobusów, jak również kolorystyka zewnętrzna – autobusy będą pomalowane w dwóch kolorach metalicznych. Co się zaś tyczy urządzeń pokładowych, to kompletny system informacji pasażerskiej zostanie dostarczony przez firmę Pixel Serwis.
Czy wileńskie autobusy (podobnie jak pojazdy dla Budapesztu) będą musiały spełniać normę New Bus & Coach Directive?
Warunkiem koniecznym, stawianym w przetargu było wykazanie się certyfikatem potwierdzającym zgodność z wymaganiami tej dyrektywy.
Jak będzie wyglądała sprawa serwisowania autobusów Volvo w Wilnie? Czy w ramach tego zamówienia został podpisany również kontrakt serwisowy z UAB Vilniaus Autobusami?
UAB Vilniaus Autobusai posiada rozwinięte zaplecze techniczne, zdolne do obsługi i naprawy nowoczesnych autobusów. Jednym z wymogów stawianych w przetargu było przygotowanie firmy zarówno od strony wyposażenia w narzędzia specjalne i diagnostyczne, jak i niezbędnej wiedzy i dokumentacji do kompleksowego serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego eksploatowanych autobusów. Dodatkową funkcję – wspierającą – będzie pełnił działający w Wilnie serwis ciężarówek i autobusów Volvo.
W jaki sposób UAB Vilniaus Autobusami sfinansuje to zamówienie?
W chwili obecnej trwa procedura przetargowa prowadząca do wyłonienia instytucji, która sfinansuje zakup. Ma się to odbyć w drodze leasingu.
Jak Pan ocenia potencjał litewskiego rynku autobusów i jacy główni producenci mają tutaj swoje udziały?
Jest to niewątpliwie niezbyt duży rynek. Litwa liczy przecież około 3,5 miliona mieszkańców. Sporo można tu zobaczyć używanych autobusów importowanych głównie z Europy zachodniej i północnej…
Generalnie powiedziałbym, że wiek i stan taboru wskazuje na konieczność jego odnowy w najbliższych latach. Wiążemy z tym duże nadzieje, ale będzie to przede wszystkim zależało od rozwoju gospodarczego państwa. W ostatnich latach istotne zamówienia były kierowane do takich producentów jak Evobus i Karosa.
Jakie były dotychczasowe doświadczenia Volvo na tym rynku?
Jest to pierwsze zamówienie na nowe autobusy miejskie. Dotychczas nasze doświadczenia ograniczały się jedynie do autobusów używanych i pojedynczych autobusów turystycznych. Mam na myśli oczywiście jedynie branżę autobusową – np. w ciężarówkach Volvo ma około 50% udziału w rynku.
W Wilnie działa również potężna firma JSC "Vilniaus troleibusai", która dysponując flotą ponad 280 pojazdów obsługuje komunikację trolejbusową w Wilnie. Czy jest szansa, że w niedalekiej przyszłości na wileńskich ulicach pojawią się również trolejbusy Volvo?
Nie można tego wykluczyć. Volvo swego czasu wyprodukowało serię przegubowych trolejbusów. W chwili obecnej koncentrujemy się jednak na ciężkich autobusach, napędzanych silnikami Diesla. W ogłoszonym przez JSC „Vilniaus Autobusai” przetargu na zakup trolejbusów zdecydowaliśmy się nie startować.
Przy okazji negocjacji związanych z kontraktem nieraz pewnie był Pan w Wilnie. Jakie zrobiła na Panu wrażenie komunikacja autobusowa i trolejbusowa w tym mieście?
Wilno, czego nie trzeba specjalnie powtarzać, jest bardzo urokliwym miastem. Niestety niewiele mogę powiedzieć na temat samej komunikacji, jakości usług, czy układu linii. To wymagałoby pewnie trochę dłuższego niż jedno – czy dwudniowego wyjazdy pobytu, no i przede wszystkim zdystansowania od „gorących” wówczas spraw. Mam nadzieję, że teraz będzie więcej ku temu okazji i przy następnej naszej rozmowie będę mógł Panu na to pytanie odpowiedzieć.
Natomiast tabor, zwłaszcza trolejbusowy, niejednokrotnie pamięta lata 70. Jeśli nawet jest trochę młodszy, to jego „design”, który pozostał prawie niezmieniony sprawia, że wygląda on dosyć staro. Jestem przekonany, że władze miasta mają pełną tego świadomość i stąd też decyzja o tak intensywnym programie odnowy środków komunikacji. W ciągu najbliższych trzech lat co roku przybędzie prawie 50 nowych pojazdów!
Bardzo dziękuję za rozmowę!