Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Arriva kupuje 174 autobusy King Long

infobus
16.02.2011 23:35
Pod koniec stycznia br. koncern transportowy Arriva potwierdził wcześniejsze doniesienia prasowe: kupujemy 174 autobusy marki King Long. To pierwsze tak mocne otwarcie europejskiego rynku autobusowego przed chińskim producentem. W ramach podpisanego już kontraktu przewoźnik zamówił 125 pojazdów standardowych o długości 12 m i 49 midibusów o długości 9 m. Wszystkie zostaną skierowane do obsługi linii komunikacyjnych na Malcie, gdzie od 3. lipca br. Arriva rozpocznie realizację 10-letniego kontraktu na obsługę wszystkich linii komunikacyjnych na wyspie. A tak o zamówionych autobusach mówi Keith Bastow, dyrektor zarządzający Arriva Malta: –„W ostatnich latach King Long bardzo rozwinął się jako producent autobusów i byłem pod wrażeniem ich ciężkiej pracy i zaangażowania na rzecz poprawy oferowanych produktów. King Long zdobył dobrą reputację pod kątem jakości, wzornictwa i obsługi klienta w międzynarodowej branży autobusowej.”No, cóż –można powiedzieć tylko jedno: oby ta bezwzględna pogoń na zyskiem nie skończyła się tak, że pewnego dnia to Chińczycy będą produkowali większość dóbr konsumpcyjnych i wtedy zaczną powoli dyktować nam o wiele wyższe ceny. Dodajmy tutaj, że Arriva jest jednym z największych operatorów sektora prywatnego transportu pasażerskiego w Europie. Zatrudnia 38.500 osób i przewozi ponad miliard pasażerów rocznie. Koncern działa w 11 europejskich krajach, takich jak: Czechy, Dania, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Czy tam również pojawią się chińskie autobusy? Zobaczymy.
Arriva Malta zakupi 174 chińskie autobusy King LongArriva Malta zakupi 174 chińskie autobusy King LongArriva Malta zakupi 174 chińskie autobusy King LongArriva Malta zakupi 174 chińskie autobusy King Long
A dlaczego Arriva w ogóle zdecydowała się na King Long-a? Podpisując w listopadzie 2010 r. kontrakt na 10-letnią obsługę transportu publicznego na Malcie i Gozo, konsorcjum Arriva plc i Tumas Group plc jako Arriva Malta zobowiązało się do wprowadzenia nowego taboru autobusowego. Oczywiście najtaniej wyszło zakpić nowy tabor u chińskiego producenta i stąd podpisanie umowy na dostawę 174 nowych autobusów z King Long Xiamen Co Ltd. Wszystkie zamówione konstrukcje to pojazdy niskopodłogowe, z silnikami Diesla spełniającymi normę Euro V, wyposażone w klimatyzację i dynamiczną informacją pasażerską.
Nowe autobusy to nie wszystko. Arriva Malta podpisała także umowę z Thetis spa o wartości 10.000.000 EUR w zakresie dostawy technologii do obsługi transportu publicznego. Thetis ma dostarczać i utrzymywać systemy do zarządzania flotą oraz informacją pasażerską. Zakres prac obejmuje m.in. bieżącą kontrolę autobusów na podstawie danych przesyłanych przez GPS, kontrolę liczby pasażerów, zarządzanie dynamiczną informacją pasażerską, nadzór wideo oraz obsługę biletu elektronicznego (funkcjonującego też jako bilet parkingowy w systemie Park &Ride). O skali przedsięwzięcia świadczy liczba około 100 elektronicznych wyświetlaczy, które zostaną umieszczone na terminalach i przystankach autobusowych na całej Malcie. Oczywiście także same pojazdy będą miały na swoich pokładach wyświetlacze pokazujące m.in. aktualną pozycję autobusu oraz dalsze możliwe połączenia. Arriva wybrała włoską spółkę Thetis z siedzibą w Wenecji m.in. ze względu na jej duże doświadczenie w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych dla transportu, które działają zarówno w Europie (np. w Wenecji, Bolonii i Rzymie), jak i w Chinach czy Indiach. Jednym z takich przykładów było zaprojektowanie i zapewnienie zarządzania GPS dla specjalnych linii autobusowych podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Czyli z jednej strony mamy najtańsze dostępne na rynku chińskie autobusy, zaś z drugiej innowacyjną technologię zarządzania informacją opracowaną przez europejskich informatyków. Zobaczymy jak to się sprawdzi.