Autobusowe koncerny po III kwartałach 2012 r.
Przedstawiamy zestaw wyników europejskich koncernów autobusowych: Daimler Buses, MAN, Scania i Volvo po trzech kwartałach 2012 r. Wszystkie firmy zanotowały spadek sprzedaży w tym okresie. Kto dostarczył najwięcej? Sprawdźcie!
Daimler Buses sprzedał w III kwartale 8 300 autobusów i podwozi autobusowych na całym świecie (wobec 9 200 w tym samym okresie roku 2011). Przychody spadły o 90 milionów euro do poziomu 951 milionów euro. Wynik przed opodatkowaniem był ujemny i wyniósł -45 milionów euro (wobec wyniku dodatniego wynoszącego 25 milionów euro w tym samym okresie roku 2011). Podobnie, jak w dwóch poprzednich kwartałach, spadek przychodów jest spowodowany głównie zmniejszeniem sprzedaży podwozi autobusowych, co jest związane z trudną sytuacją gospodarczą krajów Ameryki Łacińskiej. Co więcej, wydatki związane z przemieszczeniem działalności produkcyjnej w Europie i Ameryce Północnej oraz negatywne skutki zmian kursów walutowych również przyczyniły się do ograniczenia przychodów. Poprawie uległa za to struktura kosztów.
MAN Truck &Bus
MAN Truck &Bus nie był w stanie utrzymać pozytywnego trendu w portfelu zamówień w ciągu pierwszej połowy roku, notując w ciągu pierwszych 9 miesięcy spadek o 2% do wartości 6,9 miliarda euro. Wartość portfela zamówień w samym III kwartale 2012 r. wyniosła 1,8 miliarda euro, o 16% mniej niż rok wcześniej. W pierwszej połowie roku, słabe wyniki w Europie rekompensowały wzrosty w Rosji oraz innych regionach, jednak w III kwartale zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Rosji odnotowano spadki zamówień. Portfel zamówień oddziału MAN Latin America skurczył się do wartości 2,1 miliarda euro (2,8 miliarda rok wcześniej), czego przyczynami były wprowadzenie normy emisji spalin Euro 5, obniżeniem wzrostu gospodarczego oraz trudniejszym warunkom uzyskania kredytów. W pierwszych 9 miesiącach MAN Truck &Bus odnotował przychód ze sprzedaży w wysokości 6,6 miliarda euro, o 139 milionów więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie 24% spadek przychodów zanotował oddział MAN Latin America. Ostatecznie, MAN Truck &Bus odnotował w ciągu 9 miesięcy 2012 r. zysk operacyjny wysokości 132 milionów euro, wobec 391 milionów euro rok wcześniej. Spadek ten spowodowany był głównie osłabieniem europejskiego rynku i wynikającą z tego zwiększoną presją cenową, ale także rozwojem sieci serwisowej czy prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, które spowodowały zwiększenie kosztów. Zysk finansowy wyniósł 2 miliony euro (0 rok wcześniej). MAN Latin America osiągnął zysk operacyjny w wysokości 175 milionów euro (303 miliony rok wcześniej), co spowodowane było głównie osłabieniem się rynku brazylijskiego.
Scania
W ciągu pierwszych 9 miesięcy portfel zamówień na autobusy Scanii skurczył się o 24% do poziomu 4 612 pojazdów (6 071 rok wcześniej). W samym trzecim kwartale portfel zamówień zmniejszył się o 17% do poziomu 1 488 sztuk (1 785 rok wcześniej). W Europie spadek wyniósł 23% i należy go przypisać głównie spadkowi zamówień w Hiszpanii. Portfel zamówień Scanii skurczył się także o 22% w Ameryce Łacińskiej (głównie w Brazylii, Kolumbii i Argentynie) oraz o 15% w Azji (głównie na rynkach Bliskiego Wschodu i Tajwanu). Wzrost liczby zamówień o 15% odnotowano jedynie na rynku Australii i Oceanii oraz Afryki (głównie w Maroko i Kenii). Dostawy w ciągu 9 pierwszych miesięcy wyniosły 4 647 sztuk (wobec 5 605 rok wcześniej). W samym trzecim kwartale dostawy spadły o 3% do poziomu 1 811 sztuk (1 873 rok wcześniej), w tym o 2% w Europie, o 4% w Ameryce Łacińskiej i o 24% w Azji. Wzrost odnotowano jedynie na rynkach Afryki oraz Australii i Oceanii (o 28%). W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2012 r. obroty działu autobusowego Scanii spadły o 5% do poziomu 5,421 mln koron szwedzkich (5,677 mln rok wcześniej), a w ciągu samego III kwartału wzrosły o 16% do poziomu 2,116 mln koron (1,819 mln rok wcześniej). Wobec braku perspektyw poprawy sytuacji na rynku, Scania zdecydowała o zmniejszeniu zatrudnienia w zakładach w Słupsku o 142 osoby.
Volvo Buses
Dostawy autobusów Volvo w III kwartale 2012 r. wyniosły 2 137 sztuk wobec 2 954 w tym samym okresie ubiegłego roku, co oznacza spadek o 28%. Obroty netto w III kwartale spadły o 16% do poziomu 4 mln 265 tys. koron (wobec 5 mln 403 tys. rok wcześniej). Popyt na autobusy był niski we wszystkich regionach z wyjątkiem Azji. W Europie sprzedaż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy spadła o 9%, w porównaniu do tego samego okresu roku 2011. Szacuje się, że wynik na koniec roku osiągnie historycznie najniższą wartość, wynoszącą ok. 21 000 sprzedanych autobusów. Najgorsza sytuacja jest w Europie Południowej, gdzie spadki sięgają 40%. Europejski rynek charakteryzuje ponadto duża presja cenowa we wszystkich przetargach. Rynek północnoamerykański pozostaje słaby w związku z problemem deficytu budżetowego. Nieco lepiej prezentuje się segment autokarów turystycznych, ale wzrost jest tutaj powolny. Zwalnia także rynek południowoamerykański, co należy wiązać z efektem zwiększonej sprzedaży w ub.r. powodowanej wprowadzeniem norm emisji spalin Euro 5 oraz wahaniami władz w przededniu wyborów samorządowych. Nadal rośnie natomiast rynek azjatycki, co jest zasługą głównie Indii i Chin. W Indiach, w trzecim kwartale zanotowano niewielki spadek rzędu 3% wobec tego samego okresu 2011 r., jednak skumulowany wynik za okres od początku roku jest dodatni i wynosi 12%. Chiński rynek wzrósł o 11% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.