Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Austria: Wzmocnione kontrole na granicach

infobus
17.02.2016 17:38

Austria podjęła wczoraj (16 lutego) działania mająceuszczelnić granice ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Minister spraw wewnętrznychJohanna Mikl-Leitner zapowiedziała, że wzmocnione zostanie dwanaście punktówkontrolnych poprzez zróżnicowane środki ? od barierek po ogrodzenia z siatki,które zastosowano już na jednym z przejść granicznych ze Słowenią.

Jednocześnie austriacki rząd ustalił dzienną i godzinnąkwotę uchodźców, którzy mogą wjechać na terytorium kraju. Po jej osiągnięciużaden uchodźca nie będzie mógł przekroczyć austriackiej granicy.

W 2015 r. Austria otrzymała 90,000 wniosków o azyl, costanowi 200-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. ?Osiągnęliśmygranicę naszych możliwości, dlatego musimy krok po kroku wprowadzać kolejnehamulce? ? stwierdziła Mikl-Leitner.

Austria dołączyła tym samym do grupy państw podważającychskuteczność proponowanego przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel planurozwiązania kryzysu migracyjnego. Szefowa niemieckiego rządu dąży do wdrożeniaprzez państwa członkowskie porozumienia z Turcją i przyjęcia przez nie częściuchodźców przebywających na terytorium tego kraju.

Do zatwierdzenia niemieckiej propozycji miałoby dojść narozpoczynającym się w czwartek (18 lutego) szczycie Rady Europejskiej. Corazwięcej państw jest jednak przeciwna przyjmowaniu większej liczby uchodźców.

Swój sprzeciw od początku wyrażają państwa Europy Środkowo-Wschodniej,w tym Polska. W sobotę również premier Francji Manuel Valls zapowiedział, żejego kraj nie przyjmie większej liczby uchodźców. Kolejne państwa, m.in. Dania,Szwecja i same Niemcy przyjmują bardziej restrykcyjne przepisy azylowe orazwzmacniają kontrole na granicach. Przy obecnie panującej atmosferze AngeliMerkel może być trudno przekonać innych członków UE do proponowanych przezsiebie rozwiązań.

Zamknąć szlak bałkański

Rząd austriacki wciąż oficjalnie popiera przygotowany przezNiemcy plan, choć uważa, że jego realizacja ? w obliczu niemalejącego napływuuchodźców ? trwa zbyt długo. ?Przygotowujemy plan B nie dlatego, że chcemy, aledlatego, że realizacja przyjętych w ramach Unii rozwiązań jest zbyt powolna? ?powiedziała austriacka minister.

O ?Planie Zapasowym? (inaczej ?Planie B?) mówili także, wtrakcie poniedziałkowego (15 lutego) szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze(V4), premierzy Czech, Polski, Słowacji i Węgier. We ?Wspólnej Deklaracji wSprawie Migracji? przedstawili oni projekt zahamowania przepływu uchodźców nazachód Europy, poprzez wzmocnienie granicy bułgarsko?tureckiej imacedońsko-greckiej. To właśnie przez Macedonię i Bułgarię wędruje do państwEuropy Zachodniej większość uchodźców, którzy przybyli do Grecji i Turcji z państwAfryki i Bliskiego Wschodu.

Odciąć Grecję

Przede wszystkim Grecja jest oskarżana o niedostatecznezabezpieczenie granicy, a przez to wpuszczanie na terytorium Unii setek tysięcyuchodźców. W ostatnich miesiącach pojawiły się głosy mówiące o możliwymwykluczeniu jej ze strefy Schengen, jeśli nie będzie w stanie uszczelnić swoichgranic.

W piątek (12 lutego) Austria wezwała Macedonię do ?całkowitegozamknięcia swojej granicy z Grecją dla migrantów?, zapowiadając, że zrobi tosamo. Według Ministra Spraw Zagranicznych Austrii Sebastiana Kurza ?wnajbliższych miesiącach maksymalna liczba uchodźców których może przyjąćAustria zostanie osiągnięta, dlatego Austria będzie musiała zatrzymać ich nagranicy?. Zapewnił on Macedonię, że zdaje sobie sprawę z trudności jakie niesieze sobą zamknięcie granicy, ale rząd austriacki udzieli jej wszelkiej możliwejpomocy ? dostarczając zarówno personel jak i sprzęt.

Podobną deklarację wyraziły Państwa Grupy Wyszehradzkiej,które poparły planowaną przez Macedonię budowę ogrodzenia na granicy z Grecją iwzmocnienia kontroli na niej. Premier Węgier Victor Orban nazwał uszczelnieniegranic na Bałkanach ?drugą linią obrony? dla Unii Europejskiej.