Autobusy na TRANSEXPO 2012
W tym roku na targach TRANSEXPO byli obecni wszyscy liczący się gracze na polskim rynku autobusowym. Wyjątkiem była przeciągająca się nieobecność Volvo oraz mniejszych firm takich jak Wowo (Isuzu) czy Gran (Otokar). Poza nimi wszyscy stawili się w komplecie. W kolejnych wydaniach InfoBusa przedstawiamy poszczególne marki i opublikujemy wywiady z ich przedstawicielami. Dodatkowo w piątek uruchomiamy konkurs TOP10 TRANSEXPO 2012, czyli 10. najważniejszych wydarzeń na tegorocznych targach w Kielcach. W poniższym tekście prezentujemy 10 naszych propozycji. Można będzie na nie zagłosować na znajdującej się na stronie głównej InfoBusa sondzie. Zabawa potrwa do końca października. Jeżeli o czymś zapomnieliśmy –prosimy o stosowane uwagi w komentarzach. Teraz przejdźmy do telegraficznego skrótu z X edycji kieleckiej imprezy. Oto tegoroczni autobusowi wystawcy w alfabetycznej kolejności:
AMZ-KUTNO –jeden z najmłodszych producentów autobusów w Polsce cały czas w ofensywie. I to jakiej! Po debiucie elektrobusa w Hanowerze i Kielcach firma zaskakuje swoją operatywnością –od założenia spółki handlowej na rynkach krajów nadbałtyckich i wyprodukowania pod tym kątem trolejbusu po uruchomienie w Niemczech swojego przedstawicielstwa i zaawansowane rozmowy o sprzedaży nowych elektrobusów z silnikami w piastach do …Skandynawii. AMZ i premiera elektrobusa CS10 E to jedna z naszych propozycji w konkursie TOP10 TRANSEXPO 2012. Na targach o wszystkich ambitnych planach rozmawialiśmy z Jarosławem Stachowskim, prezesem AMZ-Kutno. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
AUTOCENTRUM –najmłodsza firma produkująca minibusa z okolic Wejherowa, która powstała po rozejściu się wspólników spółki Auto-CUBY: Marka Truszkowskiego i Piotra Cierzniewskiego. Ten ostatni, w 2000 r. powołał do życia firmę Autocentrum, które mieści się także w Gościninie i to w bezpośrednim sąsiedztwie firmy Auto-CUBY. Można się pomylić…Spółka zajmuje się produkcją oraz zabudową autobusów na bazie nowych i używanych samochodów marek Mercedes Benz Sprinter, VW Crafter oraz Iveco. W Kielcach firma pokazała dwa minibusy na bazie Mercedes-Benz Sprinter: jeden pojemności 22 miejsc (19+1+1), a drugi 24-meijscowy (22+1+1).
AUTO – CUBY –pomorski producent pokazał w Kielcach trzy autobusy, które wcześniej mogliśmy zobaczyć w Hanowerze, w tym minibus o pojemności 24 miejsc na bazie Mercedes-Benz Sprinter 519;odmiana VIP także na bazie Sprintera oraz miejska wersja City na bazie Sprintera z obniżonym wejściem na tylnym zwisie. M.in. o przygotowanej wersji gazowej i eksportowych planach firmy rozmawialiśmy z Markiem Truszkowskim, prezesem Auto-CUBY. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
AUTOMET –producent minibusów z Sanoka pokazał w Kielcach dwa klasyczne minibusy o pojemności 19 miejsc pasażerskich. –jeden na bazie Mercedes-Benz Sprinter, a drugi –na bazie VW Crafter. W tym roku zabrakło na stoisku okrętu flagowego firmy –modelu Apollo, który cały czas jest w produkcji i sprzedaje się w liczbie ok. 20 szt. rocznie. O tym produkcie, a także o rozwoju Autometu rozmawialiśmy z Piotrem Leśniakiem, dyrektorem ds. marketingu. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
AUTOSAN S.A. –w tym roku ekspozycja sanockiej firmy została podzielona na dwie części: zewnętrzną, historyczną – gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. weteranów naszych szos Sana H01 w wersji międzymiastowej (A) i miejskiej (B) i H9-15 oraz część współczesną, wewnętrzną. „Pod dachem”dumnie prezentował się jeden z najlepiej sprzedających się autobusów miejskich firmy –Sancity 9 LE oraz prototypowy, międzymiastowy egzemplarz – Lider 9 eco. Ma on docelowo zastąpić w ofercie spółki najlepiej sprzedających się aktualnie autobus międzymiastowy w Polsce –Tramp. To nasza druga propozycja do konkursu TOP10 TRANSEXPO. O najnowszych planach i ważnych decyzjach, które stoją przed polskim producentem rozmawialiśmy z Sławomirem Łopatowskim, dyrektorem ds. sprzedaży Autosan SA. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
BOGDAN –ukraiński producent autobusów po raz pierwszy zagościł w Polsce na branżowych targach. Firma pokazała w Kielcach dwa autobusy miejskie, w tym jeden 12-metrowy, hybrydowy A705 i jeden niskowejściowy klasy midi A305. Można powiedzieć, że jest to najnowocześniejszy fragment oferty producenta, który głównie skupia się na produkcji mniejszych autobusów (eksportowanych także do Rosji), wykorzystywanych jako tzw. „marszrutki”. O aktualnej sytuacji producenta z Łucka napiszemy w jednym z najbliższych wydań InfoBusa.
