Arriva ponownie w sieci ZTM Warszawa. Od jutra!
Decyzją Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, autobusy Arriva wracają na warszawskie ulice z dniem 18 lipca br.
Wdrożone działania oraz plan długoterminowy, gwarantujący maksymalizacje poziomu bezpieczeństwa przewozów, został zaaprobowany przez organizatora. Arriva pozytywnie przeszła również audyt procesów i procedur, przeprowadzony w ostatnich dniach przez przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Tym samym spółka, potwierdziła bezpieczeństwo swoich usług i gotowość do realizacji zadań przewozowych.
Bez testu nie ma jazdy
Zgodnie z zapowiedzią, że żaden kierowca Arriva w Warszawie nie wsiądzie ponownie za kierownicę autobusu bez poddania się testowi na narkotyki, we współpracy z renomowaną siecią laboratoriów, przewoźnik przeprowadził badanie kilkuset kierowców w Warszawie.
Do 14 lipca br. przebadano 457 kierowców z 564 kierowców, pozostali pracownicy będą testowani sukcesywnie po powrocie do pracy z urlopów. Wszystkie dotychczas przeprowadzone testy miały wynik negatywny.
-„Dziękujemy naszym pracownikom za pełną współpracę i przystąpienie do testów, które były nie tylko podstawowym warunkiem przywrócenia naszej działalności, ale również potwierdzeniem profesjonalizmu i odpowiedzialności naszej załogi – podkreślił Piotr Halupczok, Prezes Grupy Arriva w Polsce – Każdego dnia będziemy dokładać najwyższych starań by odbudowywać zaufanie władz, organizatora transportu, a przede wszystkim naszych pasażerów.
Dodatkowy trening
W ramach szerokiego planu wzmocnienia bezpieczeństwa, w spółce przeprowadzone zostały dodatkowe szkolenia dla pracowników baz w szczególności dyspozytorów i instruktorów nadzoru ruchu, które pozwolą na lepsze wykrywanie oznak potencjalnego spożycia substancji psychoaktywnych przez pracowników. Zaplanowana jest ponadto szeroka kampania edukacyjna w tym obszarze. Weryfikacji uległy procedury wewnętrzne spółki w obszarze dodatkowych mechanizmów kontrolnych w trakcie świadczenia pracy kierowcy.
W ramach regularnej działalności przewozowej, Arriva deklaruje przeprowadzanie stałych, wyrywkowych kontroli na obecność narkotyków u pracowników, w każdym momencie świadczenia przez nich pracy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zmiany prawne
Kwestią fundamentalną dla systemowego rozwiązania problemu, pozostaje jednak pilne wdrożenie zmian w obowiązującym prawie, które pozwolą na prewencyjne kontrole
pracowników pod kątem obecności narkotyków oraz umożliwią pracodawcy dostęp do informacji o pracowniku, jeśli mają one wpływ na bezpieczeństwo wykonywanej pracy np. do rejestru wykroczeń.
Arriva, wpisując się w głos całej branży transportowej, skierowała także pismo do Ministerstwa Infrastruktury i będzie kontynuować działania na rzecz wprowadzenia systemowych regulacji.
„