Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusowe siedzenia na IAA 2004 (2) – trzy nowości Steru

infobus
09.12.2004 01:26

Uwaga Czytelnicy! Wspólnie z firmą Ster ogłaszamy konkurs na nazwę dla fotela 7TS. Wasze propozycje przesyłajcie pocztą elektroniczną na adres: biuro@infobus.pl. W temacie wiadomości prosimy o wpisanie „Ster – konkurs”. Wśród przesłanych listów wspólnie z firmą Ster wybierzemy te najbardziej interesujące, a ich autorów nagrodzimy biurowymi obrotowymi siedzeniami wykonanymi na bazie autobusowych foteli Ster. Konkurs potrwa do 31 stycznia 2005 r.!

Stoisko Steru na targach w HanowerzeStoisko Steru na targach w Hanowerze

W poszukiwaniu kompromisu

Podczas targów w Hanowerze swoje najnowsze produkty zaprezentował poznański producent siedzeń – firma Ster. Pokazano aż trzy nowe fotele, w tym: 7TS do autobusów turystycznych, 6Ti do autobusów międzymiastowych i MB Buterrfly – do autobusów miejskich. To radykalne rozszerzenie oferty przez polskiego producenta związane jest z ciągłym rozwojem działalności eksportowej i poszukiwaniem nowych rynków zbytu. Szczególnie odnosi się to do foteli z serii 6TI, które pozwolą firmie zarówno mocniej zaistnieć w kategorii pojazdów międzymiastowych, jak i wejść do pojazdów z segmentu M2. Ponadto po raz kolejny firma Ster dowiodła, że dysponuje bardzo kreatywnym biurem konstrukcyjnym, starającym się wprowadzać na rynek nowe innowacyjne pomysły, które z jednej strony mają ułatwić życie przewoźnikom (przede wszystkim w zakresie uniwersalności zabudowy i serwisu), zaś z drugiej zapewnić odpowiedni komfort pasażerom. Wydaje się, że ten trudny do osiągnięcia kompromis udało się w pełni zrealizować właśnie w najnowszych produktach Steru. Jak powiedział nam Maciej Szymański, prezes Steru: – „Targi w Hanowerze były dla nas takim badaniem marketingowym oceny klientów na nasze nowatorskie produkty. Obecnie znajdują się one w fazie uwzględniania krytycznych uwag użytkowników a Hanower, z racji możliwości spotkania tutaj klientów z większości europejskich rynków, był ważnym punktem tego etapu. Zamiast jeździć do poszczególnych krajów – mogliśmy wszelkie uwagi na temat przydatności tych foteli w konkretnych, lokalnych warunkach uzyskać w jednym miejscu. Było to dla nas bardzo kreatywne poszukiwanie kompromisu i cenne doświadczenie.”

Ster 7TSSter 7TS

Ster 7TSSter 7TS

7TS – nowatorski krok w kierunku siedzeń turystycznych.

Na targach największe zainteresowanie wzbudzał fotel 7TS – przeznaczony do autobusów międzymiastowych o podwyższonym komforcie i turystycznych. Warto zaznaczyć, że nie będzie on jednak oferowany jako element wyposażenia autokarów tzw. klasy VIP. Produkt wyróżnia się nowatorską konstrukcją i wprowadzeniem kilku innowacyjnych rozwiązań:

•  Po pierwsze: konstrukcja nośna oparcia została wykonana z wysokowytrzymałych materiałów. To zapewnia niską masę własną fotelu (oczywiście w zależności od konfiguracji). Dodatkowo dla podniesienia walorów estetycznych elementy osłonowe oparcia wykonane zostały z wysoko wytrzymałych tworzyw sztucznych, wzmocnionych lekkim metalowym stelażem, co powinno zapewnić ich długotrwałą eksploatację.

•  Po drugie: zastosowano modułową zabudowę 7TS, która z jednej strony umożliwia szybką wymianę zniszczonych wkładek (system znany z miejskich modeli Steru), zaś z drugiej – możliwość dopasowania fotela pod konkretnego klienta. Obecnie dostępne są dwie opcje wysokości zagłówka, które mogą być dostosowane do wzrostu przewożonych pasażerów. M.in. dzięki temu fotele tego typu mogą być bezproblemowo oferowane w różnych obszarach geograficznych świata. Zdaniem Macieja Szymańskiego możliwości rozbudowy tego fotela są prawie nieograniczone i wszystko tutaj zależy od wyobraźni konstruktorów, stylistów i samych użytkowników. Firma pracuje obecnie nad różnymi dodatkowymi modułami, jednak jak na razie są to prace studyjne.