CMS AUTO –producent minibusów z Sulejówka zaprezentował dwa minibusy: – pierwszy na bazie Mercedes-Benz Sprinter 519 CDI w luksusowej wersji turystycznej (16+1) z panoramiczną szybą;zaś drugi –także na bazie Mercedes-Benz Sprinter 519 CDI (19+1), ale już z tańszą, pośrednią szybą panoramiczną.
EVOBUS POLSKA –prawdziwą gwiazdą tegorocznego stoiska niemieckiego producenta była na pewno najnowsza generacja autokarów marki Setra. Jej debiutowi w Polsce towarzyszył dynamiczny pokaz artystyczny. Był to jedyny taki „show”na całych targach, także tym bardziej warto było to zobaczyć. W Kielcach mogliśmy zobaczyć autokar S 515 HD, któremu –dla porównania –towarzyszył model z poprzedniej generacji 400 –S 416 GT-HD/2. Warto dodać, że polscy przewoźnicy zamówili już 7 „pięćsetek”, które zostaną dostarczone w I połowie 2013 r. M.in. o tym sukcesie rozmawialiśmy z Jerzym Fołda, dyrektorem marki Setra w Polsce. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa. Oczywiście premiera S 515 HD to nasza trzecia propozycja do konkursu TOP10 TRANSEXPO 2012. Druga marka EvoBus –Mercedes-Benz podkreśliła swoją przewagę w silnikach Euro 6 i to zarówno w autobusach miejskich (Citaro 2), jak i turystycznych (Travego Edition 1). Był to jedyny producent w Kielcach, który przedstawił kompletną ofertą pod kątem nadchodzących przepisów (1 styczeń 2014 r.) Najnowsze Citaro wystąpiło na TRANSEXPO opromienione prestiżowym tytułem „Bus of the Year 2013”, którą to nagrodę autobus otrzymał na wrześniowych targach IAA 2012. To także nasz murowany kandydat do konkursu TOP10 TRANSEXPO 2012. O nadchodzącym wejściu Citaro 2 na nasz rynek rozmawialiśmy z Laszlo Rakaszem, dyrektorem ds. sprzedaży miejskich autobusów w EvoBus Polska. Wywiad ten ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa. Jeżeli natomiast chodzi o autokary spod znaku gwiazdy, to w centralnym miejscu ekspozycji EvoBus można było zobaczyć dwa dyplomy: pierwszy dt. kontraktu na 27 autobusów Tourismo dla Wojska Polskiego, zaś drugi –zamówienia na 4 mobilne stacje poboru krwi na bazie Travego dla Ministerstwa Zdrowia. M.in. o tych ważnych zwycięstwach rozmawialiśmy z Tomaszem Talarkiem, dyrektorem marki Mercedes-Benz w Polsce. Nowością na stoisku EvoBus w Kielcach był także pokaz samych silników. Znawców techniki na pewno przyciągną dwie 6-cylindrowe jednostki: OM 936 i OM 470 o pojemności skokowej odpowiednio 7,7 l i 10,7 l. Oczywiście ze znaczkiem Euro 6.
FUTURA BUS –warszawska firma zajmuje się sprzedażą używanych autobusów turystycznych, miejskich oraz międzymiastowych. Ponadto przedsiębiorstwo jest przedstawicielem hiszpańskiej marki Sunsundegui na Polskę. I ten iberyjski kierunek widać było w kieleckiej ofercie firmy. Na zewnętrznych terenach mogliśmy zobaczyć doskonale znany w Polsce model Scania-Irizar Century oraz coraz bardziej popularny autokar Volvo-Sunsundegui Sideral 2000 w barwach PKS Pisz.
