Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusowa amfibia w Amsterdamie

infobus
30.11.2011 21:30
Jeśli zobaczycie elegancki niebieski autobus sunący kanałem Amsterdamie nie martwicie się. Wszystko jest w porządku. To autobusowa amfibia, która w październiku rozpoczęła regularne rejsy na trasie pomiędzy lotniskiem Schiphol a centrum Amsterdamu. Od tej pory wodno-lądowy transport publiczny kursuje między dwoma punktami trzy razy dziennie. Dzięki oryginalnemu pomysłowi władze miasta liczą na zwiększenie ruchu turystycznego w stolicy Holandii. Skrócenie uległa także czas przejazdu –z ponad 4 godzin z różnymi przesiadkami do 2 godzin i 45 minut. To także jednym pojazd, który wykorzystuje w swoim napędzie hybrydową technologię (silnik Diesla do poruszania się po lądzie i silniki elektryczny do pływania w wodzie).
Holenderska autobusowa amfibia Holenderska autobusowa amfibia Holenderska autobusowa amfibia Holenderska autobusowa amfibia
Historia tego pojazdu zaczyna się w Rooterdamie, gdzie był testowany przez firmę Splashtours w Rotterdamie i cały czas jest tutaj eksploatowany –to model na wysokie zafalowanie 010. Następnie kolejny egzemplarz –020 –pojechał do Szkocji, gdzie Stagecoach próbował go nad rzeką Clyde z wykorzystaniem pochylni w Renfrew i Yoker. Jak powiedział Brian Souter, prezes Stagecoach Group: -„To ekscytujący projekt transportu, które zapewniają bezproblemowe połączenie autobusowe między dwoma ważnymi społeczności lokalnych.”Ostatecznie z tych planów nic nie wyszło, a od 1 kwietnia 2010 połączenie Ferry Renfrew realizuje firma Silvers Marine za pomocą szybkich łodzi. W tej sytuacji amfibia wróciła do Holandii i w lipcu br. rozpoczęła serię testów jako „Floating Dutchman”. Ta holenderska firma już wcześniej wykorzystywała do celów turystycznych stare woskowe amfibie. Teraz postawiła na nowy sprzęt oraz obsługę nowej linii turystycznej i to od samego lotniska. Wycieczki ruszają codziennie o 9 rano, w południe i o 15.00. Cena biletu wynosi 39 euro dla dorosłych i 19,50 euro dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Dzieci do lat 4 „pływają”bezpłatnie. Więcej informacji na www.floatingdutchman.nl. I jeszcze jedna uwaga –jeżeli ktoś bardzo chce się przepłynąć taką amfibią może też wybrać się do Budapesztu, gdzie pływa podobny sprzęt, aczkolwiek wyglądający ciut mniej spektakularnie (szczegóły na www.riverride.com)
Holenderska autobusowa amfibiaHolenderska autobusowa amfibiaHolenderska autobusowa amfibiaHolenderska autobusowa amfibia
Producentem niezwykłego pojazdu z Amsterdamu (na podwoziu Volvo) jest holenderska firma Amphibious Transport Vehicles BV z Nijmegen (www.amfibus.com). Koszt autobusowej amfibii to „zaledwie”700.000 funtów (czyli ok 3 mln PLN), a jej niezwykła charakterystyka jest następująca:
– długość: 14,2 m
– szerokość: 2,55 m
– wysokość: 3,22 m
– rozstaw osi: 6,8 m
-masa własna: 21 t
– zanurzenie: 1,8 m
– pojemność pasażerska: 50 osób w tym kierowca i człowiek z obsługi
– liczba foteli: 50 foteli Kiel (+ 50 kamizelek)
– liczba wyjść awaryjnych: 5
– silnik główny –Volvo
– napęd wodny: Voith Air type ViP380 / 50 kW
– sterowanie wodne: stery strumieniowe o 10kW i 7.5kW
– zasilanie elektryczne: 190 baterii litowo-jonowych
– maksymalna prędkość na lądzie: 80 km/h
– maksymalna prędkość na wodzie: 8 węzłów (15 km/h)
– dodatkowe wyposażenie: klimatyzacja, toaleta, panoramiczny dach, system audio-cideo;
Plakat węgierskiej autobusowej amfibii.