ARP wybrało nazwę dla swoich elektrobusów: PILEA
Spółka ARP E-Vehicles rozstrzygnęła konkurs na nazwę dla nowej serii elektrobusów.
Jury wybrało dość oryginalną nazwę Pilea. Już tłumaczymy, co ona oznacza.
Autobusowy anagram
PILEA to łacińska nazwa zielonej rośliny doniczkowej, która potocznie nazywana jest… pieniążkiem.
-„Niektórym roślinom domowym nadaje się wręcz magiczne właściwości. Tak jest również w tym przypadku. Popularny pieniążek odpowiedzialny jest za oszczędność i … powodzenie finansowe. Jest więc taka jak nasz autobus: kompaktowa, zielona, oszczędna i na pewno przyszłym nabywcom przyniesie dużo szczęścia i powodzenia” – tłumaczy genezę wybranej nazwy ARP E-Vehicles.
Pilea to też anagram od słów określających autobus ARP. To zdaniem firmy:
Polski (zaprojektowany w całości przez Polaków, wyprodukowany w całości Polsce),
Innowacyjny (jeden z najbardziej innowacyjnych projektów dedykowanych dla transportu publicznego),
Lekki (kompaktowa konstrukcja wykorzystująca aluminium i laminaty kompozytowe),
Elektryczny (ekologiczny i ekonomiczny)
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Autobus (dla dobra społeczności)
Autorką nazwy jest Anna Makuła, która otrzymała od ARP nagrodę główną. Drugie miejsce zajęła propozycja Jakuba Sztandery z nazwą ARPEUS.
Co myślicie o nowej nazwie?
Nowa oferta
-"W ARP dostrzegamy potencjał rynku elektromobilności, nie tylko ze względu na jego innowacyjny charakter, tak bliski działalności naszej spółki, czy też jego znaczenie dla ochrony środowiska, ale także z powodów biznesowych. Dlatego w zeszłym roku kupiliśmy RAFAKO EBUS, wraz z projektem elektrycznych autobusów. Dziś są one rozwijane przez zależną od Agencji Rozwoju Przemysłu spółkę ARP E-Vehicles. Autobusy dostępne są w dwóch wersjach: 8,5 m i 10 m długości. Odpowiadają one zwłaszcza na zapotrzebowanie samorządów, dla których ważne jest bezpieczeństwo transportu dzieci i młodzieży – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Rozwój elektromobilności w Polsce prowadzony jest m.in. przez dwa programy rządowe: : Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły 2020 oraz Zielony transport publiczny dysponują łączną kwotą 1 360 000 000 zł. Celem programów jest zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie takich przedsięwzięć, które przyczynią się do obniżenia zużycia paliw w transporcie. I właśnie pod kątem tych projektów ARP przygotowało nową ofertę obejmującą oprócz samego produktu - także jego finansowanie.
-"Autobus elektryczny produkowany przez ARP E-Vehicles jest odpowiedzią na potrzeby samorządów i spółek operatorskich w zakresie rozwoju bezemisyjnego transportu publicznego. Jest to produkt zaprojektowany i zbudowany całkowicie od podstaw jako pojazd elektryczny przez najlepszych polskich inżynierów i konstruktorów. Umieszczenie baterii pod podłogą przełożyło się na łatwość jego prowadzenia oraz zwiększyło poziom bezpieczeństwa podróży. Pomimo kompaktowych rozmiarów nasz autobus zapewnia komfortowe warunki przejazdu nawet 85 pasażerom. Autobus elektryczny ARP E-Vehicles to lekki, zwrotny i tani w eksploatacji pojazd polskiej produkcji, który doskonale sprawdzi się w komunikacji miejskiej i podmiejskiej, jak również jako autobus bezpiecznie dowożący dzieci i młodzież do szkół - powiedział Mariusz Wdowczyk, prezes ARP E-Vehicles Sp. z o.o.