Autobusowe zmiany w Świnoujściu
Świnoujska Komunikacja Autobusowa planuje zmiany w organizacji linii autobusowych. Przedstawiamy projekt nowego układu linii autobusowych –przygotowany przez wrocławską firmę doradczą Trako – jaki spółka planujemy wdrożyć 1 kwietnia 2013 r. Zmieni się:
– układ linii komunikacyjnych w lewobrzeżnej części Świnoujścia;
– całościowy system informacji pasażerskiej.
A wszystko rozpoczęło się w 2012 r. Wówczas wrocławska firma TRAKO przeprowadziła kompleksowe badania napełnień komunikacji miejskiej. Został zbadany każdy kurs każdej linii autobusowej w dzień roboczy, sobotę i niedzielę. Dodatkowo przepytano pasażerów w zakresie relacji odbytej podróży. Ze względu na specyfikę życia miasta, pomiary były wykonywane dwukrotnie –w szczycie sezonu turystycznego w sierpniu oraz jesienią w czasie trwania roku szkolnego. Na podstawie wyników badań napełnień i kierunków podróży została opracowana koncepcja zmian tras linii autobusowych w części lewobrzeżnej Świnoujścia, zakładająca sprawniejszą obsługę komunikacyjną na wyspie Uznam. Z badań wynika, że autobusy linii nr 2 posiadają rezerwę wolnych miejsc, toteż jej trasa zostanie wydłużona z osiedla Zachodniego do Wydrzan. Rejon ogrodów działkowych w ramach linii nr 2 będzie połączony bezpośrednio z os. Zachodnim, Matejki, Śródmieściem i promem. Po wydłużeniu trasy linii nr 2 do Wydrzan, nieuzasadnione będzie prowadzenie do ul. Krzywej linii nr 3, toteż zostanie ona zastąpiona przez inną linię na ul. Grunwaldzkiej. Autobusy linii nr 6 po dojeździe do ul. Wielkopolskiej od strony Posejdonu będą kontynuowały jazdę przez ul. Grunwaldzką w kierunku promu. Z powrotem również rozpoczną bieg z promu, po czym udadzą się przez Grunwaldzką do os. Zachodniego, skąd pojadą dalej obecną trasą. Zatem uzyskana będzie interesująca trasa o swoistym okólnym charakterze: w obie strony z Kapitanatu Portu przez Dzielnicę Nadmorską, os. Posejdon, os. Zachodnie, ul. Grunwaldzką do Kapitanatu Portu. Z uwagi na kształt przebiegu tej trasy, linia ta będzie nosić oznaczenie linii 0 (zerówka). Uzyskany przebieg trasy linii 0 stanowi połączenie tras linii nr 3 i 6, toteż nie przewidziano ich uruchamiania w obecnym kształcie. Trasa linii 0 zapewniać będzie praktycznie wszystkie połączenia bezpośrednie w części lewobrzeżnej Świnoujścia. Dla uzyskania czytelności oferty przewozowej, autobusy linii 0 kursujące przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, czyli z promu najpierw do Dzielnicy Nadmorskiej, będą oznakowane jako 0A. Natomiast autobusy linii 0 jadące z promu w pierwszej kolejności do osiedla Zachodniego ulicą Grunwaldzką, będą nosić oznaczenie linii 0B. Wybrane kursy linii 0, w zależności od potrzeb, będą wariantowo kursować przez cmentarz, Grodek oraz zajezdnię Komunikacji Autobusowej. Zatem linia okólna realizować będzie zadania przewozowe linii nr 3 i 4.
Linia nr 2 pomiędzy osiedlem Zachodnim a Kapitanatem będzie kursować na niezmienionej trasie. W zamian za wycofaną linię nr 3, autobusy linii nr 2 dojeżdżać będą do Wydrzan. Popyt na usługi komunikacji miejskiej w ciągu ulicy Krzywej jest mniejszy w porównaniu do pozostałego odcinka trasy linii 2, toteż część kursów zostanie skrócona do obszaru os. Zachodniego. Kursy skrócone będą miały postój na ul. Mazowieckiej.
