Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusowa szkoła

infobus
05.09.2012 23:58
5 września uroczyście zainaugurowany nowy rok szkolny w klasie patronackiej Solarisa. W ramach Programu Praktycznej Nauki Zawodu kształcić się będzie w Bolechowie kolejnych 20 uczniów.
5 września uroczyście zainaugurowany nowy rok szkolny w klacie patronackiej Solarisa5 września uroczyście zainaugurowany nowy rok szkolny w klacie patronackiej Solarisa
Historia współpracy Solaris Bus&Coach z Zasadniczą Szkołą Zawodową w Murowanej Goślinie sięga roku 2006. Od kilku lat producent autobusów mocno zaangażował się w szkolenie młodzieży. Inicjatywa pod nazwą Program Praktycznej Nauki Zawodu jest stale rozszerzana, w tym roku w Bolechowie edukację rozpoczęła kolejna pierwsza klasa, składająca się z 20 uczniów. Już od 1996 r. firma intensywnie się rozwijała. Rocznie przyjmowaliśmy stu, dwustu, czasem trzystu pracowników. I jako pracownicy działu HR sami widzieliśmy jak trudno jest pozyskiwać fachowców –z roku na rok było coraz trudniej. Niełatwo było pozyskać specjalistów w zawodach –elektryk, elektronik, mechatronik, elektromechanik, lakiernik, spawacz. To są zawody mocno poszukiwane, dlatego uznaliśmy że trzeba już dziś wyjść nieco naprzeciw naszym oczekiwaniom, razem ze szkołą i przy wsparciu Starostwa –mówi Krystyna Woźniak, Członek Zarządu i Dyrektor Personalny w Solaris Bus&Coach.
Kuźnią technicznych kadr zawodowych jest obecnie Swarzędz, gdzie kształci się w różnych zawodach 1400 uczniów. Pierwszy tego typu program uruchomiono wspólnie z Volkswagenem –obecnie w ramach klas patronackich kształci się tu specjalistów pięciu różnych zawodów. Coraz większa ilość uczniów korzysta z Programu Praktycznej Nauki Zawodu Solaris Bus&Coach. Organizatorzy tego programu wielokrotnie podkreślali zaangażowanie samorządu –bez wsparcia ze strony starostwa powiatowego realizacja zadań edukacyjnych na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa. Corocznie dokładamy do oświaty kilkanaście milionów złotych. Do nauki zawodów, tych które realizujemy wspólnie z Solarisem, Volkswagenem czy SKF-em dopłacamy wprost, bo to kosztuje dużo więcej. Produkujemy na rynek pracowników doskonale przygotowanych, wykształconych –mówił podczas rozpoczęcia roku szkolnego Jan Grabkowski, Starosta Powiatu Poznańskiego.
Jedna szkoła, trzy lokalizacje
Jak to działa? Bazą jest tu szkoła w Murowanej Goślinie –tu młodzież uczestniczyć będzie przez dwa dni w tygodniu. Nauka ma tu charakter zasadniczej szkoły zawodowej o profilu ogólnym. To pierwszy z trzech elementów całego procesu kształcenia. Drugim jest Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu. To tu realizowane będzie szkolenie zawodowe o charakterze teoretycznym –jeden dzień w tygodniu. Pozostałe dwa dni to szkolenie zawodowe praktyczne, realizowane w zakładzie produkcyjnym firmy Solaris. Uczniowie będą tu poznawać cały proces powstawania autobusu. Dzięki rotacji pomiędzy brygadami na stanowiskach produkcyjnych kształcenie obejmie różne obszary działalności. Uczyć się i pracować będą bezpośrednio na stanowiskach –poznając zarówno wykonywane przez pracowników czynności jak i na przykład cały proces logistyczny przedsiębiorstwa.
Firma nie istnieje bez szkolnictwa, szkolnictwo nie istnieje bez biznesu. Cel jest wspólny dla nas wszystkich –szkoła nie może produkować bezrobotnych, my natomiast nie chcemy tracić zbędnego wysiłku na poszukiwanie kadry, która mogłaby zasilić nasze szeregi. W tym systemie, który zastaliśmy trochę zabrakło odpowiedniego podejścia do zawodów technicznych –by mogły one sprawnie funkcjonować i dawać perspektywy rozwoju. Edukacja byla niewystarczająca, okazało się, ze uczniowie przychodzący do pracy mieli pewne niedobory wiedzy. My uzupelnialismy te braki, a uczniowie bez problemu zdawali egzaminy zawodowe –tłumaczy Krystyna Woźniak. Rynek pojazdów się zmienia, zmieniają się także produkty wyjeżdżające z farbyki. Uczniowie poznawać mają także to, co dotyczy najnowszych wyrobów –autobusów hybrydowych czy tramwajów.
5 września uroczyście zainaugurowany nowy rok szkolny w klacie patronackiej Solarisa5 września uroczyście zainaugurowany nowy rok szkolny w klacie patronackiej Solarisa
Coraz większe zainteresowanie
Z roku na rok coraz większa liczba uczniów decyduje się podjąć profilowane kształcenie. Wzrasta także ilość uczniów w klasach patronackich Solarisa. Rok temu naukę podejmowało 13 osób, dzisiaj w pierwszej klasie jest 20 uczniów. Każdy z kandydatów przejść musiał rozmowę rekrutacyjną, nie wszyscy chętni trafili ostatecznie do klasy patronackiej, gdyż ilość zainteresowanych przekroczyła liczbę dostępnych miejsc.
W firmie uczniowie mają status pracowników młodocianych, otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie, są także objęci funduszami z zakresu świadczeń pracowniczych. Wraz z kolejnymi miesiącami nauki wykonują samodzielnie coraz więcej zadań –na początku trzeciej klasy to ok. 75% zadań pracownika etatowego. Czy uczeń po klasie patronackiej może liczyć na zatrudnienie? Firma deklaruje, że praca czeka „na najlepszych”. W latach 2010-2012 edukację ukończyło łącznie 21 osób, z czego 19 znalazło zatrudnienie. Tegoroczni absolwenci (pracę podjęło sześć osób czyli wszyscy, którzy ukończyli edukację) już podpisali umowy o pracę. Coraz więcej firm decyduje się na ten model kształcenia –uczeń już w trakcie nauki poznaje specyfikę firmy, nawet gdyby zdecydował się podjąć pracę w wyuczonym zawodzie ale w innym przedsiębiorstwie to doświadczenie zdobyte bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym na pewno będzie przydatne.
Także w Środzie
Współpraca ze szkołami w gminie Murowana Goślina to nie jedyny obszar szkolenia w którym uczestniczy Solaris. Równolegle rozpoczęto działania związane z edukowaniem przyszłych pracowników na potrzeby oddziałów firmy zajmujących się produkcją szkieletów autobusowych i tramwajowych. Mamy dwa zakłady w Środzie Wielkopolskiej. Pozstanowiliśmy uaktywnić swoją działalność także i tam. Zdecydowaliśmy, że firma wesprze finansowo zdobywanie kwalifikacji zawodowych przez swoich przyszłych pracowników, a szkole wspomoże w uruchomieniu własnej spawalni –tłumaczy Krystyna Woźniak. W Środzie Wlkp utworzona została dwudziestoosobowa klasa przyszłych spawaczy, w ramach struktur Zespołu Szkół Rolniczych.