Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusy PKS Nova na nowych liniach. Dzięki FRPA

infobus
05.09.2019 15:30

Siedem nowych połączeń autobusowych będzie realizowanych odpaździernika w powiecie sokólskim (Podlaskie) dzięki dotacji z rządowegoFunduszu rozwoju przewozów autobusowych – poinformowano w środę na konferencjiw spółce PKS Nova w Białymstoku.

PKS Nova jest spółką samorządu województwa podlaskiego.Będzie ona realizować nowe połączenia autobusowe w powiecie sokólskim, którydostał rządowe środki na odtwarzanie tras autobusów komunikacji publicznej.Spółka, powiat i samorząd województwa zawarły porozumienie w tej sprawie.

830 tys.zł

Powiat sokólski jest jednym z kilkunastu podlaskichsamorządów, które złożyły wnioski do wojewody o dofinansowanie odtwarzaniapołączeń autobusowych w 2019 r. i dostały te środki. W sumie jest to 830 tys.zł i o taką wnioskowały samorządy. W ostatnich dniach w urzędzie wojewódzkimpodpisywano umowy w tej sprawie.

Starosta sokólski Piotr Rećko poinformował, że powiat dostał70 tys. zł miesięcznie. Odtworzy siedem tras autobusów o łącznej długość 300km; część tras to modyfikacja już istniejących, a inne będą nowe. Nowe kursybędą się odbywać 3-4 razy dziennie.

Gdyby nie dofinansowanie z funduszu rządowego, trasy te bynie powstały – mówił Rećko. Dodał jednocześnie, że nie byłoby to także możliwe,gdyby nie publiczna spółka PKS Nova. Do połączeń dokładają również gminy.

Transportowe wyzwanie

Prezes PKS Nova Andrzej Mioduszewski przyznał, że realizacjanowych połączeń jest wyzwaniem dla spółki, także logistycznym, ale z programemfirma wiąże duże nadzieje, licząc na szerszą współpracę z samorządami odpoczątku 2020 r.

Wkrótce spółka PKS Nova poinformuje o swoich planachrozwojowych – zapowiedział marszałek województwa Artur Kosicki. Nie chciałjednak zdradzić szczegółów. Jego zdaniem pieniądze z funduszu autobusowego sąszansą na rozwój tego przewoźnika publicznego.

„Nie chcemy, żeby nasze województwo było wykluczonekomunikacyjnie” – mówił Kosicki. Podkreślał, że istotne jest, by każdymieszkaniec regionu mógł z miejsca, w którym mieszka, dojechać do większychośrodków.

Pierwsze nowe trasy autobusowe uruchamiane dzięki środkom zprogramu autobusowego ruszyły 1 września. Chodzi o połączenia:Białystok-Supraśl i Białystok-Bielsk Podlaski – poinformował Mioduszewski.

Marszałek Kosicki poinformował, że nowe trasy będąanalizowane i możliwe będą – jak mówił – ich modyfikacje, w zależności odwniosków, jakie zostaną wyciągnięte. Analizowana ma być również sytuacja spółkiPKS Nova.

Nowe linie

Nowe linie autobusowe na terenie powiatu sokólskiego pojadą trasami:

1)Sokółka – Wołyńce przez: Zadworzany, Kuźnicę,

2)Sokółka – Korycin przez: Bogusze, Janów,

3)Sokółka – Wołyńce przez: Malawicze Górne, Kuźnicę,

4)Sokółka – Sokółka przez: Drahle, Minkowce

5)Sokółka – Szaciły przez: Szudziałowo, Kruszyniany,

6)Sokółka – Dąbrowa Białostocka przez: Trzciankę, Sidrę,

7)Sokółka – Dąbrowa Białostocka przez: Janów, Suchowolę.

Porozumienie pomiędzy spółką PKS Nova i Powiatem Sokólskim zakłada podpisanie umów na uruchomienie nowych linii do 31 grudnia br., ale jak zapewniają strony, będzie kontynuowany w przyszłym roku, podobnie jak rządowy fundusz rozwoju przewozów autobusowych.

ABC FRPA

Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych oużyteczności publicznej weszła w życie w lipcu.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterzeużyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeńautobusowych. Dotyczyć ono ma linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od conajmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa oświadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostaniezawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe,które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów byłyniższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Dopłata z Funduszu ustalona została w kwocie nie wyższej niż1 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej, przyczym udział organizatora, czyli samorządu, wynosić ma co najmniej 10 proc.kosztów. (PAP)