Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusy specjalne (11): partybus MAN NG312

infobus
13.07.2014 18:23
W wycofanych z liniowego użytku autobusach dobrze bawić mogą się nie tylko miłośnicy komunikacji –coraz popularniejsze stają się bowiem partybusy, czyli doskonale wyposażone mobilne dyskoteki.
Partybus MAN NG312Wnętrze partybusa MAN NG312Wnętrze partybusa MAN NG312
Firma Light&Design z Pruchnej tuż przy granicy z Czechami specjalizuje się w produkcji energooszczędnych wielkoformatowych paneli LED oraz multimedialnego wyposażenia wnętrz dyskotek, klubów, hoteli oraz świetlnych elementów scenografii w studiach czy na koncertach. Dzięki współpracy z architektami i specjalistami z różnych dziedzin, możliwa jest realizacja różnych projektów od podstaw. Jednym z ciekawszych projektów firmy Light&Design był partybus dla dyskoteki Alexandria w Ostrawie. Powstał on w oparciu o wycofany z użytku niskopodłogowy autobus przegubowy MAN NG312. Z nadwoziem o długości 18 metrów i wnętrzem mieszczącym nawet 100 osób jest to największy partybus w Europie.
Rozplanowanie wnętrza partybusa MAN NG312
Autobus został wyposażony zgodnie ze standardami obowiązującymi w najlepszych współczesnych dyskotekach i klubach. Podstawą aranżacji wnętrza są bogate efekty świetlne, bazujące na nowoczesnych panelach LED i laserach, sterowane komputerowo i dynamicznie połączone z graną muzyką. Autobus posiada profesjonalny system nagłośnienia, miejsce dla DJ-a (nad drugą osią), parkiet taneczny (wymiary 2,3 m x 3,3 m, pomiędzy pierwszą a drugą osią), bar z lodówkami i beczkami z piwem (nad tylną osią) oraz strefę VIP ze skórzanymi kanapami w tylnej części autobusu (jak wiadomo najlepsze imprezy są z tyłu autobusu). Oprócz tego miejsce kierowcy jest łatwo zaadaptowane do użycia w roli szatni, a za kabiną kierowcy znajduje się toaleta. Partybus może być zasilany z własnego agregatu prądotwórczego. Jako wejście służą standardowe, szerokie przednie drzwi. Drugie zlikwidowano, przeznaczając miejsce na parkiet taneczny, a trzecie zwężono, zapewniając miejsce dla baru i przeznaczono do roli wyjścia awaryjnego. Autobus będzie wynajmowany na urodziny, wieczory panieńskie i kawalerskie, różne imprezy i wydarzenia. W dni wolne od wynajmów będzie służył natomiast jako normalna dyskoteka.
ImprezoburVan Hool A308Imprezowy Jelcz M11 nocą
W Polsce pierwsze profesjonalnie wyposażone partybusy pojawiły się około dziesięć lat temu. Najlepiej nadają się do tego autobusy miejskie, bez zbędnych bagażników i z równą podłogą. Wyjeżdżają na ulice miast w nocy lub prezentują się w dzień na koncertach i wydarzeniach kulturalnych, z zewnątrz są atrakcyjnie oklejone (najczęściej w eleganckim czarnym kolorze, czasem szarym, srebrnym lub fioletowym), wewnątrz świecą neonowymi światłami. Na Pomorzu spotkać można niewielkiego Van Hoola A308, który w swoim poprzednim życiu był autobusem lotniskowym na lotnisku Heathrow w Londynie. Obecnie jest wyposażony w skórzane kanapy, potężne 3000W nagłośnienie wraz z setkami najpopularniejszych piosenek, konsole DJ, podświetlany parkiet taneczny, barek, najnowocześniejsze dyskotekowe oświetlenie LED i… rurę do tańca. Najwięcej partybusów jest jednak w stolicy –Mercedes O305, Mercedes O307, Jelcz M11, Renault PR100, amerykański schoolbus ze specjalnie podwyższonym dachem oraz Imprezobur, czyli 34-letni Robur z profesjonalnym zestawem audio (12 głośników, 2 subwoofery);telewizorem LED 40 cali z możliwością odbioru naziemnej cyfrowej TV (21 kanałów) oraz odtwarzania zdjęć, muzyki i filmów z zewnętrznych nośników USB;oświetleniem LED podsufitki, barku oraz schodów (32 programy);klimatyzacją;barkiem na alkohol z dwoma coolerami do wódki, wina, szampana;lodówką i wygodnymi skórzanymi kanapami w kolorze karoserii, które komfortowo mieszczą do 20 osób. Jest więc w czym wybierać!