IRISBUS IVECO –bez większej oprawy i czerwonego dywanu włoski koncern po raz pierwszy pokazał w Polsce autobus miejski Crossway 10,8M LE, który zadebiutował w zeszłym roku w Kortrijk. Do tej pory sprzedano ok. 40 takich pojazdów –głównie w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. To na pewno jest ciekawe uzupełnienie oferty Irisbusa w zakresie autobusów miejskich i nasz kandydat do konkursu TOP10 TRANSEXPO 2012. Midibusowi towarzyszył kolejny debiutant – hybrydowy autobus Citelis 12 Hybrid, który dopiero w tym roku po raz pierwszy zawitał do Polski. Włoską ekspozycję uzupełniła oferta firmy Kapena –dilera Irisbus w Polsce –która zaprezentowała model Proxys (produkowany na zamówienie IVECO we Włynkówku) oraz doskonale znany w Polsce model Thesi, ale uwaga –przeznaczony dla Wenezueli. Pojazd wystąpił po raz pierwszy także w wersji CNG, co automatycznie zyskało naszą nominację do konkursu TOP10 TRANSEXPO 2012.
IRIZAR/ WANICKI –krajowy przedstawiciel hiszpańskiego Irizara pokazał w tym roku w Kielcach dwa autokary z silnikami DAF Euro 5: międzymiastowy o podwyższonym komforcie i4 o długości 12,9 m i pojemności 59+1+1 oraz turystyczny i6 o długości 15 m i pojemności 71+1+1. Dodatkowo w trakcie targów można było się przejechać testowym autobusem Irizar NewCentury na podwoziu Volvo B9R o długości 12,85 m i pojemności 55 + 1 + 1. O wejściu nowego modelu i3 do oferty Irizara, a także planach na kolejny rok rozmawialiśmy w Kielcach z Wiesławem Wanickim, prezesem Grupy Wanicki. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
MAN TRUCK &BUS POLSKA –w Kielcach przedstawiciel największego w Polsce producenta autobusów pokazał trzy autobusy, w tym miejski niskopodłogowy model Lion’s City z silnikiem spełniającym przyszłościową normę Euro 6. Był to drugi taki miejski pojazd –obok Citaro 2 –na targach, dlatego warto to podkreślić i nominować model do konkursu TOP10 TRANSEXPO 2012. Miejskiemu lwu towarzyszył hybrydowy egzemplarz Lion’s City Hybrid oraz trzyosiowy turystyczny autobus Lion`s Coach L. O tegorocznej sytuacji na rynku rozmawialiśmy z Romanem Kałużyńskim, dyrektorem sprzedaży autobusów w MAN Truck &Bus Polska. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
MAZ AUTO POLAND –po okresie licznych zmian personalnych krajowe przedstawicielstwo białoruskiego producenta osiągnęło stan spokoju. Firma pokazała w Kielcach dwa autobusy –doskonale wszystkim model 203 z silnikiem Mercedes-Benz oraz nowość midibus MAZ 206 o wydłużonej konstrukcji i z automatyczna skrzynią biegów Allison. Podobno wyniki zużycia paliwa tak skonfigurowanego pojazdu są podobno całkiem obiecujące. Zweryfikują je polskie testy eksploatacyjne, które rozpoczną się za moment na Śląsku.
MERCUS –kolejny producent minibusów w Polsce z siedzibą w Nadarzynie. Na targach w Kielcach firma pokazała minibus na bazie Mercedes-Benz Sprinter o pojemności 24 miejsc.
