Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusy specjalne (12): z kinobusem na czeskim filmie

infobus
13.07.2014 21:47
W 2008 roku jeden z wycofywanych z kursowania po Pradze miejskich autobusów zamiast na złom trafił do warsztatu. Karosa B732 o numerze bocznym #5697, wyprodukowana w 1990 roku, została poddany gruntownej odbudowie podwozia i nadwozia oraz generalnemu remontowi układu napędowego. Zlikwidowano środkowe drzwi oraz większość bocznych okien i zainstalowano wewnątrz profesjonalny sprzęt do projekcji filmów. Podstawowym założeniem było stworzenie mobilnego i w pełni samowystarczalnego kina objazdowego, dlatego też wewnątrz autobusu mieści się wszystko potrzebne do zorganizowania pokazu, od sprzętu projekcyjnego, przez nadmuchiwany ekran o wymiarach 8×4 m po ławki dla nawet 200 widzów. W swój pierwszy kurs dookoła Pragi kinobus Karosa wyruszył w wakacje 2008. Co roku autobus zmienia swój wizerunek, reklamując aktualną trasę filmową.
 Karosa B732 podczas przebudowy na kinobus
W tym roku sezon rozpoczął się 23 czerwca i potrwa do 12 września. Od poniedziałku do czwartku kinobus będzie pojawiać się na jednej z 12 lokalizacji, docierając do każdego miejsca czterokrotnie. W weekendy kinobus będzie uczestniczył zaś w projekcjach filmów na Karlinie w ramach współpracy z Radiem Regina. Tradycyjnie w repertuarze będą dominowały czeskie komedie, choć znajdzie się miejsce także dla kilku poważniejszych dzieł. Pokaz każdego dnia zaczyna się o 20:30 i trwa do około 21:45. Widzowie mogą korzystać z przywiezionych Karosą ławek lub własnych leżaków, darmowych koców oraz dostępnych w sprzedaży napojów orzeźwiających, oczywiście bezalkoholowych. Wstęp jest darmowy, przy czym pokazom towarzyszy akcja charytatywna, do której wsparcia zachęcają organizatorzy.
 Kinobus w 2010 rokuKinobus w 2013 roku
Kinobusy nie są naturalnie nowym pomysłem, także w naszym kraju. W okresie PRL bardzo popularne były objazdowe kina (zabudowane w furgonach Lublin 51 lub mikrobusach Nysa), umożliwiające dotarcie z seansami (nierzadko wybitnie propagandowymi) na dalekie prowincje. Wizyta kinobusów na zapomnianych wsiach była dla mieszkańców wielkim wydarzeniem kulturalnym. W miarę rozwoju siatki kin stacjonarnych oraz zwiększania mobilności mieszkańców funkcjonowanie kinobusów straciło swój pierwotny sens. Obecnie jednak zaobserwować możemy powrót do niestacjonarnych kin. Letnie kina plenerowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne jako forma rozrywki na świeżym powietrzu i włodarze miast chętnie organizują pokazy dla mieszkańców. Być może zatem wkrótce także w Polsce pojawi się miejski kinobus?