Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Arriva powołała autobusowy zeroemisyjny instytut

infobus
02.06.2022 09:00

Grupa Arriva - zajmująca się obsługą transportu publicznego w całej Europie - ogłosiła utworzenie zeroemisyjnego instytutu.

Celem jest przyspieszenie drogi do zerowej emisji pod przewodnictwem zespołu ekspertów plus lepsza, „zielona” współpraca z europejskimi miastami i regionami.

Szeroka współpraca

Instytut ma stać się centrum elektromobilnej wiedzy dla zarządców transportu pasażerskiego oraz dla samej firmy Arriva. Grupa chce się dzielić ogólnoeuropejskimi doświadczeniami i najlepszymi praktykami we wprowadzaniu paliw alternatywnych i doprowadzaniu flot do zerowej emisji. Dzięki temu – w ścisłej współpracy z miastami i regionami – będą mogły powstać długoterminowe strategie dekarbonizacji.

-„To wspaniały moment dla firmy Arriva, ponieważ pozwala nam skonsolidować całą naszą wiedzę pod jednym wirtualnym dachem. Jestem dumna ze wszystkiego, co już osiągnęliśmy, ale teraz musimy pracować nad przyspieszeniem dekarbonizacji w Europie, a transport pasażerski będzie tutaj kluczowy” – powiedziała Anne Hettinga, członek zarządu i dyrektor generalny Arriva w Holandii.

Instytut planuje nawiązać współpracę z wieloma organizacjami zewnętrznymi, co z kolei wzmocni wewnętrzną wiedzę i doświadczenie firmy Arriva w zakresie najnowszych technologii. Partnerstwa będą obejmować firmy zajmujące się zieloną energią, instytucje akademickie, innowatorów technologii, inżynierów, projektantów i producentów pojazdów.

-„Zrównoważone rozwiązania w zakresie transportu pasażerskiego są integralną częścią drogi do zerowej emisji, a partnerstwo będzie kluczem do osiągnięcia tego celu. Rządy, władze lokalne, operatorzy, producenci, naukowcy, inżynierowie i dostawcy energii będą musieli połączyć siły, aby uruchomić proces szybkiej i innowacyjnej transformacji. Jestem podekscytowany rolą mojego zespołu i tym, jak będziemy zmieniać Europę” – powiedział Matt Greener, dyrektor Instytutu Zerowej Emisji Arriva.

14 krajów

Obecnie Arriva działa w 14 europejskich krajach. To więcej niż jakikolwiek inny europejski operator komunikacji miejskiej. Każdy z lokalnych spółek działa na innym etapie zrównoważonego rozwoju, co daje duże doświadczenie z różnymi rodzajami technologii paliw alternatywnych i odpowiedniej infrastruktury. Zdaniem Arrivy są kraje, którym całe lata zajmie zapewnienie stworzenie sieci o odpowiedniej mocy do zasilania pojazdów elektrycznych.

Grupa obsługuje na co dzień pojazdy elektryczne czy wodorowe w większości krajów europejskich, w których prowadzi działalność. Posiada również pojazdy wykorzystujące paliwa alternatywne, takie jak biopaliwa, w tym uwodorniony olej roślinny (HVO), biodiesel (RME) i biogaz (biometan). Pozwalają one na szybkie i znaczne redukcje emisji, kiedy długoterminowe strategie dekarbonizacji są wciąż w przygotowaniu.

W ramach swoich prac Instytut Zerowej Emisji chce przeanalizować dla poszczególnych rozwiązań koszty cyklu życia pojazdu i ich wpływ na środowisko, tak aby wdrażane rozwiązania dl publicznego transportu pasażerskiego były bardziej zrównoważone i przystępne cenowo.  Początkowo Instytut skoncentruje się na transformacji floty autobusowej, ale w przyszłości będzie odpowiadał też za pociągi, budynki i procesy.

-„Niektórzy z naszych klientów wyrazili już zainteresowanie takimi rozwiązaniami w zakresie komunikacji autobusowej, które gwarantowałyby zerową emisję, a jednocześnie niezawodność i przystępną cenę. Mówimy tu np. o testowaniu autobusów wodorowych i infrastrukturze, jakiej wymaga ten rodzaj transportu. Dlatego bardzo się cieszę, że dzięki nowemu Instytutowi będziemy mogli przenieść na Słowację know-how i doświadczenie całej grupy Arriva” – powiedział László Ivan, dyrektor generalny Arrriva Słowacja.