SCANIA POLSKA –w tym roku promowała swoje autobusy międzymiastowe i turystyczne spod znaku kooperacji Scania-Higer. W Kielcach zobaczyliśmy Scania Touring HD i to zarówno w wersji dwuosiowej, 12-metrowej, jak i trzyosiowej, 14-metrowej. Ponadto w pojawił się tegoroczny debiutant –Scania-Higer A30 w wersji dwuosiowej, 13-metrowej. Co ważne, pojazd z chińskim rodowodem –chyba jako jedyny na całej wystawie –był wyposażony w specjalną windę dla wózków inwalidzkich. Nowa propozycja Scania już znalazła uznanie w oczach przedstawicieli branży –m.in. szefa firmy Mobilis, Eugeniusza Szymonika i dlatego też nominujemy ten autobus do konkursu TOP10 TRANSEXPO 2012. O nowej, miejskiej strategii koncernu, a także turystycznych planach szwedzkiego koncernu rozmawialiśmy z Andrzejem Jaworskim, dyrektorem sprzedaży autobusów Scania Polska. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
SOLARIS BUS &COACH –kieleckie stoisko producenta z Bolechowa było powtórką ekspozycji z IAA 2012, co jak najbardziej pozytywnie świadczy o kondycji polskiego rynku. Oczywiście najważniejsza premiera (za którą Solaris otrzymał główną nagrodę Targów Kielce) to Solaris Urbino 12 electric. To także jeden z naszych faworytów w konkursie TOP10 TRANSEXPO 2012. Obok niego zobaczyliśmy kolejnych debiutantów: zmodernizowane InterUrbino 12;lokalne i niskopodłogowe Urbino 12 Üoraz Solaris w formacie XXL, czyli przegubowe Urbino 18,75. O tych premierach pisaliśmy już w InfoBusie przy okazji targów w Hanowerze. Natomiast o dalszym rozwoju firmy i nadchodzącej IV generacji Urbino rozmawialiśmy z Solange Olszewską, prezesem Solaris Bus &Coach. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
SOLBUS –na TRANSEXPO wystąpił pod szyldem swojego dilera –firmy Lider Trading z Łańcuta i jako jedyny producent na targach zorganizował ciekawy pokaz na terenach zewnętrznych. Było to przetestowane z wystawy IAA w Hanowerze tankowanie skroplonym gazem ziemnym autobusu Solcity SM12 LNG z mobilnej stacji paliw zlokalizowanej na samochodzie Iveco Stralis LNG. Zresztą za kompleksową ofertę w zakresie gazyfikacji taboru Solbus otrzymał wyróżnienie. Niejako w cieniu LNG mogliśmy zobaczyć w Kielcach najnowszy model Solcity SM12 dla MZA Warszawa oraz premierowego gazowca – Solbus Solcity SM12 CNG, czyli pierwszego niskopodłogowego autobusu zasilanego sprężonym gazem ziemnym z fabryki z Solca Kujawskiego. O tym m.in. wydarzeniu rozmawialiśmy z Michałem Śliżakiem, dyrektorem ds. marketingu i eksportu Solbusa. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
SOR –czeski producent jak zwykle pokazał bardzo szeroka gamę swoich pojazdów. Tym razem na TRANSEXPO mogliśmy zobaczyć dwa autobusy międzymiastowe: LC 10,5 i CN12 z obniżonym wejściem oraz dwa miejskie modele: niskowejściowy BN 9,5 oraz niskopodłogowy NB12. Co ciekawe ten ostatni po raz pierwszy w Polsce wystąpił z układem drwi 2-2-2, a nie jak do tej pory 2-2-2-2. Jak widać ciężko jest zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia polskich przedsiębiorstw i organizatorów komunikacji miejskiej i SOR poległ na tym polu. Kto wie, może dzięki temu firmie uda mu się wejść w niskopodłogowy segment w Polsce. O sytuacji na polskim rynku rozmawialiśmy z Janem Cernym, szefem SOR Poland. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
VBI – duńska Grupa VBI zaprezentował na kieleckiej wystawie wszystkie swoje działalności –zacząwszy od autobusów używanych (Busimport.pl) poprzez zabudowy specjalistyczne (Bambibus) i nowe minibusy (zabudowa Mercedes-Benz Sprinter) realizowane przez firmę Piła Bus po sprzedaż nowych autobusów portugalskiej firmy Delta Bus &Coach. Do tego dochodzi serwis (Gierłatowo k. Wrześni) i finansowanie. Dzięki tak szerokie ofercie mogliśmy zobaczyć w Kielcach bardzo różnorodną ofertę pojazdów, w tym m.in. nowych: Mercedes-Benz Sprinter o pojemności 19 miejsc pasażerskich i Iveco 65C18 Junior z zabudową Delta oraz używanych: Bambibus, Mercedes-Benz Vario, Renault Iliade i Volvo B10L. Jednocześnie VBI poinformowało o zaprzestaniu współpracy z Irisbus w Polsce (w Danii nadal jest głównym przedstawicielem włoskiego koncernu). M.in. o powodach tego „rozwodu”rozmawialiśmy z Danem Pedersenem, właściciel firmy VBI Group. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.
VDL BUS &COACH POLSKA –postawił na klasyczny pokaz dwóch rodzin: turystycznej Futura z modelem FHD2-129/365 oraz miejskiej – Citea z modelem SLF-120/250 EEV. Dzięki temu mogliśmy podziwiać w Kielcach dwóch zwycięzców tytułu “Bus of the Year”–Citea z roku 2011 i Citaro 2 z roku 2013 oraz „Coach of the Year 2012”w postaci VDL Futura 2. O zbliżających się firmowych „Drzwiach Otwartych VDL”(26-27.10) w Kole, a także o nowej i ciekawej koncepcji marketingowej polskiego przedstawicielstwa na kolejny rok rozmawialiśmy z Bolesławem Piekorzem, prezesem firmy VDL Bus &Coach Polska. Wywiad ukaże się w jednym na najbliższych wydań InfoBusa.