•  Po trzecie: wprowadzono nowy, ergonomiczny kształt oparcia, który pozwala zoptymalizować przestrzeń pomiędzy rzędami siedzeń i wygospodarować znacznie większą wolną przestrzeń na kolana. Jego stylistyka plus ciekawy design bocznych uchwytów fotela sprawiają, że siedzenie ma bardzo oryginalny kształt i ciężko jest je pomylić z jakimkolwiek innym.

Jak powiedział nam Maciej Szymański: -„Wydaje mi się, że dzięki zastosowaniu tych kilku nowatorskich rozwiązań jesteśmy pionierami w tej dziedzinie, jednak to rynek zweryfikuje, czy idziemy w dobrym kierunku.” Na zakończenie opisu fotela 7TS dodajmy, że jest on dostępny w opcjach z podłokietnikiem (stałym i opuszczanym), ze stolikiem, siateczką, uchwytami i haczykiem na osłonie oparcia. Jego oparcie może być zamontowane na stałe lub uchylne (+15°). W przypadku siedzeń podwójnych montowany jest dodatkowo rozsuw boczny (+60mm). Siedzenie występuje w dwóch szerokościach: 400 i 450 mm. 7TS wejdzie na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Ster 6TISter 6TISter 6TI

6TI – oferta dla przewoźników międzymiastowych

Tego typu siedzenia są już wprowadzone do normalnej eksploatacji – w próbną partię siedzeń 6TI zostały wyposażone autobusy Solaris Urbino 12 dla skandynawskiego klienta. Fotele tego typu odznaczają się daleko posuniętą uniwersalnością zastosowań. Dzięki zoptymalizowanym wymiarom 6TI można zamontować zarówno w autobusach klasy M2, jak i M3. Ponadto w ramach zapewnienia jeszcze większej swobody w zabudowie siedzeń w pojeździe wprowadzono możliwość elastycznego ustawienia kąta pochylenia oparcia. Dzięki temu znacznie ułatwiono montaż foteli w newralgicznych miejscach autobusu (np. tylna belka, nadkola). W efekcie przewoźnik ma szerszą możliwość dopasowania wnętrza swojego pojazdu do aktualnych potrzeb przewozowych. Oczywiście możliwe jest doposażenie 6TI w 2 lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz w stały lub ruchomy podłokietnik. Model wejdzie do produkcji seryjnej pod koniec tego roku lub na samym początku 2005 r.

Ster MBSter MB

MB – czyli Butterfly

Ten charakterystyczny fotel Steru był już prezentowany na targach TransExpo 2004 w Kielcach. Jednak zagraniczni klienci mieli okazję zobaczyć go po raz pierwszy podczas wystawy w Hanowerze. Zdaniem Macieja Szymańskiego powoli zakańczane są ostatnie prace nad zmianami zasugerowanymi przez klientów w tym siedzeniu. -„Zamykamy etap promocji oraz konsultacji z klientami i z tym produktem jesteśmy już, można powiedzieć, na ostatniej prostej” – mówi prezes Steru. Fotel MB charakteryzuje się bardzo lekką konstrukcją, która została wykonana tylko z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Takie rozwiązanie zapewnia niewielką wagę wszystkich zamontowanych w pojeździe foteli oraz możliwość ich łatwej zabudowy. Ponadto warto dodać, że mimo braku metalowego stelaża w środku konstrukcji, spełnia ona unijne wymagania dotyczące autobusów turystycznych. „Motyl” daje również dość szeroki wachlarz zastosowań – można go zamówić w trzech wariantach wykończenia: bez tkaniny, w wersji wandaloodpornej i Comfort (do obsługi linii międzymiastowej). Model wejdzie do produkcji seryjnej na początku przyszłego roku, ale już teraz jego próbną serię mogą testować pasażerowie w Polsce, na Litwie i na Ukrainie. Jednym z producentów, którzy podjęli się ich próbnego zastosowania, była firma Solbus.

Rysunek techniczny fotelu 7TSRysunek techniczny fotelu 6TIRysunek techniczny fotelu MB