W okresie letnich wakacji szkolnych z usług Komunikacji Autobusowej korzysta więcej pasażerów. Wychodząc naprzeciw zwiększonemu zapotrzebowaniu na podróże dla turystów i działkowiczów, w lipcu i sierpniu uruchomiona będzie dodatkowo linia nr 6 na trasie Kapitanat Portu – Dzielnica Nadmorska – os. Posejdon – os. Zachodnie – Wydrzany. Rozkłady jazdy linii 6 będą zgrane z rozkładami jazdy linii 0 i 2, dzięki czemu w okresie wakacji w ciągu dnia z ulicy Krzywej oraz do Dzielnicy Nadmorskiej autobusy będą dojeżdżały nawet co około 20 minut.
Reasumując, układ linii komunikacyjnych w lewobrzeżnym Świnoujściu oparty będzie na dwóch liniach podstawowych:
– okólnej 0A / 0B : Kapitanat Portu –Dzielnica Nadmorska –os. Posejdon –Matejki –Gdańska –os. Zachodnie –Grunwaldzka –Kapitanat Portu,
– linii głównej 2 : Kapitanat Portu –Konstytucji 3 Maja – Matejki –Szkolna –Mazowiecka / Wydrzany.
Linie te będą kursować w oparciu o modułowe częstotliwości kursowania. Dla lewobrzeżnego Świnoujścia zastosowano moduł 20 – minutowy, ponieważ z taką częstotliwością pływają promy na przeprawie miejskiej. Dzięki specyfice zastosowanych linii 0 z największych osiedli zwiększy liczba połączeń z promem oraz innymi rejonami miasta. Naprzemienność kursowania autobusów linii 0 (kursy linii 0A będą się przeplatały z kursami 0B) pozwoli uzyskać dwa razy więcej połączeń niż w przypadku zastosowania linii o standardowym przebiegu wahadłowym. Wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i wsiąść do autobusu jadącego kółko w przeciwną stronę.Aby poprawić komunikację w rejonie Dzielnicy Nadmorskiej uruchomione zostaną trzy dodatkowe przystanki. Jednocześnie KA podkreśla, że układ komunikacyjny funkcjonujący na prawobrzeżu (linie nr 1, 5, 7, 10) został oceniony jako optymalny i nie planuje się zmian w funkcjonowaniu komunikacji na wyspie Wolin.
Zmiany w informacji pasażerskiej
Obecnie w sieci komunikacji miejskiej Świnoujście nazewnictwo przystanków nie jest ujednolicone co znacznie wpływa na dezorientacje pasażerów, w tym głównie turystów. Na poszczególnych trasach numeracja w nazewnictwie przystanków jest nastająca co w efekcie daje fakt, że słupki w przeciwnych kierunkach posiadają odmienne nazwy np. przystanek na 1 Maja w okolicach Mariny na Karsiborze posiada oznaczenie „1-Maja II”w kierunku Karsiboru, zaś w kierunku Dworca PKP „1-Maja VII”. W trakcie przeprowadzania ankiet wielu pasażerów będących mieszkańcami miasta miało problem z jasnym określeniem nazwy przystanku, z którego regularnie korzystają (np. w miejscu zamieszczania albo pracy). Jeszcze większe problemy występowały u turystów (stanowią prawie 50% pasażerów KA w okresie wakacji), którzy nie wiedzieli dokąd jedzie dana linia i na którym przystanku mają wysiąść, ponieważ jego nazwa nie precyzowała dokładnej jego lokalizacji. Przy okazji zmiany układu komunikacyjnego w mieście zmienią się zasady nazewnictwa przystanków, która ma na celu uproszczenie nazw i ułatwienie identyfikacji lokalizacji przystanków przez pasażerów. Zakłada się, że nowe nazwy będą składały się z ulicy/dzielnicy, na której się znajduje i charakterystycznego miejsca/ulicy w pobliżu niego, bądź też samej nazwy charakterystycznego punktu np. zamiast „Wybrzeże Wł. IV 2 – [ Prom ]”czy „Grunwaldzka 4”proponuje się „Prom”i „Grunwaldzka/Steyera”. Ze słuszną inicjatywą wyszedł Świnoujski Klub Miłośników Komunikacji Zbiorowej, który proponuje na swojej stronie internetowej nowe nazwy dla przystanków zgodny z ogólnie stosowanymi zasadami nazewnictwa. Kolejnym etapem poprawy informacji pasażerskiej jest zastosowanie odnowionej szaty tabliczki przystankowej. Zastosowano czytelny pionowy układ godzin oraz umieszczenie listy przystanków, na których autobus się zatrzymuje.